אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצניחה במחירים תימשך? הביקוש העולמי לנפט יואט ב-2016 צילום: בלומברג

הצניחה במחירים תימשך? הביקוש העולמי לנפט יואט ב-2016

כך לפי תחזית הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, שצופה כי המשבר ביוון והסכם גרעין עם איראן ישפיעו על הביקושים

10.07.2015, 14:18 | שירות כלכליסט
הביקוש העולמי לנפט יואט ב-2016, כך לפי הדו"ח החודשי האחרון שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA), שהזהירה שתהליך האיזון המחודש בין היצע וביקוש "עדיין נמשך".

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת יולי נפלו מחירי הנפט מסוג קרוד לרמתם הנמוכה ביותר מזה קרוב לשלושה חודשים, על רקע עלייה בהיצע ובשל הטלטלות הפיננסיות ביוון ובסין, שערערו את השווקים בעולם. מחירי הנפט נפלו ב-60% מוקדם יותר השנה, מרמה של 114 דולר לחבית ביוני 2014 ל-53.62 דולר היום. הסיבות העיקריות לנפילה הן זינוק בהיצע וההאטה בביקוש לנוכח אי הוודאות הכלכלית בשווקים העולמיים.

איראן. תציף את השוק?, צילום: רויטרס איראן. תציף את השוק? | צילום: רויטרס איראן. תציף את השוק?, צילום: רויטרס

בעקבות זאת, בסוכנות האנרגיה הבינלאומית מעריכים כי הצמיחה בביקוש העולמי לנפט תואט ל-1.2 מיליון חביות ביום ב-2016 מ-1.4 מיליון חביות ביום השנה. "האיזון מחדש שהחל בעקבות הירידה של 60% במחירים עדיין לא הסתיים", נכתב בדו"ח. "ההתפתחויות האחרונות מצביעות על כך שהתהליך ימשיך גם לתוך 2016".

בדו"ח מציינים כי לקחו בחשבון את שני האתגרים העיקריים כרגע בשווקים: המשבר הפיננסי המתמשך ביוון, שמשפיע לשלילה על הביקוש, והסכם הגרעין הפוטנציאלי עם איראן שעלול להוביל להסרת הסנקציות, שישפיע לחיוב על ביקוש הנפט בעולם. "עזיבה אפשרית של יוון את גוש היורו עלולה לפגוע לא רק בביקוש לנפט ביוון, אלא עלולה לפגוע במשלוחים ברחבי היבשת אם הפעילות המאקרו כלכלית תיחלש", מזהירים בסוכנות,"לעומת זאת, ההסרה האפשרית של הסנקציות על איראן והצמיחה הכלכלית שתתלווה לכך יתבטאו גם בעלייה בביקוש לנפט".

תגיות