אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה תפקיד טביעת האצבע? צילום: שאטרסטוק

מה תפקיד טביעת האצבע?

מדוע האבולוציה צירפה לאצבעות בגוף שלנו טביעת אצבע? האם היה לזה שימוש בעבר הרחוק (מאוד)? מיה

09.07.2015, 06:53 | בלדד השוחי

מיה היקרה,

 

יש לי הפתעה עבורך: הפסים האלה נמצאים לא רק על האצבעות, אלא על פני כל העור. בכפות הידיים והרגליים הם פשוט רבים ובולטים יותר. ומדי יום את מפיקה מהם תועלת בכמה אופנים שונים. אבל אל תקראי להם "טביעות אצבעות". זה רק השם של העקבות שהם מותירים. להתייחס לטביעת אצבע כחלק מהאצבע זה כמו לומר שטביעת רגל של דוב היא חלק מגופו של הדוב. למדענים יש כמה שמות עבור הפסים האלה (באופן טבעי השם משתנה לפי תחום ההתמחות של כל מדען ומדען), ואני אציין את זה שמתאים ביותר לשאלתך: תַּלְמֵי חיכוך.

תלמי החיכוך מגדילים את שטח הפנים של העור. יותר שטח פנים בכף היד אומר שיש לך אחיזה טובה יותר, ולכן סיכוי טוב יותר ללפות ענף או לפתוח צנצנת ריבה. נוסף על כך, תלמי החיכוך משפרים את חוש המישוש שלך לאין ערוך. את מוזמנת לעטוף את קצה האצבע בניילון נצמד ולגלות בדיוק עד כמה פסים על קצה האצבע הם דבר שימושי.

אבל השימוש הזה רק מגרד את פני השטח, ותלמי החיכוך נובעים ממקור עמוק יותר. מצורת החיבור של שכבת העור החיצונית, הקרויה אֶפִּידֶרְמִיס (ביוונית דרמה זה עור ואפי זה על גבי), לשכבה שתחתיה, הקרויה דרמיס (שקיבלה את שמה כמאתיים שנה אחרי קודמתה, כשהתחוור לאנשים שלשכבה שמתחת לאפידרמיס יכול להיות רק שם הגיוני אחד). הדרמיס אינו חָלָק. הוא זרוע בליטות וזיזים. והאפידרמיס גדל מעליו באותה תבנית.

טביעת אצבע. בזיהוי פלילי, ניתוח טביעות אצבע היא שיטה פחות מדויקת ממה שנדמה. באחרונה מתגלים עוד ועוד מקרים של אנשים שהורשעו על סמך טביעת אצבע של מישהו אחר, צילום: שרארסטוק טביעת אצבע. בזיהוי פלילי, ניתוח טביעות אצבע היא שיטה פחות מדויקת ממה שנדמה. באחרונה מתגלים עוד ועוד מקרים של אנשים שהורשעו על סמך טביעת אצבע של מישהו אחר | צילום: שרארסטוק טביעת אצבע. בזיהוי פלילי, ניתוח טביעות אצבע היא שיטה פחות מדויקת ממה שנדמה. באחרונה מתגלים עוד ועוד מקרים של אנשים שהורשעו על סמך טביעת אצבע של מישהו אחר, צילום: שרארסטוק

תכליתו של המבנה הזה היא להגדיל את שטח המגע בין שתי השכבות, מה שמקל על העברת דם מהדרמיס לאפידרמיס (שאינו מצויד בכלי־דם משלו) ועוזר לשתי השכבות להיצמד זו לזו, כחלקי תצרף. עור כפות הידיים והרגליים נתון ללחצים גדולים במיוחד, ולכן הוא גם עבה במיוחד, וגם מצויד בהרבה יותר בליטות בין שתי השכבות; כדי לספק לשכבה החיצונית שפע של דם ולחבר אותה טוב טוב למקום.

תבנית תלמי החיכוך, הייחודית לכל אדם, מגיעה מהדרמיס, שהוא שכבה עמוקה יותר של העור, ולכן היא מאד יציבה. גם אם פני השטח נפגעים, העור החדש יצמח על אותן בליטות ובאותו דפוס, לאושרם של בלשי משטרה ותומכי מאגרים ביומטריים. עם זאת, חשוב לדעת שמחקרים חוזרים ונשנים מראים שאופן השימוש בטביעות אצבע בתחום הזיהוי הפלילי לוקה מאד בחסר, ועם השנים מתגלים עוד ועוד מקרים של אנשים שהורשעו על סמך טביעות אצבע של מישהו אחר. בכך ניתוח טביעות האצבע מצטרף למכונת האמת ולזיהוי הגנטי, ברשימת הטכניקות שנשמעות הרבה יותר מדויקות ממה שהן באמת.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
איפיונים של טביעות אצבעות
קיימים 4 איפיונים בתוך ט. האצבע 1 צורת המזלג 2 צורת אי 3 צורת אגם 4 צורת קו ללא חיבור לשאר הרכסים 4 איפיונים קיימים בכל ט. הצבעות של כל בני האדם בעולם אך הם לא לא נמצאים באותו המקום בן הרכסים וכך ניתן להבדיל בן אדם לאדם בדיוק של ספירה של אותם איפיונים
דודי  |  15.11.19
לכל התגובות