אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שי ניצן: "אני קורא את כתבי האישום שאני חתום עליהם והלב מתקשה להאמין" צילום: יאיר שגיא

שי ניצן: "אני קורא את כתבי האישום שאני חתום עליהם והלב מתקשה להאמין"

פרקליט המדינה אמר בכנס המחוזות של לשכת עוה"ד, "אנחנו בפרקליטות אומרים שאנשי ציבור צריכים לדעת שאם לוקחים שוחד הם ישבו בכלא"

04.06.2015, 14:41 | זוהר שחר לוי
"אני קורא את כתבי האישום שאני חתום עליהם והלב מתקשה להאמין", כך אמר היום (ה') פרקליט המדינה שי ניצן במהלך פאנל שעסק בשחיתות הציבורית בכנס המחוזות של לשכת עוה"ד המתקיים באילת.

את הפאנל, שנשא את הכותרת "מי מפחד משלטון החוק", הנחתה העיתונאית אילנה דיין והשתתפו בו פרט לניצן גם ח"כ ניסן סלומינסקי (יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט), ח"כ רויטל סויד, שר האוצר לשעבר רוני בר און, ד"ר דורון נבות מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ונציגי תקשורת.

פרשיות רבות מהתקופה האחרונה עלו על שולחן הדיונים בפני חברי הפאנל, בין השאר פרשת פישר, פרשת בנימין (פואד) בן אליעזר שבעניינו הוחלט רק אתמול להעמידו לדין בכפוף לשימוע ותביעת מני נפתלי נגד מעון ראש הממשלה.

בראון, שאל במהלך הדיון את פרקליט המדינה מדוע בעניינה של רות דוד, במסגרת פרשת פישר, הוחלט על בדיקה ולא על חקירה בכל הנוגע להתנהלותה בזמן תקופה כפרקליטת מחוז. "הקטע של הבדיקה", השיב ניצן, "לא הומצא בשביל פרקליטי מחוז אלא הומצא בגלל מקרים שבהם עצם הפתיחה בחקירה גורמת נזק ניכר. לא אני אישרתי את זה אלא בית המשפט העליון בשורה של פסקי דין ואמר שזו פרקטיקה לא רק ראויה אלא גם חוקית. אי אפשר לומר שהפרקליטות מקלה עם רות דוד אחרי שהגשנו כתב אישום נגדה שמייחס לה אישומים חמורים".

"למרות כל שנותיי במערכת יש דברים שמזעזעים אותי ואחד מהם זו פרשת פישר שהיא מטלטלת במובן שאני לא יכול להאמין שאני קורא את כתבי האישום שפרקליטיי חתומים עליהם. העין מתקשה לקרוא והלב מתקשה להאמין".

תחושות דומות תיאר ניצן בנוגע להחלטה להגיש כתב אישום נגד בן אליעזר. "אתמול בטיסה לאילת קראתי שוב את כתב החשדות נגדו וזה קשה להאמין. מדובר במי שהיה שר ביטחון, שר ביטחון בשבילי זה השמיים. כשראיתי בזמנו בטלוויזיה את רה"מ לשעבר, אולמרט, אחרי ההרשעה בטלנסקי ליבי נחמץ. מה חשבתי אחרי הזיכוי? אני חשבתי שלא מאמין למשמע אוזניי. אבל בסוף האמת צפה כי אנשים קוראים והם לא טיפשים".

 

"לקחת שוחד, תשב בכלא"

באשר לביקורת שנשמעת הן על הפרקליטות והן על המשטרה על כך שלא עושים מספיק די כדי למגר את השחיתות הבהיר ניצן כי להב 433 (יחידת המשטרה האמונה על חקירות השחיתות) היא יחידה איכותית וכי ההרשעות שבאו לאחרונה בעקבות עבודת המשטרה והפרקליטות ממחישות את טיב העבודה.

מימין: רונאל פישר ורות דוד, צילם: עמית שאבי מימין: רונאל פישר ורות דוד | צילם: עמית שאבי מימין: רונאל פישר ורות דוד, צילם: עמית שאבי

"הנה מוטלות הרשעותינו", אמר ניצן,, "בר נידון היום ל-5.5 שנות מאסר, רה"מ לשעבר 6 שנות מאסר, לחיאני נידון לעבודות שירות ועונשו הוחמר למאסר. זה לא שאנחנו מתקטננים על חודש- חודשיים. אנחנו בפרקליטות אומרים שאנשי ציבור צריכים לדעת שאם לוקחים שוחד הם ישבו בכלא".

חברת הכנסת עו"ד רויטל סויד ציינה כי המקרה של רונאל פישר ורות דוד ערער אותה באופן מאוד עמוק בגלל שהיא יודעת עד כמה הוא נדיר וחריג. "כמי שמערכת בתי המשפט אני יודעת שרק פתלוגיות של שלושה אנשים הביאה לפרשייה כזו. אבל דווקא בגלל החשש מפגיעה באמון הציבור במערכת המשפט צריך לחקור עד תום את הכול. אי אפשר לטאטא דבר מתחת לשטיח", אמרה סויד.

באשר לבקשת הפרקליטות לדחות את הדיון בתיק מני נפתלי נגד מעון ראש הממשלה עד לאחר הבחירות לכנסת, אמר פרקליט המדינה כי עשו זאת לאחר שראו שיש שימוש תקשורתי ופוליטי בהליך. "לתקשורת", אמר, "יצאו דברים שלא קשורים להליך המשפטי. חשבנו שיש מקרים שבהם לא ראוי שיהיה לחץ תקשורתי על הליך משפטי ובית הדין לעבודה קיבלת את עמדתנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מה הפליאה?
זמן רב שהציבור מרגיש ומגיב בחוסר אימון למערכת המשפט והאכיפה. כנראה היו הציבור יודע יותר ממה שיודעת הפרקליטות. ועובדה, הציבור צדק. כנראה התגלה קצה קצהו של קרחון וסביבו עושים שישו ושמחו. כנראה יש עוד הרבה עשבים שוטים בשדה. לא נראה כי עושים מאמץ יתר לאתר אותם. מאמין כי חלק מה אתרים עצמם קשורים בדרך זו או אחרת בשחיתות. גם בתי המשפט רחומים בהענשת הפושעים. תראו לי מקרה אחד שהיה יוצא בפחות מ 20 שנה בארהב על פשעים שנשפט פה. אנשים מעין אלה צריכים להעלם לשנים רבות אל מאחורי סורג ובריח ולא להופיע שוב על הבמה הפוליטית. והחוצפה עולה עוד יותר כשמפקידים בידם הובלת הכלכלה בארץ.
Shim , Sharon  |  05.06.15
2.
לניצן
הרי גם אתה ווינשטיין לא נקיים אתם עומדים בראש המערכת איך לא זורקים אותכים אתר ניוז 1 האשים אותך בשיבוש ונסיון לחפף את החקירה על ידי השופטת גרסטל מה תגיד אם זה לא היה נכון היתה תובע דיבה אז כנראה זה נכון ואתה מפחד כמו שאתה מגן על ברכה שנגדו עומדים הרבה האשמות גם באתר ניוז 1 היזהרתי אותכים לפני שנה שאם תתעסקו עם הרב פינטו כולכים תיפלו והנה זה קורה במדינה מתוקנת מזמן היו זורקים אותכים אבל אל תדאג ברכה יגיע לדוכן הנאשמים ובעקבותיו אתה והיועץ שמפחדים ממנו כי כנראה הוא יודע דברים ולאתר למה אתם ושאר התיקשורת לא מבליטים את הכתבות בניוז1 כי בסוף האמת תצא לאור והרבה אנשים יגידו תראו חוץ מיואב יצחק אף אחד לא דובר אמת
המצליף  |  05.06.15