אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המירוץ לרכישת כלל: בהיעדר סוס שחור, הרוכש יהיה סיני צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

המירוץ לרכישת כלל: בהיעדר סוס שחור, הרוכש יהיה סיני

מבין כל המתעניינים ברכישת כלל ביטוח ארבע בלבד ביצעו את הצעד שמעיד על רצינות של ממש - הגעה לארץ לפגישות עם הפיקוח על הביטוח ועם ההנהלה. מתוכן CVC כבר הסירה מועמדות והותירה שלוש מתמודדות עיקריות להתנגח

03.08.2015, 07:52 | גולן חזני

אם לא יהיה מפנה בלתי צפוי, הרוכש של כלל ביטוח יהיה סיני. ל"כלכליסט" נודע כי מבין הגופים שנכנסו לחדרי המידע של כלל ביטוח, רק ארבעה ביצעו את המהלך שמראה על רצינות בבחינת רכישת השליטה - הגעה לארץ לפגישות עם הפיקוח על הביטוח ועם הנהלתה של חברת הביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

בימים האחרונים עלו כמה שמות של מתעניינים חדשים ברכישת השליטה בכלל ביטוח. אלא שבינתיים אוזל שעון החול לקראת מועד סגירת העסקה. המפקחת על הביטוח דורית סלינגר דרשה כי השליטה בחברת הביטוח תימכר עד תום 2015, ולדברי מקורב למכרז, "מי שרציני באמת כבר היה בחדרי המידע. קשה להאמין שמי שלא הגיע עד עתה יגיש הצעה לרכישה".

במהלך התקופה של כלל על המדף התעניינו בה חברת הביטוח אם טראסט, לי הייפנג יחד עם חברת טינאן, קרן XIO הסינית, קבוצת האחזקות הסינית לג'נד, קרן ורבורג פינקוס וענקית הביטוח האמריקאית מטלייף.

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, צילום: אוראל כהן

לכל אלה הצטרפו בימים האחרונים שני מתמודדים נוספים: הבנק הפרטי הראשון שאיננו בבעלות ממשלתית בסין, מינשנג בנק, ותאגיד מאקרולינק. אלה מצויים בשלבי התעניינות ראשוניים בלבד. למרות התקווה של מובילי המכרז כי אכן יגישו הצעות ראשוניות שאינן מחייבות, הסבירות להגשת הצעות שכן יהיו מחייבות היא נמוכה.

מבין מביעי העניין, שלושת הגופים הסיניים שביקרו בארץ ונפגשו עם המפקחת ועם נציגי כלל הם לג'נד, תאגיד הענק שמחזיק בשליטה בחברת המחשבים לנובו; לי הייפנג וחברת טיאנן, חברת הביטוח השנייה בגודלה בסין; וקרן XIO שרכשה את השליטה ביצרנית המכשור הרפואי הישראלית לומניס.

הגוף הרביעי שהגיע לארץ אך הסיר את מועמדותו הוא קרן ההשקעות CVC, המנהלת נכסים בהיקף 45 מיליארד יורו. הקרן הסירה את מועמדותה לאור העמדות הנוקשות של המפקחת על הביטוח, שהערימה לדברי CVC קשיים רגולטוריים.

הפרישה של CVC משאירה את המכרז כשרק חברות סיניות מציגות התמודדות של ממש על הרכישה. חברת ביטוח ישראלית נוספת עוברת לידי גוף סיני - הפניקס, שנרכשת על ידי פוסון.

אתמול נשמעו קולות שטענו כי סלינגר לא תתאכזב כלל אם הליך המכירה ייכשל ומניות השליטה של כלל יופצו לציבור בבורסה. בעבר אמרה המפקחת כי היא לא רואה פסול בכך שמניות שליטה בחברת ביטוח יהיו בידי הציבור.

בינתיים, למרות מחאה מצד משה טרי, הנאמן מטעם הפיקוח בכלל ביטוח, נדחה המועד להגשת ההצעות הלא מחייבות עד 18 באוגוסט, כפי שנחשף ב"כלכליסט". דירקטוריון אי.די.בי הוא שהוביל את הדחייה ועורר השערות שלפיהן בעל השליטה אדוארדו אלשטיין מנסה להשאיר את החברה בחזקתו. עם זאת, דובריו של אלשטיין אמרו מפורשות כי הוא קיבל את הדין של מכירת החברה וכי בכוונתו להוציא אותה אל הפועל - בתמורה למחיר הנכון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות