אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקדמות בחוק שכירות הוגנת: ועדת השרים אישרה את ההצעה צילום: אוראל כהן

התקדמות בחוק שכירות הוגנת: ועדת השרים אישרה את ההצעה

הצעת החוק של הח"כים רועי פולקמן וסתיו שפיר עברה עוד שלב. היא כוללת הקמת מאגר נתונים פתוח לציבור של דמי השכירות לפי כתובת. במקום הגבלת שכר הדירה - ייבחנו הטבות מס לבעלי דירות שלא יעלו את השכ"ד

27.07.2015, 13:06 | אמיתי גזית
האם בקרוב נוכל לבדוק באינטרנט מה שכר הדירה שמשלמים שכנינו? הצעת חוק שכירות הוגנת, שמקדמים יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן וחברת הכנסת סתיו שפיר, אושרה היום (ב') על ידי ועדת שרים לחקיקה. החוק כולל הוראה על הקמת מאגר נתונים פתוח לעיון הציבור הכולל את סכום השכירות וכתובת, ללא זיהוי שם השוכר והמשכיר. אישור ועדת השרים סולל את הדרך לאישור החוק בקריאה טרומית בכנסת. ככל הנראה, ההצבעה תתקיים במושב הבא, שייפתח אחרי החגים.

על פי ההצעה, כל משכיר יחויב להעביר ל"רשם שכירויות" שיהיה כפוף למשרד המשפטים או משרד הבינוי, פרטי חוזה חדש תוך חודש מהחתימה עליו. פרטים אלה יהיו חשופים לציבור כמו גם פרטים היסטוריים מחוזים קודמים באותה דירה. כך מקווים כי ייווצר מנגנון פיקוח של השוק החופשי, השוכרים ידעו מה שכר הדירה המקובל באזור וכמה גבה בעל הבית משוכרים קודמים, ויוכלו להתמקח.

סתיו שפיר. מקדמת את הצעת החוק עם ח"כ רועי פולקמן, צילום: עומר מסינגר סתיו שפיר. מקדמת את הצעת החוק עם ח"כ רועי פולקמן | צילום: עומר מסינגר סתיו שפיר. מקדמת את הצעת החוק עם ח"כ רועי פולקמן, צילום: עומר מסינגר

בנוסף, בוחנים להעניק לבעלי דירות שלא העלו את שכר הדירה במשך שלוש שנים, הטבות במס שבח. על פרטי תמריצי המס הסכימו הצדדים לדון במושב הבא של הכנסת. מנגנונים אלה מהווים תחליף להצעתם המקורית של פולקמן ושפיר, שביקשו להגביל את היכולת להעלות שכר דירה עד לרף של שלושה אחוזים בשנה. שרת המשפטים איילת השקד והמועצה הלאומית לכלכלה התנגדו לכך מחשש לפגיעה בחופש הקניין. עובדה זו פגעה ביכולת של שפיר ופולקמן לקדם את החוק, שכן שקד היא יו"ר ועדת שרים לחקיקה. ללא אישור הגוף הזה קלושים הסיכויים להעביר חוק כלשהו.

משום כך, שפיר ופולקמן הסכימו לשינוי לפיו לא יהיה פיקוח על המחירים, אלא את אותם מנגנוני שקיפות והטבות זאת בנוסף לגרסה המקורית הכוללת גם הנחיות באשר לגודל הדירה, ומפרט מינימלי מחייב.

ח"כ רועי פולקמן מסר לכלכליסט: "כחלק מסיעת כולנו, אני מאמין בשוק חופשי ובתחרות, אבל כאשר יש כשלי שוק מחובתנו כמחוקקים להתערב ולפתור אותו. מחירי השכירות בישראל האמירו לשחקים בשנים האחרונות וקורת גג הולכת והופכת מזכות יסוד למותרות. הצעד הזה הינו צעד משלים לרפורמת הדיור שמוביל שר האוצר וההצעה גובשה בתמיכתו. אני מאמין כי בסופו של דבר האינטרס של השוכרים והמשכירים לשוק שכירות הוגן הוא אינטרס משותף".

