אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חופשת לידה ללא הגבלה היא מלכודת דבש

חופשת לידה ללא הגבלה היא מלכודת דבש

נטפליקס האמריקאית הכריזה בשבוע שעבר כי תעניק לעובדיה חופשת לידה בתשלום מלא של עד שנה אותה יוכלו לנצל כרצונם. בכך ירתה את יריית הפתיחה בתחרות החזרה המהירה לעבודה אחרי לידה

11.08.2015, 14:41 | מעין מנלה
נטפליקס הכריזה בשבוע שעבר על הטבה חדשה לעובדיה - חופשת לידה ללא הגבלה בשנה הראשונה. רמז לכך שמדובר במלכודת דבש שטמנה החברה לעובדיה המוכשרים ביותר נמצא כבר בהודעת מנהלת הכשרונות: "בנטפליקס, אנו עובדים קשה כדי לטפח תרבות של 'חופש ואחריות' שמספקת לעובדים שלנו מעורבות בעסקים שלנו ואת החופש להחליט בעצמם החלטות המתאימות להם בשילוב האחריות הנדרשת מצידם". במילים אחרות, החברה אומרת לעובדים שהיא סומכת עליהם שיקבלו את ההחלטה הנכונה והאחראית. במבט ראשון זה נראה נהדר. אחרי הכל, מדובר באנשים מבוגרים, אם עובדת צריכה קצת יותר זמן אחרי הלידה, החברה מאפשרת לה את זה, משלמת את שכרה ושומרת עבורה את משרתה. אך כאשר אין מדיניות ברורה, חופשה מינימלית או מקובלת, עובדות שדואגות למעמדן בחברה עלולות לחוש שהן צריכות לחזור כמה שיותר מהר.

קראו עוד בכלכליסט

חופשה ללא הגבלה היא לא המצאה של נטפליקס. יש חברות נוספות, כמו וירג'ין שמאפשרת לעובדים לקחת כמה ימי חופשה שירצו. בווירג'ין התנאי הוא שהחופשה לא פוגעת בשום דרך בפרוייקט שעליו העובד אחראי. כאשר חברה לא קובעת מדיניות ברורה ומבהירה לעובדים מה מצופה מהם, הלחץ שמופעל עליהם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור המעסיק – הוא עצום. כבר היום עובדים לא לוקחים את ימי החופשה שמגיעים להם מתוך פחד שאם ייעדרו יותר מדי, מעמדם ייפגע או שייפוטרו. האם נטפליקס תקדם עובדת שתיקח חופשת לידה של 12 חודשים? מה לגבי עובד שייקח חופשת לידה של תשעה חודשים ואחריה, לאחר שנה, חופשת לידה נוספת של 12 חודשים? האם זו התנהגות שנחשבת אחראית מצד העובדים?

בנטפליקס הדגישו בהודעה לעיתונות שהמטרה של המדיניות החדשה היא לשמר ואף למשוך עובדים מוכשרים. עובדה שהחברה שכחה לציין היא שההטבה ניתנת רק לעובדים בחטיבת הסטרימינג. בחטיבת ה-DVD שבה מועסקים מרבית העובדים – המדיניות שונה. שם, לפי האפינגטון פוסט, מקבלים העובדים חודש אחד של חופשת לידה בתשלום.

נטפליקס, ההטבה לעובדים מכניסה אותם לדילמה לא הוגנת, צילום: בלומברג נטפליקס, ההטבה לעובדים מכניסה אותם לדילמה לא הוגנת | צילום: בלומברג נטפליקס, ההטבה לעובדים מכניסה אותם לדילמה לא הוגנת, צילום: בלומברג

מיד לאחר ההכרזה של נטפליקס, הכריזה אדובי (Adobe) כי תאריך את חופשת הלידה בתשלום לעובדותיה מ-9 שבועות ל-26 שבועות. מנהלת כוח האדם של החברה הסבירה למגזין פורצ'ן שהאופציה של חופשה ללא הגבלה בכלל לא הייתה על השולחן. "כאשר חברות לא מספקות מסגרת זמן לחופשה, עובדים נוטים לחפש ממוצע כדי להחליט כמה זמן לקחת. מדיניות של חופשה לא מוגבלת מקשה גם על המנהלים מכיוון שכאשר עובדת אחת לוקחת יותר זמן מאחרת עולים נושאים של הגינות ושיוויון". אבות באדובי, אגב, אם הם אינם המטפלים העיקריים, מקבלים ארבעה שבועות של חופשת לידה בתשלום.

בארה"ב אין חופשת לידה לפי חוק ועובדות נתונות למעשה לחסדיהם של המעסיקים. התחרות על עובדים בעמק הסיליקון גרמה לחברות להציע חופשות לידה נדיבות לעובדים אך מדובר בחברות בודדות, הדרך לחופשת לידה לכל הנשים בארה"ב עוד ארוכה. הצעד של נטפליקס הוא צעד בכיוון הנכון אך היישום אינו הוגן. העברת האחריות כולה לעובדים בלי קביעת מסגרת זמן לא מטיבה עם ההורים הטריים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות