אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליצמן: "אפעל להכנסת תרופות מצילות חיים לביטוחים המשלימים" צילום: אלכס קולומויסקי

ליצמן: "אפעל להכנסת תרופות מצילות חיים לביטוחים המשלימים"

סגן שר הבריאות מתכוון לבטל את האיסור על קופות החולים למכור תרופות מצילות ומאריכות חיים בביטוחים המשלימים שלהן; ליצמן מבטיח שהעניים יקבלו את התרופות בחינם

04.08.2015, 12:38 | מיקי פלד

"אני מתכוון לפעול להכנסת התרופות מצילות החיים לביטוחים המשלימים של קופות החולים", כך אמר הבוקר (ג') סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בכנס ועידת ישראל לרפואה בירושלים.

קראו עוד בכלכליסט

עמדתו זו של ליצמן נוגדת את העמדה המסורתית של משרד הבריאות מאז 2008, שאושרה אז בוועדת הכספים בראשה עמד ליצמן, לפיה אין להכניס תרופות מצילות חיים או מאריכות חיים לתוך הביטחים המשלימים, אלא יש לכלול אותן בתוך סל הבריאות הממלכתי.

הסיבה העיקרית לכך היא כי לכ-20% מהציבור אין ביטוח משלים, ומכאן שלא תהיה לו נגישות לתרופות הללו, שרכישתן באופן פרטי משמעותה הוצאה של אלפי ולפעמים עשרות אלפי שקלים בחודש. ליצמן אמר כי ידאג שאותן משפחות עניות, המהוות כמחצית מהמשפחות שאין להן ביטוח משלים, יקבלו את התרופות הללו בחינם, אם כי עוד לא פירט מהו המנגנון שיקבע זאת.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

כיום ניתן לרכוש תרופות מצילות חיים או מאריכות חיים שאינן נמצאות בסל הבריאות רק דרך הביטוחים הפרטיים של חברות הביטוח, עליהן לא חל כיום האיסור. למרות הכותרת "מצילות חיים", פעמים רבות מדובר בתרופות שמהוות שיפור טכנולוגי לתרופות מצילות חיים שכבר קיימות בסל הממלכתי הניתן בחינם, או תרופות שקיימת בסל לצורך טיפול למחלה א', בעוד השימוש בה לצורך מחלה ב' לא נמצא בסל.

אם ייכנסו התרופות לביטוחים המשלימים שמוכרים הקופות אז גם הפרמיה עליהם תעלה ככל הנראה בכמה שקלים בודדים בחודש. עם זאת, קופות החולים ישמחו מאוד לקבל את אפשרות הכיסוי הזו כפי שהיה עד 2008, בין השאר משום שהדבר יאפשר להן להתחרות בצורה טובה יותר מול הפוליסות הפרטיות של חברות הביטוח.

מי שצפוי להתנגד למהלך הוא משרד האוצר, שלפני 7 שנים הכניס את האיסור לחוק ההסדרים. אולם גם בתוך משרד הבריאות יש רבים המתנגדים לו, אך גם לא מעט תומכים, ביניהם גם רויטל טופר חבר טוב, סמנכ"לית קופות החולים במשרד. טופר חבר טוב אף הגישה מסמך בנושא לוועדת גרמן, בו כתבה כי אין סכנה לכך שהכללת התרופות מצילות החיים בביטוחים המשלימים של הקופות תמנע את הכללתן בעתיד בסל הבריאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הבטחתם שתחזירו את כל התרופות והטיפולים שנלקחו מהסל ב2008 חזרה למשלים
זה מה שהובטח עם רפורמת הבריאות של רמון , שנעשתה כדי לא להפלות את בעלי הביטוחים המשלימים לעומת אלה שאין להם ,כך שהכל יוכנס בהדרגה לסל הבריאות אך עד היום לא סיימו להחזיר בהדרגה את כל השירותים והתרופות שנלקחו מהסל חזרה אליו. וגם לא לביטוחים המשלימים , בינתיים נכנסו לתמונה הביטוחים הפרטיים היוצרים אפלייה בין אלה שיש להם ובין אלה שאין להם ויוצרים עדיפות בקבלת שירותים רפואיים על פני אלה שאין להם ביטוח פרטי.כך שהאפלייה חזרה מהדלת האחורית והאוצר ומשרד הבריאות - לדוגמא:זמן המתנה לרופא מומחה, המתנה לניתוח, בחירת מנתח, זמן המתנה לבדיקת דימות , תרופות ועוד... אינם עומדים בהבטחתם להחזרת השוויון בהזדמנות לקבל כל שירות רפואי ותרופה לכולם.ובנערי האוצר אשר אינם מוכנים להכניס את ידם לכיסי תקציב המדינה ולהחזיר את מה שהובטח להחזיר ומתברר שנלקח בעורמה ומחטף. מחזקים את ידיו של סגן השר ליצמן שקנה מכשירי MRI לפריפריה למשל במלחמתו למען ביטול האפלייה הקיצונית שנוצרה בקבלת שירותי בריאות וידע להחזיר השוויון בהזדמנות לקבל שירות שווה לכלל אוכלוסיית ישראל .
שני  |  04.08.15
לכל התגובות