אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כים מהמחנה הציוני מציעים להכפיף החטיבה להתיישבות למבקר המדינה צילום: טל שחר

ח"כים מהמחנה הציוני מציעים להכפיף החטיבה להתיישבות למבקר המדינה

בכנסת תתקיים הערב הצבעה טרומית עלהצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' המסדירה את פעילותה של החטיבה להתיישבות בהסתדרת הציונית. שלי יחימוביץ', עומר בר לב ומיקי רוזנטל יגישו הצעות חוק אחרות

22.07.2015, 17:31 | אורי תובל

הבית היהודי מבלבל את המחנה הציוני. זמן קצר לפני ההצבעה היום (ד') על הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' המסדירה את פעילותה של החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, גם ח"כים במחנה הציוני מודיעים כי יניחו הצעת חוק בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעות האלה מגיעות לאחר שבישיבת הסיעה של המחנה הציוני השבוע התברר, כי כמה מחבריה מתכוונים לתמוך בהצעה של סמוטריץ', בעוד אחרים הצהירו שהם מתנגדים לסגירת החטיבה. שלושה מהם - שלי יחימוביץ', עומר בר לב ומיקי רוזנטל - הודיעו שיגישו הצעת חוק שתכפיף את החטיבה למבקר המדינה. במקביל, סתיו שפיר גיבשה הצעה להעברת החטיבה למשרד ממשלתי.

הצעת החוק של סמוטריץ' שתבוא להצבעה טרומית, מכשירה את התנהלותה הנוכחית של החטיבה להתיישבות וקובעת שהממשלה תוכל להמשיך להעביר אליה תקציבים ולהטיל עליה משימות התיישבותיות. החוק מתיר לחטיבה באופן מפורש להקצות משאבים, לפרסם מכרזים ולפתח תשתיות בהתיישבות.

ח"כ איתן ברושי. יצביע בעד הצעת סמוטריץ ח"כ איתן ברושי. יצביע בעד הצעת סמוטריץ' | צילום: ארז ביט ח"כ איתן ברושי. יצביע בעד הצעת סמוטריץ

החוק נועד לעקוף את חוות הדעת החריפה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שקבעה בתחילת השנה שהחטיבה שאינה גוף ממשלתי, מחזיקה סמכויות ביצועיות שצריכות לחזור לידי המדינה. את תקציבה, שהגיע בשנה שעברה לכחצי מיליארד שקל, מקבלת החטיבה מהמדינה אך היא מחליטה בעצמה על הקצאתם, על סדר העדיפויות ואף על הקצאת קרקעות להתנחלויות כשהיא אינה נתונה לבקרה ופיקוח מצד שום גורם ממשלתי. גם המינויים בה נקבעים על ידי ההסתדרות הציונית ולפי מפתח פוליטי. כך יוצא שהגוף המרכזי לפיתוח ההתיישבות אינו נמצא בידי המדינה.

זילבר המליצה להפסיק את תקצוב החטיבה, ולהפוך אותה לגוף קבלני שהרשויות יוכלו לרכוש ממנה שירותי ביצוע. מכיוון שהחטיבה מזוהה עם הבנייה בהתנחלויות, מפלגות הימין יצאו נגד חוות הדעת של זילבר, ובהסכמים הקואליציוניים של הבית היהודי אף נקבע שהחטיבה תמשיך להיות מתוקצבת.

מכיוון שהחטיבה הוקמה ופותחה כדי להקים את ההתנחלויות ביהודה ושומרון, מפלגות הימין תקפו את חוות הדעת של זילבר, ובהסכם הקואליציוני של הבית היהודי אף נקבע שהיא תמשיך להיות מתוקצבת.

איל יצביעו הח"כים ברושי ועטר?

 

אלא שבמקביל, גם גורמים בהתיישבות העובדת המזוהה עם מפלגת העבודה יצאו להגנת החטיבה שפועלת בעוטף עזה ובגבול הצפון. לטענתם, היא כיום הגוף היחיד שמסוגל לבצע פרויקטים קבלניים מטעם המדינה באזורים אלה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ ח"כ בצלאל סמוטריץ', הבית היהודי | צילום: דוברות הכנסת ח"כ בצלאל סמוטריץ

חברי כנסת במפלגה המזוהים עם הקיבוצים והמושבים, ובהם איתן ברושי, לשעבר מזכ"ל התנועה הקיבוצית ודני עטר, לשעבר ראש המועצה האזורית גלבוע, הודיעו שבכוונתם לתמוך בחוק של סמוטריץ', למרות שעמדת הסיעה היא נגד. לדברי גורם במפלגת העבודה, אם החוק לא היה של סמוטריץ', רבים יותר היו מצביעים בעדו.

גם הצעות החוק המקבילות בתוך מפלגת העבודה נועדו להכשיר את פעולתה של החטיבה, הפעם לטובת הקיבוצים והמושבים. היום הודיעו יחימוביץ', בר לב ורוזנטל כי בכוונתם להניח הצעת חוק שתכפיף את החטיבה לקריטריונים שקופים ולמבקר המדינה.

"ההשחתה של החטיבה בידי ישראל ביתנו, והזיהוי שלה כעת עם חוק סמוטריץ׳ גורמים נזק אדיר לגוף ביצועי מהטובים

בישראל, שסגירתו תשאיר ריק מסוכן", הם מסרו. "פגמים יש לתקן ברוח החוק והשקיפות, אך הרס פזיז של זרועות הביצוע של המדינה הוא איוולת קשה ופגיעה במדינה ובאזרחיה. היגיון עקום שכזה יביא לסגירת כל גוף שנשלט כעת בידי הימין או להבדיל שהתגלתה בו שחיתות, ואנו לא ניתן לכך יד".

ההודעה של יחימוביץ', בר לב ורוזנטל אולי נועדה למצוא פשרה שתוכל לאחד אחריה את מפלגת העבודה ולהימנע מתמיכה בחוק של סמוטריץ', אך התברר כי לא היתה מתואמת עם שאר חברי הכנסת של הסיעה שהופתעו ממנה.

במקביל, מאז ישיבת הסיעה ניסתה סתיו שפיר לרתום את חברי הסיעה להצעה שגיבשה, כך שתוגש מטעם המפלגה כולה. לפי ההצעה שלה, החטיבה תקום כאגף התיישבותי בתוך משרד ממשלתי, והיא תוכל להתקשר עם החטיבה שתהיה גוף חיצוני בתוך ההסתדרות הציונית רק באמצעות מכרז. כמו כן, עובדי החטיבה יהפכו לעובדי מדינה באותו אגף. לדבריה, מטרת החוק היא להחזיר למדינה את היכולת והאחריות לפעול לקידום ההתיישבות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות