אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל משנה כיוון: יקיים תדרוכי עיתונאים רבעוניים על מדיניות הריבית צילום: עמית שאבי

בנק ישראל משנה כיוון: יקיים תדרוכי עיתונאים רבעוניים על מדיניות הריבית

אחרי הביקורת שספג על הסגנון העמום של פרסום החלטת הריבית החודשית שלו, מיישר הבנק קו באופן חלקי עם רוב הבנקים המרכזיים במדינות המפותחות. לדבריו "מטרת המהלך - להגביר את ההבנה בציבור לגבי אופן קבלת ההחלטות"

14.06.2015, 11:44 | אמנון אטד
אחרי הביקורת שספג על הסגנון העמום והלא תמיד ברור של פרסום החלטת הריבית החודשית שלו, משנה בנק ישראל את שיטת הדיווח ומיישר קו באופן חלקי עם רוב הבנקים המרכזיים של המדינות המפותחות. החל מהודעת הריבית הקרובה, ביום שני בשבוע הבא, תקיים נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג תדרוך עיתונאים שבו תסביר את הגורמים שהובילו את חברי הוועדה המוניטרית של הבנק לקבל את החלטת הריבית. יחד עם זאת, בניגוד למקובל בבנק האירופי, התדרוך של הנגידה לא יהיה חודשי אלא יתקיים רק פעם בשלושה חודשים, במועד שבו מפרסם בנק ישראל את התחזית המקרו כלכלית הרבעונית של חטיבת המחקר שלו.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי בנק ישראל, "מטרת המהלך הינה להגביר את ההבנה בציבור לגבי השיקולים שעמדו בפני הוועדה המוניטרית בעת קבלת החלטות המדיניות". בתדרוכים, שיחלו רבע שעה לאחר פרסום החלטת הריבית בשעה 16:15, תציג הנגידה פלוג את תנאי הרקע בה פעלה המדיניות במהלך הרבעון האחרון ואת הגורמים העיקריים להחלטות הריבית, ותענה על שאלות העיתונאים בנושא. לאחר דבריה, תוצג התחזית המקרו כלכלית הרבעונית על ידי מנהל חטיבת המחקר ד"ר נתן זוסמן. כל התדרוכים ישודרו בשידור חי באתר האינטרנט של בנק ישראל.

קרנית פלוג ויו"ר הפד ג קרנית פלוג ויו"ר הפד ג'נט ילן. בנק ישראל מיישר קו עם המדינות המפותחות | צילום: בריט לקמן קרנית פלוג ויו"ר הפד ג

ההחלטה לשנות כיוון ולהגביר את שקיפות הדיווחים על מדיניות הריבית של בנק ישראל היא למעשה מעין פשרה בין שתי עמדות בנושא שהציג בעבר נגיד הבנק הקודם פרופ' סטנלי פישר. במאי 2011 הבטיח פישר כי חוק בנק ישראל החדש שאושר בכנסת כמה שבועות קודם לכן "יגביר את שקיפות הדיווחים לכנסת, לממשלה ולציבור. בחמש השנים האחרונות עברנו דרך ארוכה בהגברת השקיפות, בין היתר באמצעות פרסום הפרוטוקולים של דיוני הריבית".

שתיים מאוחר יותר הודה הנגיד לשעבר כי "שקיפות הדיווחים לציבור היא נושא מאוד חשוב, אך גם מסובך. לפעמים מתעורר צורך לדון ברעיונות מטורפים במהלך דיוני הריבית, כי אנחנו חיים בזמנים דרמטיים. אבל כתוצאה מהשקיפות ומהצורך לפרסם את פרוטוקול הדיונים, נוצרת מגבלה על הדיון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות