אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן הפנסיה של חברת החשמל הפסידה 6% ביוני צילום: עמית שאבי

קרן הפנסיה של חברת החשמל הפסידה 6% ביוני

תיק הפנסיה שמנוהל בידי קבוצת ההשקעות אינפיניטי איבד 1.6 מיליארד שקל בשל חשיפה לאג"ח ממשלתיות ארוכות שאליה מחוייבת הקרן על פי ההסכם שלה עם חברת החשמל. עם זאת, תשואת הקרן בחמש שנים עומדת על 43%

13.07.2015, 08:06 | גולן חזני

קופת הפנסיה של עובדי חברת החשמל רשמה תשואה שלילית של 6% ביוני. הרקע לתשואה השלילית הוא הירידות באיגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות הארוכות במהלך החודש. קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל מנוהלת על ידי קבוצת ההשקעות אינפיניטי בבעלותו של אמיר איל, עם היקף נכסים מנוהלים של כ־27 מיליארד שקל, והמשמעות של ירידה של 6% בתשואות היא הפסד על הנייר של כ־1.6 מיליארד שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי הערכות של גורמים הפעילים בשוק הגמל, קופות הגמל ויתר אפיקי החיסכון לטווח ארוך, שאינם נהנים מאג"ח מיועדות, יציגו בחודש יוני הפסדים של 2% עד 6%, כאשר מי שמחזיק באג"ח עם מח"מ ארוך יחסית ירשום הפסדים גבוהים יותר.

בשוק האג"ח קיים יחס הפוך בין המחיר לריבית, וכאשר הריבית נמצאת במגמת עלייה, או שהיא צפויה לעלות, מחירי האג"ח יורדים. 2015 החלה בקול תרועה רמה מבחינת התשואות לחוסכים, ובמהלך הרבעון הראשון רשמו הגופים בשוק תשואות נומינליות ברוטו ממוצעות בטווח של 4%-5%, בעיקר בשל מהלכי הורדת הריבית.

תשואות אלה המשיכו לתפוח, בקצב מתון יותר, גם באפריל ומאי 2015, אז נרשמה בשוק הגמל עלייה ממוצעת של 0.8%, אך המגמה התהפכה ביוני שבו נרשמה ירידה ממוצעת של 2%-2.5%, בעיקר על רקע העלאת הריבית הראשונה מאז 2006 הצפויה בארצות הברית בספטמבר והתחזית שנתנה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, להעלאת הריבית הצפויה ב־2016.

 אמיר איל, צילום: אוראל כהן אמיר איל | צילום: אוראל כהן  אמיר איל, צילום: אוראל כהן

תיק ההשקעות של קופת הפנסיה של עובדי חברת החשמל מאופיין באחזקה משמעותית של אג"ח ארוכות החשופות לתנודות חדות בתקופות של שינויים בתחזיות הריבית, ומכאן, על פי ההערכות, התשואה השלילית החריגה. שתי אחזקות משמעותיות של הקרן הן באג"ח ממשלתית צמודה 536 שמועד פירעונה הוא מאי 2036 ואג"ח ממשלתית צמודה 0841 שמועד פירעונה הוא ספטמבר 2041.

שתי איגרות אלה שמהוות 22.73% ו־24.43% מנכסי הקרן, בהתאמה, הציגו גם את הנפילות הגדולות ביותר של 8.8%- (אג"ח 536) ושל 10.2%- (אג"ח 0841). אם בוחנים את ביצועי הקרן של אינפיניטי לטווח הארוך, הרי שב־12 החודשים האחרונים היא רשמה תשואה חיובית של5.32%, בשלוש שנים האחרונות היא עלתה ב־28.91% ובחמש שנים היא עלתה ב־42.74%. מדובר על תשואות הגבוהות מתשואת הקופות הכלליות. למעשה אינפיניטי מחויבת להשקיע בנכסים בעלי משך חיים אורך, החשופים לתנודות חדות בתקופות של שינויים בתחזיות הריבית.

הקרן שמנהלת אינפיניטי לעובדי חברת החשמל היא לא קרן פנסיה רגילה (צוברת), אלא קרן פנסיה שמטרתה לכסות את ההתחייבויות של חברת החשמל כלפי עובדיה, בדומה לקרן פנסיה תקציבית של עובדי המדינה. הקרן פועלת לפי מנגנון של התאמת נכסים להתחייבויות, כלומר חברת החשמל בכל מקרה צריכה לשלם לעובדים את מה שהובטח להם, ללא קשר לביצועי הקרן, אך הקרן מצדה צריכה להשקיע בהתאם לתקנון. מדד הייחוס של הקרן הוא האג"ח הממשלתית הצמודה מסדרה 0841, והמח"מ הממוצע של הקרן נאמד ב־12 שנים, קצר יותר מהמח"מ של אג"ח 0841 (19.5 שנים).

משמעות המח"מ הקצר ממדד הייחוס היא שאם הקרן היתה מחזיקה באג"ח ממשלתיות בהיקף כמתבקש, היא היתה אף יורדת יותר ביוני, וגם עולה יותר מתחילת השנה. בפועל, מכיוון שמדובר בקרן בעלת מנגנון של התאמת נכסים להתחייבויות, העליות בחודשים הראשונים של 2015 גרמו לקרן להיות בגירעון מול ההתחייבות האקטוארית של חברת החשמל. הירידות החדות ביוני גרמו לקרן הפסדים מצד אחד, אך ההתחייבות האקטוארית ירדה הרבה יותר. לפיכך, הקרן צמצמה את הגירעון בסכום של יותר מ־3 מיליארד שקל.

אינפיניטי זכה במכרז לניהול קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל ב־2010. על פי תנאי המכרז, ולאחר כמה הארכות, חברת החשמל צריכה להחליט בזמן הקרוב האם היא מאריכה את ההתקשרות עם אינפיניטי ללא הגבלת זמן או שהיא יוצאת למכרז חדש ומאפשרת לשחקנים נוספים להתמודד על קרן הפנסיה הנחשקת של עובדיה.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות