אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה למנכ"ל חברת החשמל לשעבר: "קיבלתי כסף לא בסדר" צילום: צח שפיצן

המשנה למנכ"ל חברת החשמל לשעבר: "קיבלתי כסף לא בסדר"

המשנה לשעבר דוד קון אמר את הדברים במהלך חקירתו בפרשת השוחד שהעבירה לכאורה ענקית האנרגיה סימנס כדי לזכות במכרזים. מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, החשוד שהעביר כ־850 אלף דולר עבור טובות הנאה לבכירים אמר: "הוצאתי מאנשים מידע מבלי שידעו"

03.08.2015, 09:09 | תומר גנון

"חבר פולני הביא לי את הכסף. אני לא מוכן להגיד את שמו. אנחנו נפגשים לעתים בחו"ל והוא מביא לי את הכסף שהוא חייב לי". כך אמר המשנה למנכ"ל חברת החשמל לשעבר דוד קון שנחשד בקבלת שוחד במזומן מענקית האנרגיה העולמית סימנס. בעקבות לחץ מצד החוקרים טען קון, שבכספת פרטית שהחזיק נמצאו 200 אלף דולר במזומן שעל פי החשד מקורם בכספי השוחד, כי "הכסף הזה הוא כסף לא בסדר".

קראו עוד בכלכליסט

עדויות ונתונים חדשים מתגלים בחקירה בפרשת השוחד בהיקף מיליוני דולרים שהעבירה לכאורה ענקית האנרגיה הגרמנית סימנס, באמצעות מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר אורן אהרונסון, לבכירים בחברת החשמל בתמורה לתפירת מכרזים בשווי מאות מיליוני שקלים.

עדיין בחקירה רשות ני"ע בודקת מדוע קיבל שלמה נס חצי מיליון דולר מאיש הקש בפרשת סימנס חוקרי רשות ני"ע בודקים מידע שהגיע מהרשויות בשוויץ על שתי העברות לסטיבן נס, השם של דירקטור ויו"ר חברת החשמל לשעבר עו"ד שלמה נס, כפי שמופיע בדרכונו האמריקאי תומר גנון וענת רואה, 33 תגובותלכתבה המלאה

כפי שנחשף ב"כלכליסט", הפרקליטות מגבשת טיוטת כתב אישום חמור בפרשה. רשות ני"ע הודיעה לפני כשלושה שבועות על העברת חלק מתיק החקירה בפרשה למחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), בליווי המלצה להעמיד לדין חלק מהחשודים על עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

אהרונסון סיפר בחקירתו שרקם מערכת יחסים קרובה עם בעלי התפקידים בחברת החשמל, תוך שהוא מרעיף עליהם טובות הנאה שונות כגון ארוחות במסעדות ודואג שיקבלו מאות אלפי דולרים לחשבונות סודיים שפתחו בשוויץ, או כספי מזומן.

אהרונסון הגדיר את פעילותו מול עובדי חברת החשמל "כמו של קצין מודיעין. אתה יושב עם אנשים ומוציא מהם אינפורמציות מבלי שהם יודעים".

על פי ממצאי החקירה, פנה אהרונסון לגיסו שלמה דניאל, כדי שישמש כאיש קש שיקבל מסימנס את הכסף לחשבונותיו הפרטיים בשוויץ ובהונג קונג ויעביר אותו לחשבונות של עובדי חברת החשמל. דניאל פרט חלק מהכספים למוזמן והעביר לאהרונסון כדי שישלם שוחד למעורבים.

משמאל: דוד קון, צילום: צח שפיצן משמאל: דוד קון | צילום: צח שפיצן משמאל: דוד קון, צילום: צח שפיצן

דניאל העיד כי העביר כ־850 אלף דולר לחשבונות שנפתחו בלונדון של אנטון דלין, איש עסקים וחברו של אהרונסון. דלין פרט את הכספים למזומן והפקיד בכספת שאהרונסון קיבל אליה גישה. הוא היה נפגש עם המשוחדים שהגיעו ללונדון, ומעביר להם את הכספים.

דניאל אמר בחקירתו "חלק מהכספים שאני העברתי הועברו לאנטון ולהבנתי הוא היה תחנת ממסר נוספת עבור אנשים נוספים. צינור".

החקירה העלתה חשד שאחד החוזים שנתפרו למידותיה של סימנס היה פרויקט להסבת תחנת הכוח גזר ליד לוד מסולר לגז ב־2004.

ברשות ני"ע חושדים שבמכרז שולם שוחד למספר גורמים ביניהם סגן מנהל אגף הייצור לשעבר יעקב (יאשה) חאין כדי לסייע לסימנס לקבל את החוזה. לפי החשד, איש הקש דניאל העביר לחאין 290 אלף דולר לחשבון סודי שפתח בבנק HSBC בציריך.

חאין שתק בכל חקירותיו ברשות. כשהחוקר גלעד רוט אמר לו: "זה הזמן שלך להעיף הפרק הזה מהחיים שלך, זה מעיק עליך ורואים על זה", חאין פרץ בצחוק. כשנשאל שוב, "למה קיבלת כסף מסימנס?" המשיך בשתיקתו.

עו"ד יעל גרוסמן המייצגת את שלמה דניאל, עוה"ד עפר ברטל ודב גלעד כהן המייצגים את יאשה חאין, עו"ד ירון קוסטליץ המייצג את דוד קון, עוה"ד עדי ברקאי וששי גז, המייצגים את אלמקייס, עוה"ד גלעד ברון וסיימון יניב המייצגים את חיים בר־נר ועוה"ד יעקב וינרוט ועמית חדד המייצגים את צבי איל, ביקשו לא להתייחס.

הקוד של דניאל: שינוי אותיות וסכום מוצנע

החוקרים עידן גל וחן נהורן פיצחו את הקוד שנמצא ברשימותיו של איש הקש שלמה דניאל.

החוקרים מצאו באוקטובר במחשבו של דניאל רשימה שהכילה צירוף של מספרים ושתי אותיות באנגלית. החוקרים חשדו שמדובר בראשי התיבות של המשוחדים והסכומים שקיבלו אך ראשי התיבות לא התיישבו עם שמות החשודים. החוקרים פיצחו את הקוד כשהחליפו כל אות באות הקודמת לה באל"ף־בי"ת באנגלית, וכך הגיעו לראשי התיבות של שם המשוחד. לדוגמא, דירקטור לשעבר דן כהן, שראשי התיבות של שמו הם DC, היה בשפת הקוד ED, שנמצא עם המספר 400, שמעיד כנראה שהועברו אליו 400 אלף דולר או יורו.

במחשב נמצאו שמות נוספים לחשודים שפורסמו, ולידם סכו מים המסתכמים למאות אלפי דולרים. שניים מהם התגלו כעובדים לשעבר שנפטרו.

לא ידוע אם נמצאו ראיות לגבי שאר השמות שהופיעו ברשימה.

עו"ד איתן מעוז, סנגורו של כהן, מסר: "דן כהן נשפט על מעשיו ואין לו עניין להוסיף לעסוק בפרשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
עובדות על חברת החשמל
1 - את החברה למעשה מנהל דירקטוריון, אשר ממונה ע"י הבעלים כלומר מדינת ישראל. 2 - את מנהלי האגפים ממנה הדירקטוריון. 3 - את הפרשה התחיל חבר דירקטוריון. שופט בית משפט עליון לשעבר. 4 - המעורבים בפרשה כולם מונו ע"י הדירקטוריון והעבירו את ההחלטות על זוכי המכרזים לאישור הדירקטוריון. 5 - לחברת החשמל יש מספר רגולטורים אשר מפקחים על פעילותה: משרד ראש הממשלה, הרשות לניירות ערך, משרד האוצר, משרד האנרגיה, משרד התשתיות, רשות החברות, והמשרד להגנת הסביבה. 6 - אחותו של שלמה נס היא חברת דירקטוריוןף הוא למעשה שימש כיו"ר חברת החשמל. כומר שלמה נס היה יושב הראש של הדירקטוריון שבו כיההנה אחותו. (העסקת קרובים אולי?) אז לאור כל העובדות האלו מה הפלא שהכל כאן משוחת ורקוב מהיסוד!!!!!
ישראלי  |  03.08.15
6.
החברה המשוחדת בישראל.20,000 דולר ותזכה במכרז.
לפני שלוש שנים נערך מכרז לבניית נגררים עבור עובדי החברה ורכבי השטח העוסקים בהתקנות של הפילרים. משהו כמו 4 מיליון שקל. לאחר שרכשתי את המכרז קיבלתי רמז טלפוני - תעביר 20,000 דולר לאן שנאמר לך ,ותזכה במכרז. אפילו לא הגשתי את המכרז ואפילו לא בררתי מי הזוכה.
רכס חיים , רעננה  |  03.08.15
לכל התגובות