אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים חוקרת את פעילות היבוא המקביל באלבר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים חוקרת את פעילות היבוא המקביל באלבר

החקירה של חברת הליסינג וההשכרה - השחקנית הגדולה בשוק היבוא המקביל בישראל - מתנהלת כבר כמה חודשים. אלבר נכנסה לשוק זה באפריל 2014, והיא מייבאת לארץ דגמים של המותגים הונדה וטויוטה

15.07.2015, 06:49 | תומר הדר

רשות המסים מקיימת זה כמה חודשים חקירה של חברת הליסינג וההשכרה אלבר, כך נודע ל"כלכליסט". בחקירה מעורבים גם גורמים בארה"ב, והיא נוגעת לפעילות היבוא המקביל של אלבר.

אלבר נחשבת כיום למובילת שוק היבוא המקביל, אשר מונה כיום שני יבואנים בלבד: אלבר ואיילון מוטורס, המייבאת מכוניות פורד וקרייזלר בהיקף מצומצם מזה של אלבר.

באפריל 2014 החלה אלבר ביבוא מקביל של מכוניות מארה"ב. יבוא מקביל של מכוניות הוא יבוא שלא באמצעות יבואני הרכב הוותיקים. בשונה מיבואני הרכב הוותיקים, אשר רוכשים את המכוניות ישירות מיצרני הרכב - ביבוא מקביל נרכשות המכוניות מסוכנים של יצרני הרכב, המכונים גם "דילרים". לאחר הרכישה מן הסוכן בחו"ל מייבאים את המכונית לישראל.

אורן אלעזרא. מוערך כי החברה ייבאה אלפי מכוניות לישראל, צילום: אבשלום שושוני אורן אלעזרא. מוערך כי החברה ייבאה אלפי מכוניות לישראל | צילום: אבשלום שושוני אורן אלעזרא. מוערך כי החברה ייבאה אלפי מכוניות לישראל, צילום: אבשלום שושוני

אלבר מייבאת כיום לישראל מכוניות של המותגים טויוטה והונדה. בשעתו ייבאה אלבר לישראל לצורך בחינת השוק מספר גדול של דגמים, כמו קורולה ופריוס C הקטנה. כיום היא עוסקת בשיווק של חמישה דגמים של טויוטה: קאמרי הייבריד, פריוס, סיינה, היילנדר ואבאלון הייבריד. לצד דגמי טויוטה אלבר משווקת גם מכוניות הונדה: אקורד הייבריד, סיוויק וסיוויק קופה.

מחירי הדגמים ביבוא מקביל נמוכים ממחירי מקביליהם המיובאים על ידי יבואני הרכב הוותיקים. כך, למשל, מחירה הרשמי של טויוטה פריוס אצל יבואנית טויוטה הוותיקה יוניון מוטורס הוא 149,900 שקל, ואילו באלבר מחירה הוא 144,900 שקל.

החברה אינה מפרסמת את נתוני המסירות המדויקים, אך על פי הערכות, מאז תחילת היבוא המקביל בידי אלבר היא ייבאה אלפי מכוניות לישראל. עסקי היבוא המקביל של אלבר הושקו בתקופת כהונתו של המנכ"ל הקודם ינון עמית, שהוחלף בינואר האחרון על ידי אורן אלעזרא, אחיינו של בעל השליטה באלבר אלי אלעזרא. עמית עצמו צפוי לעסוק בעצמו ביבוא מקביל של כלי רכב בעת הקרובה.

מרשות המסים נמסר כי "אנו לא עונים לשאלות ביחס לחקירות או מאשרים את עצם קיומן".

מאלבר לא נמסרה תגובה לידיעה.

טויוטה קאמרי הייבריד. משווקת על ידי אלבר טויוטה קאמרי הייבריד. משווקת על ידי אלבר טויוטה קאמרי הייבריד. משווקת על ידי אלבר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
המהפכה בשוק הרכב.
המהפכה שמוביל משרד התחבורה להוזלת מחירי המכוניות בישראל לא תיפסק. אתם מבינים שהיבואנים מנסים לעשות הכול בכדי שאלבר תפסיק את היבוא מקביל, מאז כניסתה של אלבר ליבוא מקביל מחירי הרכבים שאלבר מביאה ירד בצורה משמעותית וזה מפריע ליבואן אחד שלוקח את זה קשה ועושה הכול בכדי שאלבר תפסיק ליבא רכבים,למה כי זה מפריע לו,אך לא לדאוג אלבר תמשיך במלוא המרץ להביא רכבים.
בולי , אשקלון  |  20.07.15
22.
פתיחת היבוא? הצחקתם...
הצחקתם אותי! יבואני הרכב זו קליקה סגורה בעלת כח וקשרים אשר לא תיתן לעולם!! שמישהו חיצוני וחדש ינסה להיכנס ולהפריע ''לחליבה'' של האזרח. וכל זאת בשיתוף הדוק מצד רשות המיסים והפקידות במשרד התחבורה! ישראל כץ יכול לחשוב מה שהוא רוצה הפקידות שלו מבית נגד כל פתיחה של היבוא!! איגוד יבואני הרכב בכל הצעת חוק שנידונה בכנסת דואג להצמיד לוביסט לכל חבר וועדה שצמוד אליו גם לשירותים וכל זאת בלחץ כדי ששום חוק חדש לא ישנה את הסדר הקיים. מתי היתה חקירה של רשות המיסים נגד יבואן שהציג חשבוניות לא מקוריות או ביצע ''העמסה'' של המחיר צול הייצרן בחו''ל?? גם לא תהייה. זה מה שיש תמשיכו לרכוש רכבים חדשים.
שלמה , רעננה  |  19.07.15
21.
המדינה סוחטת לאזרחיה את הנשמה - חייבים לפוצץ את הסחיטה בענף הרכב
לא יתכן שהמדינה תגזול מאזרח פי שתיים ויותר על רכישה של רכב. מחיר ממוצע של מכונית משפחתית מהיצרן הוא נמוך מ- 10000 דולר, בתוספת הובלה ורווח ליבואן המחיר צריך להיות בסביבות ה- 15000 דולר ..כמה מיסים אפשר להטיל על זה ? המדינה החליטה 120% למה ?!
א. צח  |  18.07.15
לכל התגובות