אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שירות אינו מילת גנאי, הוא זכות מהשם צילום: בלומברג

שירות אינו מילת גנאי, הוא זכות מהשם

הפתרון למחאה החברתית נגד יוקר המחיה לא מצוי רק בכנסת, אלא גם בידינו, בחיבור בין שני גורמים: חדוות שירות ופריון עבודה

02.06.2015, 08:27 | רמי לוי

בקיץ 2011 יצאו עשרות אלפי צעירים לרחובות, התיישבו בשדרות המרכזיות בערים הגדולות, דרשו צדק חברתי ומחו נגד יוקר המחיה. התבוננתי בהם והסכמתי איתם. כמוהם, גם אני מאחל לדור ילדינו וילדיהם פרנסה טובה שתאפשר להם חיים בכבוד.

אבל חשבתי כבר אז, ואני חושב כיום, שייתכן שהפתרון למחאה לא מצוי כולו רק במסדרונות הכנסת, בחוקים ובתקציבים. אולי, כפי שהמחאה החברתית החלה מלמטה, גם חלק מהפתרון יכול להתחיל מאיתנו, כחברה. הפתרון הזה טמון בחיבור בין שני גורמים שנתונים בשליטתנו: חדוות שירות ופריון עבודה.

כל חיי הענקתי שירות ללקוחות, ואני יכול לומר שזכיתי - מעצם מתן השירות. אני מאמין שהשם מזכה את האדם שפועל למען ומשרת את האחר. לצערי, מעטים מאמינים בכך כמוני. אני בטוח שאם נשכיל ונדע לכבד את נותן השירות כפי שהוא נדרש לעשות כלפינו, אם נביט בו כפי שהיינו רוצים שיביטו בנו, אם נתייחס אליו בדרך ארץ, גם עבודתו תשתנה לבלי הכר.

אנחנו לא חדלים מלדון בפנינו כחברה, בחינוך ובערכים שאנחנו רוצים להקנות לדורות הבאים. אלא שלפעמים את כל המילים הללו אפשר להחליף בחיוך, במילה טובה אחת, בהנהון ראש המודה לקופאית, לאורז המשלוח, למאבטח בכניסה או לעובד הניקיון שמתרוצץ אחרינו מבלי שבכלל שמנו לב. הענקת שירות הנה זכות אדירה, ואם רק נכיר בכך, נצא לעבודה בלב שמח. נרצה להפיק את המיטב ולממש את הפוטנציאל שלנו עד תום.

אתם ודאי קוראים את דבריי ומיד חושבים על תקרת הזכוכית והיעדר התקווה של מי שנמצא בתחתית סולם העבודה. אך אני מאמין שתקווה ניתנת למי שמוכן לעבוד כדי לממש אותה. גם אני גדלתי אל תוך מציאות של תקרת זכוכית, אבל החלטתי לצאת לדרך כשאני יודע דבר אחד: אני מתכוון לנפץ אותה, ואני מוכן לעבוד קשה למען זה.

קופאית בסופר (ארכיון), צילום: צביקה טישלר קופאית בסופר (ארכיון) | צילום: צביקה טישלר קופאית בסופר (ארכיון), צילום: צביקה טישלר

עם השנים הבנתי שהנוסחה די פשוטה: מוסר עבודה גבוה מוביל להישגים. הישגים מובילים לכלכלה משגשגת. וכלכלה משגשגת, מעצם היותה כזאת, מיטיבה עם אזרחיה. היא דורשת מהם את המיטב שלהם, ובתמורה מעניקה להם את המיטב שלה. מונעת מחאות, מייתרת שדרות אוהלים, מוחקת את הייאוש ומשיבה תקווה. חדוות שירות שמובילה לפריון עבודה. כך חינכתי את ילדיי שלי, כך אני מבקש מעובדיי, וכך נצליח לשנות את הסדר הכלכלי־חברתי בארץ. זה החזון.

מדברים שיווק ברוח ספורטיבית - מנכ"לים וסמנכ"לי השיווק הבכירים במשק נפגשים עם המתחרים לשיחה

הכותב הוא בעלים ומנכ"ל רשת רמי לוי שיווק השקמה

תגיות