אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל מעצ לשעבר: "יו"ר נתע בחש לי בחברה וגרם מהומות" צילום: בשמת איבי

מנכ"ל מעצ לשעבר: "יו"ר נתע בחש לי בחברה וגרם מהומות"

שי ברס פנה לעו"ד רונאל פישר כדי שינטרל את השפעתו של אלכס ויז'ניצר - כך עולה מתמלולי החקירות בפרשת פישר. עוד הודה כי ביקש מעורך הדין להפעיל לחץ על ניצב ברונו שטיין, ראש אגף התנועה במשטרה, "כדי שיירד לו מהזנב"

04.06.2015, 08:14 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

גילויים חדשים בפרשת עו"ד רונאל פישר. תמלולי החקירות שעל בסיסם הוגש נגד פישר כתב אישום על מתן שוחד לקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה בתמורה למידע על נחקרים ‑ חושפים עדות מפתיעה על התרחשיות לכאורה מאחורי הקלעים בנתיבי ישראל (מעצ).

על פי עדותו של שי ברס, לשעבר מנכ"ל מעצ, הוא ביקש מעו"ד רונאל פישר שיסיר את התנגדות ניצב ברונו שטיין ליוזמותיו המקצועיות. מלבד זאת, הודה כי ביקש ממנו להפעיל את קשריו עם גורמים במפלגת ישראל ביתנו כדי לחסל את מה שהוא כינה "מהומות" שעשו לו עובדים בכירים במעצ בהנהגת המנכ"ל הקודם אלכס ויז'ניצר, שהתמנה בינתיים ליו"ר נתע.

קראו עוד בכלכליסט

רונאל פישר, צילום: אלכס קולומויסקי רונאל פישר | צילום: אלכס קולומויסקי רונאל פישר, צילום: אלכס קולומויסקי

"ברונו עשה לי הרבה צרות"

ברס, אחד הנאשמים בפרשות הרבות שנקשרו בשמו של פישר, מואשם במתן שוחד של 77 אלף יורו לקצין מלכה באמצעות עו"ד פישר, כדי לקבל מידע על חקירה שלכאורה התנהלה נגדו בלהב 433. כמו כן נטען בכתב האישום כי ברס ידע שפישר הגיש תצהיר כוזב על קשריו עמו כשנשכר ב־2013 כיועץ משפטי חיצוני של מעצ תמורת שכר טרחה כולל בהיקף של 730 אלף שקל. על פי כתב האישום, פישר הסתיר את הקשר האישי שהיה לו עם ברס, ואלמלא התצהיר השקרי מעצ לא היתה שוכרת את שירותיו של פישר.

בחקירה לפני כחודש, לאחר שנעצר כחשוד בפרשת פישר, הודה ברס כי ניסה להיעזר בפישר לפתרון בעיות שהיו לו כמנכ"ל מעצ. מתמלילי חקירתו עולה בין היתר כי הוא ניסה להשתמש בפישר כדי להפעיל לחץ על ראש אגף התנועה לשעבר במשטרה ניצב ברונו שטיין בעניין מקצועי.

"פישר סיפר לי שיש לו המון קשרים במשטרה", אמר ברס. "לי היו בעיות עם ניצב ברונו שטיין (ראש אגף התנועה במשטרה, ת"ג וזש"ל) על רקע עבודה. אני רציתי דברים והוא לא רצה. פישר אמר לי שהוא מכיר את כל המערך המשטרתי, מהמפכ"ל ועד נציבי המשנה. ביקשתי מפישר שיתווך בינינו במשהו שהוא מקצועי לגמרי, לא אישי. זה לא עזר, לא השפיע. הייתי בסיטואציה שבקרת כבישים של החברה היתה במשטרה בבית דגן, ואנחנו עברנו משרדים. רציתי שהכל יהיה תחת השליטה שלנו באותו בניין, אבל ברונו לא רצה שזה יעבור ועשה לי עם זה הרבה צרות. ביקשתי מפישר שיבקש מברונו שירד לי מהזנב וייתן לי לעשות את העבודה שלי לתפיסתי. שייתן לי להעביר את האנשים שלי. ברונו לא הסכים ולא יצא מזה כלום".

שי ברס, צילום: בשמת איבי שי ברס | צילום: בשמת איבי שי ברס, צילום: בשמת איבי

"ישראל ביתנו עשו לי צרות"

עוד עלה מתמלילי החקירה כי ברס ביקש מפישר לפעול מול המנכ"ל הקודם של מעצ אלכס ויז'ניצר מפני ש"בחש בחברה" לאחר שמונה ליו"ר החברה הממשלתית נתע, המקימה מערך הסעת המונים בגוש דן. לדבריו, הוא ביקש מפישר "לטפל" במנכ"ל מעצ שקדם לו אלכס ויז'ניצר, שהיה מקורב לפוליטיקאים רבים בישראל ביתנו: "מכוח ההיכרות שלי עם פישר הוא אמר שיכול לעזור לי במצוקות ככל שיהיו. לפישר כנראה היו אנשים שסיפרו לו על המצוקות שלי, לא בהכרח מול המשטרה אלא גם בדברים אחרים, בפן המקצועי", סיפר ברס לחוקרת ליאור שישפורטיש. "כל החבורה הזאת של ישראל ביתנו, שמי שעמד בראשה הוא אלכס ויז'ניצר, שאני החלפתי אותו, עשו לי המון צרות. לאלכס היו פנטזיות שהוא ימשיך לשלוט בחברה גם אחרי שהוא עזב. אחרי שאני זזתי ושיניתי דברים, עשיתי המון דברים בחברה, התחילו לי מהומות שבסוף יש המון חוטים שאני קלטתי שהגיעו לאלכס. והוא היה מחובר לפישר, שלדברי פישר הם חברים. גם משם יכול להיות שבאה לפישר האינפורמציה על הבעיות שיש ועל המלחמות האינסופיות".

"סיפרתי לפישר על הצרות"

לשאלת החוקרת מה הקשר בין פישר לוויז'ניצר, השיב ברס כי השניים הם חברים. "כשסיפרתי לפישר שאני חושב שאלכס עושה לי צרות, הוא אמר שהוא ידבר איתו ויוריד אותו ממני, כמו שהוא אמר לי עם ברונו. זה לא קרה וזה לא קרה".

בהמשך שאלה אותו החוקרת כיצד ויז'ניצר ניסה להמשיך לשלוט בחברה. "צריך להכיר את החברה והמנגנונים הפנימיים, זה מאוד מורכב. אבל נגיד אם אתה מגלומן ויש לך אנשים שלך ששמת בתפקידים, אפילו כמו יועץ משפטי, והיועץ המשפטי עושה לך בעיות לא בגלל שזה מקצועי, אז אתה מבין מאיפה זה מגיע. כל פעם שיו"ר הוועד עשתה לי מהומה גיליתי בסוף שזה יצא מאלכס. דיברתי עם אלכס והוא הכחיש, אבל הצטברו אצלי המון מרירויות".

מעורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין נמסר בשם שי ברס: "אין בדעתנו ליתן התייחסות לחומרי חקירה אשר מוצאים את מקומם לראשונה באמצעי התקשורת. הדברים צריך שילובנו במקום הראוי להם, קרי בין כותלי בית המשפט. את שיש לנו לומר נשטח אנו במסגרת ההליך המשפט.

איפה הכסף

שי ברס חשוד בהסתרת מזומנים

מחקירתו של שי ברס עולה לכאורה כי הוא לא דיווח על כספי מזומן שקיבל ממכירת משק חקלאי שהיה בבעלותו. מדובר בכספים שעל פי החשד של מח"ש שימשו בהמשך כשוחד שהעביר ברס לקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה באמצעות פישר לקבלת מידע על חקירה אפשרית המתנהלת נגדו.

ברס: "לפני שבע שנים מכרתי משק בנתיבי ירק. בכסף הזה קניתי את הדירה שלי בתל אביב ונשאר לי עוד קצת כסף. הדירה עלתה 2.8 מיליון שקל ולקחתי גם משכנתא כדי לשפץ. נשארו לי כ־200 אלף דולר".

חוקרת: "איפה הכסף הזה?".

ברס: "זה היה קטע לא מוצהר".

חוקרת: "הוא לא בבנק? איפה זה?"

ברס: "השתמשתי בכסף הזה לכל מיני השלמות בבית, טיולים בחו"ל וכאלה דברים".

חוקרת: "איפה החזקת את ה־200 אלף דולר?".

ברס: "בבית הם היו. הוצאתי את כל הכסף בשבע השנים האחרונות. על נסיעות לחו"ל למשל".

חוקרת: "על כרטיסי הטיסה שילמת במזומן בדולרים?".

ברס: כן".

חוקרת: "המשק שמכרת ב־2008 והיה בבעלותך, בכמה מכרת?"

ברס: "במיליון דולר בערך".

חוקרת: "ומה זה ה־200 אלף דולר לא מוצהר? מה זה אומר?"

ברס: "אני לא רוצה לדבר יותר".

חוקרת: "תסביר לי מה זה 200 אלף דולר לא מוצהר".

ברס: "אני שותק".

מרשות המסים נמסר: "הרשות מלווה ומשתתפת בחקירת הפרשה על היבטי המיסוי שבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות