אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתחילת השנה קנה כבר בנק ישראל יותר מ-2 מיליארד דולר צילום: בלומברג

מתחילת השנה קנה כבר בנק ישראל יותר מ-2 מיליארד דולר

סכום זה מצטרף לסכום גדול מיוחד של יותר מ-7 מיליארד דולר שרכש בנק ישראל בשנה שעברה; בחודש אפריל רכש בנק ישראל 165 מיליון דולר

07.05.2015, 12:32 | אמנון אטד

גם בחודש שעבר המשיך בנק ישראל לקנות מטבע חוץ, אם כי בכמויות קטנות יותר מאלה של החודשים הקודמים. את רכישות המט"ח מבצע הבנק במטרה להחליש את השקל מול המטבעות החשובים בעולם כדי לסייע ליצואנים.

קראו עוד בכלכליסט

בחודש אפריל רכש בנק ישראל 165 מיליון דולר נוספים, והגדיל את סכום הרכישות המצטברות שבוצעו על ידו מתחילת השנה לקצת יותר מ- 2 מיליארד דולר. סכום זה מצטרף לסכום גדול מיוחד של יותר מ-7 מיליארד דולר שרכש בנק ישראל בשנה שעברה.

את רכישות הדולרים הגדולות מבצע בנק ישראל באמצעות שני מסלולי פעולה מקבילים: המסלול לקיזוז השפעת הגז הטבעי על שער החליפין ("המחלה ההולנדית"), וההתערבות הרגילה שלו במסחר במטבע חוץ שנועדה לדבריו למנוע "תנועות חריגות בשער החליפין אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים".

 , צילום:  צביקה טישלר צילום: צביקה טישלר  , צילום:  צביקה טישלר

מנתונים שמפרסם היום (ה') בנק ישראל מתברר כי בחודש שעבר גדלו יתרות המט"ח שבניהולו בכ- 930 מיליון דולר והסתכמו בסוף החודש בכ- 85.9 מיליארד דולר.

הסיבה העיקרית לעלייה בהיקף היתרות, לצד רכישות הדולרים של בנק ישראל, הייתה הפעם ההתחזקות שנרשמה בחודש שעבר בשער היורו מול הדולר, שהגדילה את אותו חלק של היתרות המוחזק במטבע האירופי אולם מוצג בדו"חות בנק ישראל במונחי דולר בכ- 1.25 מיליארד דולר.

הגידול בהיקף היתרות קוזז בחלקו על ידי העברות מט"ח מהארץ לחו"ל של המגזר הפרטי בהיקף של כ- 180 מיליון דולר, ושל הממשלה בהיקף של כ- 315 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות