אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי חצי שנה: המשנה למנכ"ל סטימצקי פורש צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אחרי חצי שנה: המשנה למנכ"ל סטימצקי פורש

ניר כספי, שמונה לתפקיד על ידי חברו, המנכ”ל אייל גרינברג, בנה של ג.יפית, הודיע במפתיע על עזיבה. לפי הערכות, המהלך נבע מחילוקי דעות על אופן הניהול

21.05.2015, 08:33 | נורית קדוש
שבועיים לפני שבוע הספר וכחצי שנה בלבד לאחר שמונה לתפקיד משנה למנכ"ל, עוזב ניר כספי את סטימצקי. כספי, ממייסדי רשת לנדוור וחבר ותיק של מנכ"ל סטימצקי אייל גרינברג, גויס על ידו לתפקיד, וההערכות היו שבהמשך יחליף את גרינברג וינהל את הרשת.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי גורם בכיר בענף, כספי עזב על רקע חילוקי דעות ביחס לאופן ניהול הרשת ומשהבין כי גרינברג לא צפוי לפנות את כיסא המנכ"ל. כספי, שהיה אחראי בלנדוור על בחירת מיקומים לסניפים, תפעול ורגולציה, אמר עם כניסתו לרשת הספרים: "אייל, שגייס אותי, מומחה בשיווק ואני מומחה בתחום התפעול. תמיד נמשכתי לחברות שצריכות טיפול מיוחד. בשלב הראשון נשפר את הניהול ברשת ואחר כך נמשיך עם החזון המחודש".

כספי נכנס לתפקיד ארבעה חודשים אחרי שקבוצת משקיעים בראשות יפית גרינברג (ג. יפית - נ"ק) רכשה את הרשת הוותיקה שעמדה על סף קריסה. על מצבה הקשה של הרשת רמזה איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי לשעבר, במרץ אשתקד, אז ציינה במסיבת עיתונאים שקיימה לרגל כניסת הרשת לתחום כלי הכתיבה כי "המצב בענף הקמעונאות בחודשים האחרונים קטסטרופלי". שלושה ימים לאחר מכן נהרג בתאונת דרכים אמיר קס, מבעלי קרן מרקסטון שהחזיקה בסטימצקי, והקשיים הפיננסיים של החברה החלו לצוף. בשלב הראשון דחתה סטימצקי את התשלום למו”לים באיחור של עשרה ימים, אך כשהודיעה בתחילת יוני כי תשלם רק מחצית מהסכום המגיע להם ותדחה את היתרה לסוף החודש, עצרו חלקם את אספקת הספרים לחנויות.

משנה למנכ"ל סטימצקי ניר כספי. רצה לשפר את הניהול, צילום: אוראל כהן משנה למנכ"ל סטימצקי ניר כספי. רצה לשפר את הניהול | צילום: אוראל כהן משנה למנכ"ל סטימצקי ניר כספי. רצה לשפר את הניהול, צילום: אוראל כהן

לאחר משא ומתן מהיר וכיסוי ההתחייבויות לבנקים על ידי מרקסטון, הושלמה מכירת הרשת לחברת ג'י גרופ שבשליטת יפית גרינברג (54%) ושותפיה גילי כהן ואור לובושיץ, בצירוף עפרה מיתר, רו"ח גדעון הירש, רו"ח רז שפירא והוצאת הספרים קוראים של אבנר פחימה.

הצדדים סירבו לציין אם הרוכשים העבירו כסף תמורת הרשת, ואם כן באיזה סכום מדובר. על פי הערכות בענף, העסקה התקיימה ללא תמורה, והרוכשים הקציבו 20 מיליון שקל לטובת השקעה עתידית ברשת. עם השלמת העסקה הגיעה החברה להבנות עם המו"לים על תספורת בגובה 30% מהחוב, ואלו ברובם חזרו לספק לה ספרים. עם זאת, הוצאת מודן סירבה לתספורת ולדרישתה של סטימצקי להנחה בגובה כ־60% ממחיר הספר. בעקבות זאת ספריה לא נמכרו ברשת עד הימים האחרונים שבהם הגיעו הצדדים להבנות.

בעשרת החודשים האחרונים ביצע גרינברג הבן כמה שינויים וקיצוצים, ובהם צמצום מחלקת העיצוב האחראית בין היתר על עיצוב חלונות הראווה של הרשת. עובדים ברשת טוענים כי ניקיון הסניפים שבוצע על ידי גורם חיצוני פעמיים בשבוע צומצם לפעם בשבוע, והרשת הציעה לעובדים בחנויות לנקות את הסניף בתמורה לתשלום נוסף. שינוי נוסף שערך גרינברג נוגע להטבות מועדון הלקוחות. בעבר הציע המועדון 8% הנחה נוספת על דיסקים ודי.וי.די שנמכרו לרוב במבצע השני בחצי מחיר, ואילו היום קיים המבצע ללא תוספת ההנחה.

מסטימצקי נמסר: "ניר החליט לפרוש מסיבות אישיות ואנו בוחנים מועמדים להחליפו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות