אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות התנגדות רה"מ מס הירושה חוזר לדיון באוצר צילום: אוהד צויגנברג

למרות התנגדות רה"מ מס הירושה חוזר לדיון באוצר

מדובר באחד הדגלים שהעלה שר האוצר בקמפיין הבחירות ואשר זוכה להתנגדות נתניהו. מטרת הפגישה ליישב מחלוקות עם רשות המסים שאמורה ליישם את המהלך אך מתנגדת לו

02.07.2015, 08:15 | עמרי מילמן

האוצר צפוי לדון בשבוע הבא במס הירושה המוטל על הנכסים וההון שמועבר בירושה ביחס להיקפם. שר האוצר משה כחלון הביע במהלך קמפיין הבחירות תמיכה ברעיון אך רשות המסים הביעו בעבר התנגדות פומבית למס.

קראו עוד בכלכליסט

כחלון, שהזכיר בקמפיין מס של 25% על ירושות שהיקפן מעל 10 מיליון שקל, זוכה לתמיכה משמעותית בנושא גם מאגף תקציבים.

ברשות אמנם כבר אינם מביעים את התנגדותם למהלך, אך בכירים ברשות טענו בעבר כי מהלך כזה יביא לסרבול משמעותי של עבודת הרשות.

לטענתם, במידה ויוטל מס ירושה תדרש רשות המסים להתדיין עם יורשים ולהכנס למחלוקות סביב הערכות שווי ושומות.

בנוסף, טענו ברשות כי ההכנסות ממהלך כזה יהיו נמוכות מאד משום שמשלמי המס ימצאו דרכים לחמוק בכך דרך תכנוני מס מתוחכמים.

עורכי דין מעידים על הגידול שחל מאז הבחירות בעלייה בהתעניינות בתכנוני מס שנועדו לעקוף את את מס הירושה העתידי בצורה חוקית.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד עקרונית למהלך.

אחד הקשיים בהחלת מס ירושה הוא הצורך במס שיוטל על מתנות. ללא מס זה, יוכלו מורישים לעקוף את מס הירושה בכך שיעניקו חלק גדול מהירושה במתנה בשלב מאוחר של חייהם.

מס על מתנות צפוי לזכות להתנגדות עזה מצד המפלגות החרדיות. זאת, משום שהוא מסוגל להקשות על חצרות מקובלים שמגלגלים סכומי עתק תודות למתנות לא ממוסות אלו.

צוואה. האם יוטל מס על הירושה?, צילום: שאטרסטוק צוואה. האם יוטל מס על הירושה? | צילום: שאטרסטוק צוואה. האם יוטל מס על הירושה?, צילום: שאטרסטוק

רשות המסים מנסה כעת להתמודד עם תופעה זו, אך אין בכוונתה למסות מתנות שלא ניתנות כתמורה כלשהי.

אגף תקציבים עובד בימים אלה על תקציב המדינה, ונדרש לבצע התאמות שיביאו לגידול בתקציב וקיצוץ בהוצאות ומס ירושה עשוי להתאים למטרה זו.

בנוסף, בעוד שמהלכים שהועלו כדי למטרה זו, כמו קיצוץ ההסכמים הקואליציוניים או העלאות מסים כלליות, יהיו קשים יותר לביצוע, דווקא מהלך כזה, המצטייר כחברתי, ייתכן ויהיה קל יותר להעביר פוליטית.

ממשרד האוצר נמסר כי: "כחלק מהליך גיבוש התקציב לשנים 2016-2015 נערכות במשרד האוצר ישיבות בשיתוף כלל אגפי המשרד. כחלק מהדיון נשמעות העמדות המקצועיות של כלל אגפי המשרד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

130 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

130.
המיסוי על הגז יכניס למדינה מעל ומעבר למה שהיא צריכה לכן מיסוי על ירושה מיותר
כך שהטענה שזה נחוץ להגדלת קופת המדינה הוא תרוץ ןלא נכון. גם הטענה שהדירות יצאו לשוק ויגדילו הצע הוא שיקרי ולא נכון מכיוון שהדירות בירושה לא נישארות מתחת לשטיח, הם יוצאוות להשכרה או שבין משפחה עובר אלהם שבדר כלל הם זוג צעיר או מי שעדיין אין לו דירה. כל הטיענים הם רק הטעית הציבור והם נועדו לגזל וגזל בילבד !!
מושיקו  |  02.08.15
128.
זה כחלון? זה קח לו רק לוקח יזכר לדרעון עולם
אנו מממנים את הישרדותו של ביבי ע"י מיליארדים למפלגות חרדיות במקום לפרנס את ילדינו אנו מפרנסים את ילדי החרדים אך זה כנראה לא מספיק עכשיו גם לאחר מותנו ימשיכו ילדנו לפרנס את החרדים כל הזמן מיסים מיסים מיסים כמו שברק נפל כשניסה להטיל מס זה כך יפלו ביבי וקח לו. הטלת מס זה כמוהה כהכרזת מלחמה על מעמד הביניים זוג שיש לו דירה אשר יירש את דירות הוריו מגיע מיד לסכום החייב במס יאלץ למכור את אחת הדירות כדי לממן את המס - שיממן את החרדים וכך יוצא שוב במקום דירה לילדיו תהיה דירה לילדי החרדים. קח לו תתביש
די נמאס זה הסוף  |  03.07.15
127.
כחלון הוא שכיר חרב בשירות הטייקונים
מה שהיה ידוע וברור לגבי קשריו של כחלון עם הטייקונים, מתברר כעת יותר ויותר. האג׳נדה של משה כחלון היא לדאוג לאינטרסים של הטייקונים: מיימון, תשובה ושות׳.. כל הסיפור של הקמת ״מפלגת כחלון״ זאת היא הרי קנונייה של הטייקונים שרצו להשיג לעצמם מפלגת ״לשון מאזניים״ ובעזרתה לסחוט את ממשלת ישראל. זהו בדיוק מה שקרה, לביבי אין אפשרות להקים קואליצייה בלי כחלון ולכן הוא נכנע כעת לכל הדרישות של הטייקונים; אבל זאת רק ההתחלה, כי לטייקונים יש תיאבון גדול.
עמית צמח  |  02.07.15
לכל התגובות