אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון לוחץ על וינשטיין: החזר את נתוני האשראי לחוק ההסדרים צילום: עמית שעל

כחלון לוחץ על וינשטיין: החזר את נתוני האשראי לחוק ההסדרים

במשרד האוצר חוששים שהניסיון לפתוח לתחרות את שוק האשראי הצרכני יידחה לתקופה ארוכה, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה העביר למסלול חקיקה מלא את ההצעה לחייב את הבנקים לחשוף את נתוני האשראי של לקוחותיהם

25.07.2015, 22:50 | תומר ורון

במשרד האוצר, ובעיקר העומד בראשו משה כחלון, לא אהבו את החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להוציא מחוק ההסדרים את מאגר נתוני האשראי הקמעונאי, ובסוף השבוע הפעילו עליו לחצים לשנותה. באוצר מבינים שהוצאת החוק מחוץ להסדרים פירושה דחייה ארוכה של כל ניסיון אמיתי לפתוח לתחרות את שוק ההלוואות הצרכניות, בעיקר על רקע מציאות קואליציונית שברירית של ממשלה בת 61 ח"כים. באוצר ביקשו ממשרד המשפטים לשקול בשנית את ההחלטה, ותשובה אמורה להתקבל במהלך השבוע הקרוב.

וינשטיין קבע בסוף השבוע האחרון כי חוק הקמת מאגר נתוני האשראי, שנועד למתן את ריכוזיות הבנקים, לא ייכנס לחוק ההסדרים של התקציב הקרוב. במילים אחרות, מדובר במסמוס של החוק בשלב זה: החוק לא יזכה לעבור בהליך מזורז, אלא יצטרך לעבור מסלול חקיקה מלא של קריאה ראשונה, דיון בוועדת הכספים, קריאה שנייה ושלישית בכנסת. ההערכות הן כי הדחייה נובעת מכך שמדובר במהלך מורכב עם חשש לצנעת הפרט ולכן מצריך בחינה מעמיקה יותר מאשר ההליך במזורז של חקיקת חוק ההסדרים.

אין זו מכה קלה בכנף לניסיון להפחית את הריכוזיות באשראי הקמעונאי, אלא מהלומה של ממש. מדובר בחדשות רעות עבור התחרות בשוק האשראי הצרכני הצומח, ועבור שר האוצר משה כחלון, שחרט על דגלו את קידום התחרות במערכת הבנקאית.

יהודה וינשטיין יהודה וינשטיין יהודה וינשטיין

זה כשנה שוועדה בינמשרדית, בראשות סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה מוריס דורפמן, דנה בנושא הקמת מאגר נתוני אשראי, וכחלון פעל עם כניסתו לתפקיד לקידום המאגר והכניס את הקמתו בהסכמים הקואליציוניים שעליהם חתמה מפלגתו. לאחר שבימים האחרונים הבין כחלון שהוצאתו של חוק המאגר מחוק ההסדרים היא אפשרית, הוא הציע להוריד מספר יוזמות אחרות מחוק ההסדרים, ובלבד שחוק נתוני אשראי לא ייפגע.

הדו"ח הסופי של ועדת דורפמן כבר מוכן לפרסום, ורק ממתין כעת להחלטה בנוגע לגוף המדיני שיפקח על המאגר ועל תפעולו, שכן גם בנק ישראל וגם משרד האוצר מעוניינים שפעילות המאגר תהיה נתונה לסמכותם.

מאגר נתוני אשראי אמור להוות את התשתית לעידוד התחרות בשוק האשראי לעסקים קטנים ולמשקי בית, שנשלט רובו ככולו בידי המערכת הבנקאית. מאגר כזה נועד לשבור את מונופול המידע שיש לבנקים על הלווים השונים: על פי הצעת החוק, הבנקים יחויבו לחלוק את המידע הזה עם גופים פיננסיים חדשים בשוק ההלוואות, דבר שיסייע להם להעריך את הסיכון שבהלוואה ולהציע ריביות בהתאם.

חוק נתוני אשראי הקיים הוא חוק נכה שנחקק ב־2002, ובעקבותיו הוקם מאגר שכולל רק מידע שלילי על התנהלות פיננסית של לקוחות, כגון צ'קים שחזרו, חשבונות שנחסמו וכדומה, כלומר נאסף מידע רק על כ־10% מהאוכלוסייה שנכנסים ל"רשימה שחורה". כל יתר האוכלוסייה אינו מקבל שום דירוג אשראי.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
כחלון מדינה זה לא חנות מכולת באולגה
שר אוצר יקר ,שכחת שאתה שר אוצר של כולם והפכת לשר על לעיניני מכירות חיסול חיסת את עובדי התקשורת,חיסלת את עובדי רשתות המזון,כעת אתה מבקש לחסל את עובדי המגזר הפיננסי והבנקאי.המצחיק שכולם שמחים לאיד של השני עד שמגיע תורו וכך יעבור כחלון עם הגרזן ממגזר למגזר ושאיר מדינה שסועה ועניה... כחלון לא כל מה שפופולרי ומעניק לך כותרת אכן ראוי לבצע ,תהיה אמיץ. לאחרונו דורית סלינגר חטפה בולמוס ומוציאה מידי יום תקנות והוראות על פי הנחיות רבה הרוחני כחלון,כדי שישאיר אותה בתפקידה.ראו את חוק ההסדרים...
nir , תל אביב  |  31.07.15
9.
לפתוח לתחרות את שוק ההלוואות הצרכניות ללא חקיקת חוק = שרלטנות ודיקטטורה
החוק לא יזכה לעבור בהליך מזורז, אלא יצטרך לעבור מסלול חקיקה מלא של קריאה ראשונה, דיון בוועדת הכספים, קריאה שנייה ושלישית בכנסת. ההערכות הן כי הדחייה נובעת מכך שמדובר במהלך מורכב עם חשש לצנעת הפרט ולכן מצריך בחינה מעמיקה יותר מאשר ההליך במזורז של חקיקת חוק ההסדרים וכחלון מנסה "לעקוף" נוהל חקיקה. איך בדיוק כחלון רוצה להוביל התחרות בשוק האשראי הצרכני הצומח, וקידום התחרות במערכת הבנקאית ?? תחרות אמיתית על מחירי האשראי תביא לכך שהמתחרים בבנקים לא יסתכלו על האשראי שניתן למשקי הבית והעסקים הקטנים כמקום בו הם יכולים למצוא פיצוי על אובדן ההכנסות ממרווח הריבית על ההלוואות??? גובה הריבית אמור בסופו של דבר לשקף סיכון, במציאות של הכנסת מתחרים מול הבנקים , המתחרים לא ישתמשו בו גם ככלי לפיצוי על אובדן הכנסות מעמלות מתן ההלוואות ??? לגופים העסקיים הגדולים יש כיום אלטרנטיבה שמשקי הבית או העסקים הקטנים לא זוכים לה — הם יכולים לגייס אשראי באופן מהיר וזול גם לא באמצעות הבנקים, והכסף הגדול של הגופים המוסדיים (חברות ביטוח, בתי השקעות, חברות אשראי חוץ‑בנקאי וכו'), שמהווים אלטרנטיבה לבנקים, פתח למעשה את שוק האשראי העסקי לתחרות. כתוצאה מכך, מחירי האשראי ירדו (יש שיגידו שהם אף ירדו יותר מדי) וגופים חוץ‑בנקאיים מחזיקים כיום 53% מתיק האשראי העסקי הכולל במשק, כאשר חלקם של הבנקים הולך ומתכווץ. הפרקטיקה כחלון מנסה לקדם ללא חקיקה זה לחייב את הרגולטורים לקדם באגרסיביות ואסרטיביות את מאגר נתוני האשראי — מאגר שיוכל לפרוץ את המידע שיש לבנקים על הלקוחות הקטנים ולפתוח את השוק לתחרות, גם עבור אפיקים חוץ בנקאיים ? מאגר כזה, שמרכז ומציג מידע מקיף על היסטוריית האשראי של הלקוחות, ייטיב עם הצרכנים וישפר את היציבות הפיננסית של המשק ??? ממש לאאאא !! זהו מאגר שחוצה קווים אדומים ומפר את פרטיותם של הלווים והחסינות המגיע להם למידע חסוי במסגרת החוק ! מאגר שכזה הינו בשל אינטרסים של המדינה בהתערבות בשוק החופשי , פופולסטיות של פוליטיקאים שמעוניינים לשמור את המידע אצלם, כדי המדינה תתערב בנושא ותייצור "מאגר ביומטרי" של פרופיל הלווים וההלוואות בישראל מבלי לתת כל ערובה ואחריות לעניין המתחרים אותם כחלון מתכוון להכניס לשוק אל מול הבנקים. כחלון חושב שמודל מהפכת הסלולר שאותה בנה על גב "הלאמת" תשתיות 3 חברות סלולר דהיינו ללא כל השקעה בתשתיות תוך כפיה על 3 חברות הסלולר להעמיד קנינם /תשתיותהם וחקיקית "חוק הנדידה הפנים ארצי 2010-2011" הינו מודל שניתן להשריש בתחום הבנקאות ולאפשר הכנסת מתחרים בשוק ההלוואות בישראל באפס רגולציה -ומחוייבות כלפי הצרכנים "באיכות-יציבות" חברות מוסדיים שיהפכו לנוני הלוואות לעם לתפארת הפופוליזים של כחלון שיוביל לכשל שוק שממנו יסבלו בסופו של דבר בעיקר האזרחים הקטנים.
ILIAD  |  26.07.15
8.
כחלון = כישלון ובדיחה עצובה על גב כולנו - כלל אזרחים בישראל
חברות הביטוח וגופים מוסדיים מחוץ לשוק הנדל"ן, עם נכסים מניבים רבים בשווי של עשרות מיליוני שקלים, יעבירו את נכסיהן לקרנות ריט, כדרך נוחה להצפת ערך במניותיהן וגריפת רווחי הון במתן הלוואות למשקי הבית ??? חברות הביטוח וגופים מוסדיים מחוץ לשוק הנדל"ן המנהלים לנו את כספי הפנסיה ובעיקר "מחסלים" בה את הרווחים לאורך השנים הם אלו שכעת כחלון רוצה להכשירם בשוק הפיננסי כמתחרים בשוק ההלוואות גם ???ביזיון. שאפו למר ויינשטיין - היועץ המשפטי לממשלה שמתגלה כ "המבוגר האחראי" מול כחלון ותעלולי ופעלולי כחלון .
שימי דרחי  |  26.07.15
7.
ראוי שמר כחלון יתמקד בסעיף חוק קק"ל
קידום התחרות בתחום האשראי הקמעונאי, לרבות בחינת המשמעויות של הפרדת חברות כרטיסי האשראי מבעלות הבנקים. ראוי שמר כחלון יתמקד בסעיף חוק קק"ל, שעבר את אישור הממשלה כשאישרה את התקציב ב-2014 , ונתקל ב"בלוק" מאסיבי בכנסת. מדוע כחלון לא מתמקד בהחלת הסכם שינוסח בין הצדדים, כסעיף בחוק ההסדרים בהעברה של כמיליארד שקל מדי שנה מקק"ל למדינה, בכדי שייבחרו פרויקטים בשיתוף פעולה בין הצדדים שבהם יושקע הכסף ??? מדובר בצעד שהאוצר לא מוותר עליו, ולא מתחייב כי במידה והחוק לא יעבור יפעל משרד האוצר להטלת מיסוי כבד על קק"ל .?? ומדוע הסיכום אליו הגיעו הצדדים בנושא לא כולל התרעה של מיסוי קק"ל ולמעשה לא כולל הטלת כל סנקציה על קק"ל במידה ולא תעמוד בהתחייבות עליה תחתום ??? ומדוע בנוסף, לא יוחל על קק"ל שום חיוב לשקיפות מסוג שהוא .?? האם יסכים כחלון להעביר את התקציב כשסעיף קק"ל איננו נכלל בו ? כחלון הרובין הוד של רפורמות הדיור בישראל - אליך כחלון...
מוני כהן  |  26.07.15
6.
כחלון מנסה להכשיר גופים חוץ-בנקאיים שיוכלו לגייס אג"ח מהציבור לצורך מתן הלוואה!שערוריה
חוק ההסדרים הוא חוק רע ואנטי-דמוקרטי, וככל שהוא שמן ועמוס רפורמות יותר, כך הוא גרוע יותר. חלק גדול מהרפורמות ששר האוצר מבקש לקדם בפארסה של חקיקה מזורזת עושה צחוק מהכנסת והופכת אותה לחותמת גומי . לקדם דרך חוק ההסדרים שהגיש ח"כ אלי כהן מכולנו, מפלגתו של כחלון, הקובע כי גופים חוץ-בנקאיים יוכלו לגייס אג"ח לצורך מתן הלוואה ????.? זהו הצעת החוק של כהן שבאה שבוע אחרי שבנק ישראל עצר את הגיוס של חברת הניכיון האחים נאוי, מי אלו הגופים חוץ-בנקאיים יוכלו לגייס אג"ח לצורך מתן הלוואה ??? אותם מוסדיים שמנהלים היום את כספי הפנסיה שלנו ! לגייס אג"ח לצורך מתן הלוואה למשקי הבית ועסקים קטנים ??? למעשה זה הכשרת שוק לשרלטנים ללא רגולציה מחמירה מצד בנק ישראל ואפסס אחריות כלפי משקיעים ברולטה של אפיק ההשקעות בשוק הפיננסים שתהיהי מבוססת על גב האזרחים וכספם נטו ברכישת אג"ח ופיטום בדבידנדים את החברות /הגופים החוץ בנקאיים על גב האזרחים /משקי הבית ועסקים קטנים נזקקי הלוואות! על זה נאמר - ישמריינו משונאיינו ונישמר מכחלון הצדיק שדואג לרווחתנו ומתחזה לאוהביינו...))
ציון אלמליח  |  26.07.15
לכל התגובות