אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותמ"ל הביאה לאישור רק שתי תוכניות דיור, וגם הן מתעכבות בשבע שנים צילום: תומי הרפז

הותמ"ל הביאה לאישור רק שתי תוכניות דיור, וגם הן מתעכבות בשבע שנים

דו"ח של החברה להגנת הטבע טוען כי הוועדה לקידום מתחמים לדיור, שסומנה כפתרון למשבר הדיור, קידמה לאישור עשירית מהבטחותיה בלבד

04.08.2015, 21:21 | אמיתי גזית

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) לא ייצרה עד כה תוכנית לבנייה הניתנת למימוש מיידי. הוועדה, שהוקמה לפני שנה כדי לאחד סמכויות במטרה לקצר הליכי תכנון ולספק אישורים מזורזים, העבירה לשלב האחרון לפני קבלת תוקף שתי תוכניות בלבד על קרקעות בתל השומר, שבהן פוטנציאל לבניית 12 אלף יחידות דיור. גם אלו עתידות לצאת לפועל רק ב־2022. כך עולה מדו"ח מפורט שפרסמה אתמול החברה להגנת הטבע.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הוועדה לשעבר שוקי אמרני הצהיר במאי כי הוועדה אישרה תוכניות לבנייה 30 אלף יחידות דיור, אלא שכותבי הדו"ח טוענים שמדובר במצג שווא ושהתוכניות שאושרו לא בשלות לבנייה.

בנוסף לתוכניות בתל השומר שכבר הופקדו, אישרה הוועדה להפקדה עד עתה עוד 6 תוכניות ובהן פוטנציאל לבניית 18 אלף יחידות דיור. כדי להפקידן בפועל צריכים המתכננים להשלים מטלות, רובן תכנון תשתית שנועדה להבטיח את איכות החיים של התושבים. אלא שעל פי הדו"ח, הוועדה לא מצליחה לפתור חסמים המונעים את ביצוע התשתיות האלה רק להעבירם לשלב הביצוע.

כך, מציין הדו"ח שכדי להפקיד את התוכנית באשקלון יש להעתיק את מיקומם תחנת רכבת במתחם, צעד אליו מתנגד משרד התחבורה לטענת הדו"ח. כמו כן, התוכנית באפולוניה מותנית בתכנון פתרון תחבורתי לאזור ובכדי להפקיד את התוכנית בגן יבנה יש להוסיף תוכנית לסלילת כביש שיקשר את הישוב לכביש 4.

מחברי הדו"ח מציינים כי "הדבר מעלה ספק בנוגע לכך שבעיית משבר הדיור נוצרה עקב כשלים בתהליכי תכנון הרגילים ונותן תוקף לטענה, כי מקורם בחסמי התכנון מתחום התשתיות".

מהאוצר נמסר בתגובה: "מהקמת הותמ"ל באוגוסט 2014 ועד סוף 2014 הוכרז על כ־35 אלף יחידות דיור, ולגבי רובן המוחלט יש החלטת הפקדה. רק לכ־4,500 יחידות אין עדיין החלטת הפקדה. רק לפני כחודש וחצי הממשלה הכריזה בקבינט על תוכניות נוספות בהיקף של כ־50 אלף יחידות דיור". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות