אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סכומי הכסף למגה הם כמו כוסות רוח למת" צילום: אוראל כהן

"סכומי הכסף למגה הם כמו כוסות רוח למת"

הספקים לא ממהרים להתלהב מההצעות של בעלי מגה לבצע הנפקת זכויות של 150 מיליון שקל ולהמרת חלק מהחוב למניות של רבוע כחול. לעומתם, מוסדיים שמחזיקים במניות רבוע כחול מביעים תמיכה במהלך

07.07.2015, 07:26 | נורית קדוש ואורן פרוינד

"בעלי ומנהלי מגה ממשיכים לנסות ולהתל בנו עם הצעות שעל פניו מצטיירות כשיפור הסדר החוב המוצע ובפועל אין מאחוריהן דבר ולכן כפי שהבענו את התנגדותנו להסדר בבית המשפט, כך נפעל גם באסיפת הנושים בשבוע הבא". כך אמר אתמול בכיר בענף המזון לאחר פרסום הודעת אלון רבוע כחול למשקיעים כי תבצע הנפקת זכויות עד 150 מיליון שקל וכי חברת אלון, בעלת השליטה באלון רבוע כחול, הודיעה כי תממש את מלוא הזכויות שיוקצו לה ותזרים לחברה 110 מיליון שקל בהנפקת הזכויות.

"אביגדור קפלן מנכ"ל אלון רבוע כחול אמר לנו בפגישה השבוע כי מדובר במהלך שנועד להזרים עוד כסף למגה, אלא שכעת מתברר שלא מדובר בהזרמת הון נוסף למגה, אלא מהלך שנועד לחזק את אלון רבוע כחול", טוען ספק שנכח בפגישה עם קפלן בתחילת השבוע. גם מדבריו של קפלן ניתן היה להבין כי מדובר בהגדלת ההזרמה למגה על ידי בעלי השליטה.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שמסר קפלן נאמר כי "החלטת הבעלים להזרים סכומי כסף גדולים בהנפקת זכויות נועדה לחזק את החברה ולהעמיד לה אמצעים נזילים לסייע לחברה הבת, רשת מגה, להיחלץ מהמצב שאליו נקלעה". עוד הוסיף קפלן כי "בעלי השליטה רואים חשיבות רבה לעמוד איתן ולסייע לחברה בימים אלה, וההתחייבות שנתנו מראש לממש את מלוא הזכויות שלהם בהנפקה הקרובה הן הוכחה ניצחת למחויבות הזו של בעלי המניות בחברה. הבעת האמון זו של הבעלים, לצד הסיוע הרב של העובדים, ומתווה ההצעה לספקים, נועדו להחזיר את רשת מגה לפסי צמיחה".

בתשובה לשאלת "כלכליסט" האם בכוונת אלון רבוע כחול להזרים את אותם 110 מיליון שקל למגה, השיב דובר החברה: "התחייבות של רבוע כחול במסגרת המתווה המוצע להסדר עם הספקים נותרת בעינה על היקף כולל של 220 מיליון שקל. גיוס ההון על ידי החברה האם אלון רבוע כחול, בהיקף כולל של עד 150 מיליון שקל בהנפקת זכויות, נעשה על רקע רצונה של החברה רבוע כחול להגדיל את הנזילות שלה בגיוס מבעלי מניותיה".

 

נושים מרובי אינטרסים

 

למרות שכולם מספקים למגה מוצרים שונים, האינטרסים של קבוצת הספקים לה חייבת החברה כ־800 מיליון שקל, אינם זהים. בעוד הספקים הגדולים המחזיקים בביטוח אשראי על חלק או מלוא החוב, כמעט ואינם מוטרדים מחובות העבר של הרשת כלפיהם ויהנו במקרה של הקפאת הליכים מהחזר כספי על ידי חברות הביטוח, הרי שככל שחוב הספקים קטן יותר, כך בעליו מגלים יותר פתיחות להצעות של קפלן. זאת נוכח הבטחת קפלן כי נושים שחובם נמוך מ־800 אלף שקל לא ידרשו לדחיית ולפריסת תשלומים ומבחינתם מדובר בהצעה מצויינת.

בין לבין מצויים ספקים שחובם גבוה מסכום המקסימום שקבע קפלן, אך הוא אינו מבוטח והם אלו המוטרדים ביותר והמגלים את ההתלהבות הרבה ביותר מהצעותיו השונות של קפלן. השפן האחרון שנשלף אתמול נוגע להמרת החלק הנדחה (30%) בחוב, למניות אלון רבוע כחול. גם חברות הביטוח המהוות גורם קריטי להסדר החוב עשויות להתרשם ברגע הראשון מההצעה, אולם כדי להמשיך ולבטח את האספקות לרשת, ידרשו ערבויות של בעלי השליטה.

אלא שבעוד חלקם בוחן את הסדר חובות העבר, עיני הספקים הגדולים נשואות לעתידה של מגה, או ליתר דיוק להיעדרו. הספקים מסתכלים על הירידה המתמשכת במכירות הרשת, לצד היקף הוצאותיה החודשיות ורואים את חוסר התוחלת שבהיענות להבראתה. "הסכומים שבעלי השליטה מוכנים להזרים לרשת הם כמו כוסות רוח למת לנוכח תוצאות פעילותה כפי שנחשפנו אליהן בשבוע שעבר לראשונה", טוען בכיר בענף. לדבריו, לכך צריך להוסיף את חוסר האמון המוחלט של הספקים בבעלי השליטה ובהנהלת הרשת, כפי שבאו לידי ביטוי בדיון בבית המשפט בשבוע שעבר. הספקים מודאגים גם מהיעדר תוכנית להגדלת ההכנסות ומהפגיעה הקשה שספג המותג מגה בתקופה האחרונה. "קשה להשתחרר מהתחושה שגם בעלי השליטה חשים שמדובר במהלך חסר סיכוי ומבקשים לשדר לסביבה שעשו הכל כדי להציל את החברה, בעוד התוכנית להקפאת הליכים היתה המועדפת עליהם מלכתחילה", טוען מקורב לבעלי השליטה.

מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן, צילום: אלכס קולומויסקי מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן | צילום: אלכס קולומויסקי מנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן, צילום: אלכס קולומויסקי

 

המוסדיים דווקא מצדיקים

 

הנפקת הזכויות של אלון רבוע כחול נועדה לשמש את החברה בהזרמה של 220 מיליון שקל לחברה הבת המקרטעת מגה.

בעלת השליטה בחברה אלון הפרטית הודיעה כי תשתתף בהנפקת הזכויות לפי חלקה היחסי 72%, כך שהיא צפויה להזרים 112 מיליון שקל. שאר בעלי המניות של אלון, ובראשם מנורה שהינה בעלת עניין עם אחזקה של 8.4% מהמניות, יצטרכו להחליט האם להשתתף בהנפקה ולשמור על חלקם היחסי או לוותר ולהיות מדוללים. מבדיקה שערך אתר סטוקר עבור כלכליסט, עולה כי בעלי המניות המוסדיים הגדולים שמחזיקים באלון רבוע כחול הם: פסגות, אילים, מגדל, מיטב דש הראל ואיילון. משיחות שערך כלכליסט עם המוסדיים נראה כי אלו מביעים נכונות להשתתף בהנפקת הזכויות. אחד המוסדיים אמר ל"כלכליסט" כי "זה מהלך חיובי ומחויב המציאות. אם אתה רוצה לחזק את מגה אתה חייב להזרים כסף. זה משדר שיש פה בעל בית שדואג לחברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
התרגיל שלהם מזכיר את התרגיל של עופר וצים
להזכירכם עופר בעל חברה שקונה/מחזיקה אוניות והוא מחכיר אותם לצים במחיר פי כמה ממה שמקובל בשוק, מאחר שהוא עומד בראש הפירמידה של שני החברות אזי אף אחד לא מתנגד לזה בדירקטוריון וככה מצליח לרוקן את הקופה נראה שגם הריבוע הכחול נקטה באותה שיטה בעלים של שני חברות אחת בעלת נכסים והשניה קמעונית(מגה) ושוב מאחר שזה אותו בעלות אזי מכריח את הדירקטוריון לאשר השכרת מבנה במחיר מופקע וככה מרוקן את הקופה של מגה ובדיוק כמו עופר הוא מעגן זאת בחוזה ארוך טווח ומבטיח לעצמו רווח אדיר
ישראלי  |  08.07.15
לכל התגובות