רועי פולקמן. "כאשר יש כשלי שוק מחובתנו להתערב", צילום: מיקי אלון רועי פולקמן. "כאשר יש כשלי שוק מחובתנו להתערב" | צילום: מיקי אלון רועי פולקמן. "כאשר יש כשלי שוק מחובתנו להתערב", צילום: מיקי אלון

שרת המשפטים, איילת שקד מסרה: "אני שמחה שהגענו להבנה וסיכום על כך שאין צורך בפיקוח על מחירי שכר דירה, וכי התערבות במחירי השכירות עלולה לגרום למצב ההפוך של העלאת מחירי הדירות. יחד נוביל הצעת חוק ממשלתית מאוזנת יותר ונכונה יותר, כזו שבוחנת תמריצים חיוביים ושקיפות".

דפני ליף, ממובילי ועד שוכרי הדירות של ישראל: "חשיבות החוק שאושר היום הינה מעבר לחוק עצמו. זו היא דוגמא שלחץ ציבורי יכול להשפיע על סדר היום של מדינת ישראל. הדרך עוד ארוכה, אבל יום כמו היום נותן לפעילי ועד שוכרי הדירות דלק להמשיך ולפעול."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
כמה תעלה לנו הצעת החוק החדשה? (רמז כמה מאות מליונים - בשנה)
בארץ יש כ-600 אלף דירות להשכרה ונניח שכל שנה מחדשים חוזה. נניח שהפקיד יעיל ועובר על כ- 4 חוזים בשעה, לדלות מהם את הנתונים ולהכניס למסד נתונים (גם עולה כסף להקים). במקרה הטוב הוא יעבור על 30 חוזים ביום (6000 בשנה) אז לכסות 600 אלף חוזים צריך 100 פקידים כאלה. צריך גם כמה מנהלים, צוות קטן של תמיכה טכנית, כמה מזכירות, מנקים, ואנשי תחזוקה. בהערכה גסה 25 מיליון ₪ לשנה (בלי עלות המבנה, חשמל, אינטרנט, מים וכו'). אבל צריך גם מערכת אכיפה (פקחים עם רכב) שתבדוק שכולם מדווחים תוך 30 יום מחתימת חוזה, ועובדים נוספים להקל על העומס שיפול על מערכת המשפט שתטפל בעבריינים. זה יוסיף מאות משרות ועלול להכפיל או לשלש את העלויות. איני כלכלן אז אל תתפסו אותי על המספרים; רק על העיקרון: "רשם שכירויות" יכול לעלות למשלם המסים מאות מיליונים בשנה. במקום זה, צורך אמיתי בשוק היה גורם לסטארט-אפ של כמה אנשים להשיק אפליקציה שאוספת נתונים באופן וולונטארי משוכרים, נותנת את הנתונים חינם (ממומנת פרסומות, או תמורת כמה שקלים למשתמש כמו מחירון של לוי יצחק) ועולה - 0₪ למשלם המסים.
תמיר  |  05.07.17
9.
אשכרה דיקטטורה ...ותהילת פופוליזים על קנינם של האזרחים ?? חחחחחחחחח
שח"כ רועי פולקמן יספק דיור להשכרה לצעיאים כאן במחיר מפוקח בבניה מטעם המדינה !! חפשו כמה דירות להשכרה בבניה על קרקעות המדינה במסגרת דיור ציבורי נבנו כאן ב-5 שנים האחרונות- חפשו להבין שכחלון וגלנט וסיעת כולנו מתחמנים את כווולנו כאן בלוקשים ובחקיקית תקנות במקום לבנות דיור ציבורי כמו בכל מדינה נאורה בעולם להשכרה לזוגות צעירים במחיר מפוקח . לכחלון הכי קל לפתור בעיות דיור על גב קנינם של האזרחים ??? חחחחחחחחחח
מ.אלמליח  |  27.07.15
לכל התגובות