אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מכליל בחוק ההסדרים את ששינסקי 2 ורפורמת הקורנפלקס צילום: אוהד צויגנברג

כחלון מכליל בחוק ההסדרים את ששינסקי 2 ורפורמת הקורנפלקס

שר האוצר הציג לראש הממשלה מספר חוקים שבכוונתו לקדם בחוק ההסדרים; כוללים את יצירת דירוג האשראי האישי לכל אזרח בישראלי וחוק דמי אבטלה לעצמאים; נושא התקציב התלת שנתי לא נידון היום

02.07.2015, 20:55 | עמרי מילמן

שר האוצר משה כחלון הציג היום (ה') לראש הממשלה בנימין נתניהו מספר חוקים שבכוונתו לקדם בחוק ההסדרים. מדובר בהצעות שכבר עלו על הפרק, אך כעת בכוונת כחלון לזרז את הליך החקיקה שלהם דרך שימוש בחוק ההסדרים.

קראו עוד בכלכליסט

בתחום הבנקאות כחלון מתכנן להכניס לחוק ההסדרים את יצירת דירוג האשראי האישי לכל אזרח בישראל במטרה להגדיל את התחברות בין הבנקים על מתן האשראי ללקוחות. חוק נוסף שיקודם דרך חוק ההסדרים הוא חוק שהגיש ח"כ אלי כהן מכולנו, מפלגתו של כחלון, הקובע כי גופים חוץ-בנקאיים יוכלו לגייס אג"ח לצורך מתן הלוואה. הצעת החוק של כהן באה שבוע אחרי שבנק ישראל עצר את הגיוס של חברת הניכיון האחים נאוי, שכן במצב הנוכחי אפשרות זו בלעדית לבנקים מה שמגדיל את הריכוזיות בשוק ההלוואות.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

גם רפורמת הקורנפלקס, שגובשה בזמן הממשלה הקודמת בעקבות עבודה של ועדה שבראשה עמד מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר, הראל לוקר, צפויה להיכנס לחוק ההסדרים. על פי הצעת החוק, יבואנים יוכלו לייבא מוצרים לא רגישים כמו פסטה או קורנפלקס, ללא אישורים מוקדמים, כאשר הם נדרשים להצהיר כי הם עומדים בתקנים של האיחוד האירופי, במקום לעבור בדיקות קפדניות היום. כאשר במקביל תוגבר האכיפה על היבואנים. רפורמת הקורלנפקלס אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה בחודש שעבר.

מסקנות ועדת שישינסקי 2 שבחנה את משטר המיסוי על חברות המחצבים, המים והכרייה שפועלות בישראל צפויות גם כן לעלות בחוק ההסדרים. ההמלצות, שקובעות כי יוטל מס רווחי יתר בשיעור מקסימלי של 42% ותמלוג אחיד של 5% על כל משאבי הטבע מ-2017, אושרו בשנה שעברה על ידי הקבינט החברתי כלכלי שבראשו עמד שר האוצר לשעבר לפיד, אך לא קודמו מאז, וכעת על הממשלה החדשה צריכה לאשרם מחדש.

נושא התקציב יטופל בשבוע הבא

נושא מסגרת התקציב - האם הוא יהיה תלת שנתי, כלומר כולל את 2017 או רק את 2015 ו-2016, לא עלה בפגישה הזו, וצפויה להתקיים פגישה בנושא בשבוע הבא. בעוד שנתניהו העדיף להעביר תקציב תלת שנתי, שיכלול את מה שנשאר מ-2015 ואת השנתיים הבאות, כחלון התעקש על תקציב דו שנתי, שכן זה מגדיל את יכולתו לפעול.

עוד החליטו השניים כי תוכנית פידיון הקרקע שנועדה להפשיר קרקעות חקלאיות לבנייה תיכנס לחוק ההסדרים, לפיה הפשרת הקרקע תסתיים תוך 9-3 חודשים במקום 12 שנים. עוד ייכנס לחוק ההסדריםחוק דמי האבטלה לעצמאים שאושר בקריאה טרומית השבוע וכן מהלך שאמור לקצר את הליך חיבור המפעלים בפריפריה לגז טבעי. בשיחה הציג כחלון כחלק מחוק ההסדרים גם את המהלך שנועד להרחיב את ערוצי עידן פלוס, בכדי ליצור תחרות מול HOT ו-yes.

מהלכים ורפורמות נוספים, שמגובשים בימים אלו במשרד האוצר, אמורים להיכנס לחוק ההסדרים בהמשך, ומה שסוכם בשלב זה בין כחלון לנתניהו הוא רק הרפורמות והחוקים שכבר "הבשילו".

בתגובה מסרה יו"ר מרצ זהבה גלאון כי "חוק ההסדרים הוא חוק רע ואנטי-דמוקרטי, וככל שהוא שמן ועמוס רפורמות יותר, כך הוא גרוע יותר. חלק גדול מהרפורמות ששר האוצר מבקש לקדם נכונות וחשובות, אבל מרצ לא תיקח חלק בפארסה של חקיקה מזורזת שעושה צחוק מהכנסת והופכת אותה לחותמת גומי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות