אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רונאל פישר מערער על ההחלטה לעצרו עד לתום ההליכים: "ההתייחסות כלפיו מפלה" צילום: אוהד צויגנברג

רונאל פישר מערער על ההחלטה לעצרו עד לתום ההליכים: "ההתייחסות כלפיו מפלה"

סניגוריו של עורך הדין המואשם בעבירות שוחד טוענים כי החלטת ביהמ"ש לעצרו עד תום ההליכים הנה תקדימית ולא הוגנת: "הוא מוכה וחולה", הם כותבים בערעור ושואלים: "מה בדיוק חוששת המאשימה ששבר הכלי, המוטל לפניה חסר-אונים, עלול לבצע?"

05.07.2015, 15:24 | זוהר שחר לוי

עו"ד רונאל פישר, הנאשם בעבירות חמורות של שוחד ושיבוש מהלכי משפט, ערער היום (א') לבית המשפט העליון על ההחלטה להותירו במעצר עד לתום ההליכים נגדו. "מה בדיוק חוששת המאשימה ששבר הכלי, המוטל לפניה חסר-אונים, עלול לבצע?", שואלים באי כוחו בערעור.

קראו עוד בכלכליסט

באי כוחו של פישר, עוה"ד פרופ' רון שפירא ודר' קרן אטינגר-שפירא, טוענים בערעור כי החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לעצור אותו עד לתום ההליכים נגדו היא תקדימית, שמעולם לא הוחלט על מעצר עד תום ההליכים בעבירות דומות וכי המשך מעצרו מהווה הפרה חמורה של זכויותיו הבסיסיות להליך הוגן.

בחודש שעבר קבע שופט המחוזי בירושלים, כרמי מוסק, כי פישר וכן קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, שחתם על הסדר טיעון, יישארו במעצר עד לתום ההליכים בכתב האישום שהוגש נגדם במסגרת פרשת פישר. "מעשיהם של השניים", כתב השופט בהחלטתו, "מעידים על תעוזה וחוסר פחד מרשויות החוק".

לפי השופט מוסק, גם תסקיר שירות המבחן בעניינו של פישר קובע כי אין מקום לשקול את שחרורו, בעיקר על רקע נתונים אישיים הקשורים בו ומידת האפשרות לפקח עליו. "אין מדובר בעבירות כלכליות גרידא שבוצעו לכאורה", נכתב בהחלטת המחוזי, "אלא בעבירות שפוגעות באופן חמור ביסודות שלטון החוק במדינת ישראל".

באשר לפישר, הדגיש השופט כי קיים סיכון וחשש אמיתי כי במידה וישוחרר לחלופת מעצר, הוא עלול לחזור ולבצע עבירות דומות וכי קיים "חשש לשיבוש הליכי משפט" וכן קיים "חשש כבד להימלטות מאימת הדין".

"מזה כשנה", נכתב בערעור שהגישו באי כוחו של עו"ד פישר לביהמ"ש העליון, "שהעורר איננו משמש עו"ד ומקור המידע היחיד הנטען שלו – רפ"ק ערן מלכה – כבר איננו משמש קצין חקירות. ברור שהוא איננו עוד 'מרושת היטב בקהלים שונים', על פי ניסוחה של התביעה. ההיפך הוא הנכון: הוא מוכה וחולה, בריאותו הפיסית והנפשית בשפל המדרגה, כל רכושו, שלו ושל בני משפחתו, ניטל ממנו ומשום כך טענת מח"ש כי נשקפת ממנו סכנה – למרות שהנייר סובל אותה – איננה מתקבלת על הדעת".

פישר בבית המשפט. סניגוריו בערעור לביהמ"ש: "כל רכושו, שלו ושל בני משפחתו, ניטל ממנו ומשום כך טענת מח"ש כי נשקפת ממנו סכנה – למרות שהנייר סובל אותה – איננה מתקבלת על הדעת", צילום: אוהד צויגנברג פישר בבית המשפט. סניגוריו בערעור לביהמ"ש: "כל רכושו, שלו ושל בני משפחתו, ניטל ממנו ומשום כך טענת מח"ש כי נשקפת ממנו סכנה – למרות שהנייר סובל אותה – איננה מתקבלת על הדעת" | צילום: אוהד צויגנברג פישר בבית המשפט. סניגוריו בערעור לביהמ"ש: "כל רכושו, שלו ושל בני משפחתו, ניטל ממנו ומשום כך טענת מח"ש כי נשקפת ממנו סכנה – למרות שהנייר סובל אותה – איננה מתקבלת על הדעת", צילום: אוהד צויגנברג

לשיטת סנגוריו של פישר, אין סיכוי כי רונאל פישר יציע כעת טיפול משפטי המבוסס על קשריו במשטרת ישראל או שישתמש לרעה במידע שהעביר לו עד המדינה. "מה בדיוק חוששת המאשימה ששבר הכלי, המוטל לפניה חסר-אונים, עלול לבצע?", לשון הערעור.

באשר לחשש כי פישר ימלט מהדין, חשש שהביע בית המשפט המחוזי, טוענים באי כוחו בערעור כי מדובר בחשש שהתפתח מאוחר מבחינת מח"ש וכי הם דוחים חשש זה על הסף. "בחינה שקולה של החשש שהעורר ימלט צריכה הייתה להתחשב בעודה שאשתו וילדיו בארץ ושכל רכושו בישראל", נכתב בערעור. "זאת ועוד, אף לאחר שנודע לפישר שמכשיר הטלפון שלו נפרץ הוא לא עזב את הארץ, למרות שלא היה מוגבל בצווי עיכוב כלשהם כל תקופת חקירתו ואף לא בשלב זה".

עוד נטען מצידו של פישר כי התנהלות מח"ש מול עד המדינה ,ערן מלכה, נעשתה באופן לא חוקי והוסתרה ממנו. "הסכם ההחשכה", כך הוא מכנה את ההסכם במסגרתו מבקשת מח"ש להוציא תעודת חיסיון על חלק מחומרי החקירה, "איננו חוקי, הן משום שיסודו שבניהול חקירה לאחר הגשת כתב אישום בחריגה מהנחיות של פרקליט המדינה, והן משום שהוא כולל סיכום פסול על הסתרת חומר ראיות שהמדינה איננה רשאית להסתירו, לרבות משא ומתן עם עד המדינה המבטיח לו טובות הנאה סמויות".

"ההתייחסות כלפי רונאל היא מפלה", אומר פרופ' שפירא. "אין תקדים למעצר עד תום ההליכים במקרים דומים. המקרה של רונאל איננו חמור במאומה מן המקרים של אולמרט, הירשזון, דודו אפל, דרעי, דנקנר, הרב מצגר ואחרים, ולאמתו של דבר הוא קל מהם בהרבה ואולם אף אחד מהם לא נעצר, אף לא ליום אחד. לעומתם רונאל נמצא במעצר כבר חודשיים וחצי. המשך מעצרו, לאחר הגשת כתב האישום, נובע מהפרה של זכויותיו להליך הוגן - אני תקווה כי בית המשפט העליון יתקן את העוול שנוצר ויורה על שחרורו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות