אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוטשטיין: "ניאלץ לסגור מעונות שיקומיים בשל הוראת החשכ"לית" צילום: עומר מסינגר, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

רוטשטיין: "ניאלץ לסגור מעונות שיקומיים בשל הוראת החשכ"לית"

מנהל בית החולים שיבא הודיע כי המעונות לשיקום סיעודי שמפעילה מכבי שירותי בריאות בבית החולים ייסגרו בשל הוראת החשכ"לית לצמצום סמכויותיו. מכבי: "המהלך יחמיר את מצוקת המיטות בישראל". גורם באוצר: "ספין על גב הקשישים"

08.06.2015, 06:58 | מיקי פלד

מנהל בית החולים שיבא פרופ' זאב רוטשטיין הודיע ביום חמישי למכבי שירותי בריאות כי החל ב־1 באוגוסט יתחיל בפינוי המעון השיקומי של הקופה בשטח בית החולים, לאחר שהחוזה בין הקופה לבית החולים הגיע לסיומו.

קראו עוד בכלכליסט

מעונות מכבי משמשים לשיקום ואשפוז סיעודי מורכב לחולים - רובם קשישים מבוטחי מכבי - השוהים במעון במשך חודשים ארוכים בשל מצב סיעודי וזקוקים להשגחה צמודה. במעון מתגוררים כעת כ־60 קשישים סיעודיים.

על פי רוטשטיין, הוא לא יכול לחדש את החוזה משום שהחשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו הורתה לו לפני כשלושה שבועות שלא לבצע עסקאות מקרקעין ללא אישור חשבות משרד הבריאות. כדי לקבל את האישור, על הצדדים להסכים על גובה תשלום שכר הדירה שתשלם הקופה לבית החולים. מכיוון שעד כה לא שילמה מכבי שכר דירה, טוען רוטשטיין שהסכמה על גובה התשלום לא תושג בקרוב, ומכאן שאין לו ברירה אלא לפנות את הקשישים הסיעודיים שבמעון.

רוטשטיין כתב לקופה כי "כדי לא לפגוע בחולים הפינוי יתבצע בהדרגה ובמשך שלושה חודשים".

הוראת החשכ"לית הגיעה בעקבות דו"ח שהזמינה, שמצא אי־סדרים לכאורה במקרקעין של בית החולים ובהתקשרות בינו לבין הקופה. בין השאר הצביע הדו"ח על כך שמכבי לא משלמת שכר דירה אך משלמת כמיליון שקל בשנה על שירותי התפעול שהיא מקבלת מבית החולים כמו מזון ותחזוקת תשתיות. לדברי רוטשטיין מכבי ושיבא נהנים מהמצב, והוא חושש שאם מכבי תצטרך לשלם שכר דירה לא יהיה כדאי לה להשתמש במקום, וכך בית החולים יפסיד את הכסף וגם יחסרו מיטות שיקום.

מימין: עבאדי־בויאנג מימין: עבאדי־בויאנג'ו ורוטשטיין. "מכבי תצטרך לנהל את המו"מ מול החשכ"לית" | צילום: עומר מסינגר, עמית שעל מימין: עבאדי־בויאנג

המעונות נמצאים בשטח בית החולים מאז 1991 על שטח של 2,925 מ"ר.

ברקע העימות נמצא ניסיונו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן למנות את רוטשטיין למנהל בית החולים הדסה. נציבות שירות המדינה הגישה בשבוע שעבר תובענה נגד רוטשטיין בטענה כי אישר לפרופ' אייל וינקלר לעבוד בשעות הבוקר במרפאה פרטית שבשטח בית החולים, ובמקביל לקבל שכר מהכיס הציבורי כאילו עבד בבית החולים עצמו.

רוטשטיין מסר כי "הוראות החשבת הכללית נטלו ממני את כל הסמכויות לנהל משא ומתן ולחתום על התקשרויות שכאלו. מכבי צריכה לנהל מעכשיו את המשא ומתן מול החשבת הכללית או חשב משרד הבריאות".

ממכבי נמסר: "בישראל יש מחסור של כ־700 מיטות לטיפול המשכי, וסגירת מעונות מכבי בשיבא תחמיר את המצב. פנינו בשבוע שעבר למשרד הבריאות כדי למצוא פתרון לנושא".

גורם באוצר מסר: "מדובר בספין על גב הקשישים, שצריכים לסבול ניסיון להגחיך את הדו"ח במקום שרוטשטיין יתקן את הליקויים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות