אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפו: תמונות מרהיבות ממרוץ השוורים בספרד

צפו: תמונות מרהיבות ממרוץ השוורים בספרד

בימים אלה מתקיים מרוץ השוורים המסורתי בעיר פמפלונה. כלכליסט מציג: 10 עובדות מדהימות על המסורת המפורסמת

07.07.2015, 22:52 | שירות כלכליסט
פסטיבל סן פרמין מעורר המחלוקת, אשר נערך בין ה-7 ל-14 ביולי מדי שנה בעיר פמפלונה שבספרד, ידוע ברחבי העולם בעיקר בזכות מרוץ השוורים (ה”אנסיירו”). במסגרת המרוץ, משוחררים הפרים מראשיתו של רחוב באורך 825 מטרים, ורודפים אחר מתחרים “שוחרי אדרנלין” המנסים שלא להירמס על ידם. לרוב, נמשך המרוץ דקות ספורות בלבד, בסופן מוכנסים השוורים אל זירת הקרובות שבמרכז העיר.

קראו עוד בכלכליסט

לכבוד האירוע, אסף אתר Yahoo Travel עשר עובדות מרתקות על המרוץ:

1. תלבושת רשמית? לא בדיוק 

אף שכל המתחרים לובשים את אותה התלבושת - חולצה ומכנסיים לבנים עם צעיף אדום - אין תלבושת רשמית לתחרות. על-פי הסיפורים, מקור התלבושת הלבנה בראשוני הרצים - שוחטים שלבשו סינרים לבנים. הצעיף האדום נענד לזכר הקדוש סן פרמין, שראשו נערף על ידי הצרפתים בשנת 303.

בגדים לבנים וצעיף אדום. התלבושת המסורתית במירוץ בגדים לבנים וצעיף אדום. התלבושת המסורתית במירוץ בגדים לבנים וצעיף אדום. התלבושת המסורתית במירוץ

2. מה מטרתם של המתחרים? 

משתתפי המרוץ רואים בו מפגן אומץ וכח. עבורם, הריצה לפני השוורים היא הישג כביר, ורק הטובים שבהם מצליחים להחזיק יותר מכמה רגעים. עם זאת, נאסר על הרצים לגעת בבעלי החיים, והפרה של כלל זה מהווה עבירה על החוק, עלבון למסורת המקומית וכמובן, סכנת בטיחותית.

אדם מול שור. מפרגן אומץ או חוסר אחריות? אדם מול שור. מפרגן אומץ או חוסר אחריות? אדם מול שור. מפרגן אומץ או חוסר אחריות?

3. סכנת חיים מוחשית 

במסגרת המרוץ מוזנקים שוורים בני כ-4 שנים, כאשר הם בשיא גודלם, עצמתם וזעמם. משקלו את שור ממוצע הוא כחצי טון והם רצים במהירות של לא פחות מ-35 קמ”ש. מפגש קרוב עם אחד הפרים עלול להסתיים במקרה הטוב בפציעה חמורה, ובמקרה הרע במוות.

סכנת חיים מוחשית סכנת חיים מוחשית סכנת חיים מוחשית

4. בכל יום במהלך הפסטיבל מתקיים מרוץ  

אמנם התקשורת מסקרת, לרוב, רק את מרוץ הפתיחה, אך בכל אחד מימות הפסטיבל מתקיים מרוץ נוסף - שמונה בסך הכל - שבכל אחד מהם מוזנקים 6 שוורים. רצים רבים מנסים לשרוד יותר ממרוץ אחד.

8 ימים, 8 מרוצים, 38 שוורים 8 ימים, 8 מרוצים, 38 שוורים 8 ימים, 8 מרוצים, 38 שוורים

5. פסטיבל משפחתי? 

עבור המקומיים, הפסטיבל הוא אירוע נעים לכל המשפחה. לאחר המרוץ האלים והברוטלי מתקיימות תהלוכות והופעות למשפחה, נפתחים דוכני מזון וגלידה ובשעות הערב מתקיים מופע זיקוקים מרהיב.

פסטיבל משפחתי? תלוי באיזה שלב של היום פסטיבל משפחתי? תלוי באיזה שלב של היום פסטיבל משפחתי? תלוי באיזה שלב של היום

6. שוורים, רצים ומפורסמים 

מדי שנה פוקדים את הפסטיבל שלל מפורסמים, בהם ג’יימס פרנקו, צ’ארלי שין, צ’אק ברי, טרה ריד ועוד. בעבר, פקדו אותו “סלבריטאים” מסוג מעט שונה, דוגמת המינגווי, ארתור מילר ואורסון וולס. בניגוד לדעה הרווחת, המינגווי לא השתתף מעולם במרוץ.

קהל הצופים של במרוץ של פמפלונה קהל הצופים של במרוץ של פמפלונה קהל הצופים של במרוץ של פמפלונה

7. פמפלונה: בירת אוכל עולמית

בעיר פמפלונה, בה נערך הפסטיבל, יש לא פחות מ-40 מסעדות בעלות כוכבי מישלן, וכמה מהשפים המפורסמים בעולם עשו בה את צעדיהם הראשונים.

סמטאות העיר פמפלונה סמטאות העיר פמפלונה סמטאות העיר פמפלונה

8. סלפי על מירוץ המירוצים? לא בעירנו 

על פי החוק המקומי, אסור להשתמש בצלמות ובמכשירים אלקטרוניים מכל סוג זמן שנמצאים על מסלול המרוצים. בשנת 2014 הצליח מתמודד להבריח מצלמה לזירה ולצלם תמונת סלפי, אשר זכתה לתפוצה נרחבת בעולם.

פר עושה את דרכו בין הרצים פר עושה את דרכו בין הרצים פר עושה את דרכו בין הרצים

9. המירוץ העירום 

כמעט בכל שנה, נוהג מתמודד אחד לפחות להתפשט ולנסות להשתתף במרוץ ללא בגדים. המשטרה המקומית מצליחה, לרוב, לעצור את הפושע התורן, אך לא פעם הם מצליחים להשתחל לעמודים הראשיים של העיתונות המקומית.

שור דוהר בין המתמודדים שור דוהר בין המתמודדים שור דוהר בין המתמודדים

10. חגיגה? לא לכולם

למרות החגיגיות, הצבעוניות והמסורת, חשוב לזכור כי במהלך המרוץ נפגעים השוורים לא פעם, ומדובר בהתעללות בבעלי חיים לשם בידור בלבד. ארגוני בעלי החיים מסביב לעולם מנסים, זה שנים, לעצור את התופעה - בינתיים ללא הצלחה רבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מרוץ שברים ½ ⅓ ⅔ ¼ ¾ ⅛ ⅜ ⅝ ⅞ ℅☮ !!!
!!! "Lo que se ve de aqui no se ve de alla " !!! "Por dinero baila el perro" !!! "Los perros ladran señal que cabalgamos" !!! "A cada PERRO le llegara su tiempo " ᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰ ᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲ ᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰ ᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲᖱᖰᖳᖲ ۩*)•ⵗⵗⵗ•☼•ⵗⵗⵗ•(*۩י۩*)•ⵗⵗⵗ•☼•ⵗⵗⵗ•(*۩י۩*)•ⵗⵗⵗ•☼•ⵗⵗⵗ•(*۩
עג'ל הזהב ☼ , פמפ-לונה פארק -*סיפרד 1234567890#  |  08.07.15
לכל התגובות