אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת אי.די.בי, שלב הסיכומים: "הראיות מוכיחות כי הנאשמים פעלו להשפיע על המנייה" צילום: אוראל כהן

פרשת אי.די.בי, שלב הסיכומים: "הראיות מוכיחות כי הנאשמים פעלו להשפיע על המנייה"

הפרקליטות הגישה היום לביהמ"ש את סיכומיה לכתב האישום נגד נוחי דנקנר ואיתי שטרום בפרשת הרצת המניות בחברת אי.די.בי: "גרסתם מתפתלת, מתפתחת ובלתי מתקבלת על הדעת"; מההגנה נמסר: "סיכומי התביעה מתארים בצורה מעוותת ומגמתית את הראיות"

16.08.2015, 14:12 | תומר גנון

"הראיות שהובאו בהליך זה מוכיחות מעל לכל ספק סביר כי הנאשמים פעלו מתוך כוונה להשפיע על שער מניית אי.די.בי בהנפקה בפברואר 2012". כך טוענת הפרקליטות בפתח סיכומיה לכתב האישום נגד בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי לשעבר, נוחי דנקנר, ובנקאי ההשקעות ובעלי חברת ISP, איתי שטרום, שהוגשו היום (א') לבית המשפט המחוזי בת"א.

קראו עוד בכלכליסט

דנקנר ושטרום מואשמים בהרצת מניות אי.די.בי כדי לסייע להצלחת ההנפקה שבה גויסו 321 מיליון שקלים מהציבור. הסיכומים הם השלב האחרון בהליך בטרם תינתן הכרעת הדין. השופט חאלד כבוב קבע דיון סיכומים בעל פה בסוף דצמבר, כך שהחלטתו הסופית לא צפויה להתפרסם לפני שנת2016.

על פי כתב האישום הרצת המניות בוצעה באמצעות שורה של עסקאות בהיקף של כ-42 מיליון שקלים שביצע הברוקר שחתם על הסכם עד מדינה, עדי שלג, דרך חשבונות שלו ושל שותפו דאז ב-ISP שטרום. דנקנר, כך נטען, ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להריץ את המניות.

נוחי דנקנר בביהמ"ש, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר בביהמ"ש | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר בביהמ"ש, צילום: אוראל כהן

כך למשל הוא צלצל באחד מימי המסחר לבכיר בבנק הבינלאומי וביקש שיפתחו לשטרום קו אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת מניות אי.די.בי. בנוסף, בתקופת ההרצה שהתרכזה בשלושה ימי מסחר, דאג דנקנר שאנשי עסקים המקורבים לו, בהם יוסי ויליגר, שמעון וינטראוב ואיל בן דב, ירכשו מניות בהיקף של כ-19 מיליון שקלים במחיר נמוך משטרום ושלג, כדי לספק להם מימון להמשך ההרצה. בנוסף, דנקנר העביר לשטרום כ-8 מיליון שקלים כדי לכסות על הפסדים שנגרמו לו.

התובעים חנה קורין, עמית בכר ומאור ברדיצ'בסקי ממחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), טוענים שדנקנר ושטרום הפלילו את עצמם כבר בחקירתם הראשנוה ברשות ני"ע בחודש נובמבר 2012. "הנאשמים הודו כי פעילותם סייעה להצלחת הננפקה, להדיפת זרם השורטיסטים, ותמיכה בשער המניה, וכי האינטרס משותף זה עמד לנגד עיניהם בפעילות המסחר ובקשר ביניהם. כך למשל הסביר דנקנר בהודעתו כי "המבצע הזה היה טוב לנו", והוסיף כי לשטרום הייתה 'רוח התגייסות' לצורך "קליטת ההיצעים של מה שאנחנו קוראים הרעים" שבאו 'לחבל בהנפקה'. הוא הסביר שהפעילות סייעה להנפקה "בכך שרואים שיש קונים ולא רק מוכרים...שמסת המוכרים לא ממוטטת את השוק...את שער המנייה".

איתי שטרום. רוח התגייסות, צילום: אוראל כהן איתי שטרום. רוח התגייסות | צילום: אוראל כהן איתי שטרום. רוח התגייסות, צילום: אוראל כהן

התובעים מתמודדים עם גרסת דנקנר ושטרום לפיה הם לא ידעו על פעילותו של שלג, וכל הפעולות שבוצעו על ידיהם היו כי האמינו במנייה."בעוד המאשימה הציגה תזה קוהרנטית והגיונית, המתארת נכוחה את השתלשלות האירועים ומשמעותם, נאלצו הנאשמים להציג גרסה מתפתלת, מתפתחת ובלתי מתקבלת על הדעת", נטען בסיכומים. "הם ניסו לבודד כל מקטע ומקטע בפעילותיהם, ולהציגו באופן מיתמם ונעדר הקשר למכלול הדברים".

התובעים טוענים בנוסף כי "אין זה מתקבל על הדעת ששטרום החליט ליצור פוזיציה חריגה ומסוכנת, בהחלטה מהבטן, ללא התייעצות, ופעל בהמשך המתווה של מכירות וקניות חוזרות, תוך יצירת הפסדים, וכל זאת אך מתוך אמונה בנייר ובלי רצון לסייע להנפקה. אין זה מתקבל על הדעת שדנקנר הסיט את המשקיעים מההנפקה לשטרום מבלי שהיה לו עניין להנפקה. הטלפון לבנק, ההלוואה, והקשר האינטנסיבי במהלך ימי הפעילות היו חריגים. הם ננקטו לראשונה ולאחרונה באותם ימים, ואין לקבל כי לא היו קשורים ברצון להשפיע באופן פסול על ההנפקה".

"משמעות קבלת גרסתם הבלתי מתקבלת על הדעת", נטען בסוף הסיכומים, "היא כי אף שאין כל ספק שבוצעה תרמית משמעותית במסחר בני"ע של אי.די.בי קודם ההנפקה, הגורמים האחראים לכך, ובראשם בעל השליטה אשר התרמית שחרתה אותו, יצאו פטורים, אף שהם קשרו עצמם לפעילות זו בצורה משמעותית".

עוה"ד  גיורא אדרת ויפעת מנור-נהרי, המייצגים את נוחי דנקנר, מסרו בתגובה: ״סיכומי התביעה מתארים בצורה חד צדדית, מעוותת ומגמתית את הראיות שהוצגו בבית המשפט.מצער הדבר כי התביעה החליטה להיצמד לגרסתה הראשונית, חרף הראיות הרבות והמשמעותיות שהציגה ההגנה. היינו מצפים שהתביעה תתייחס בצורה יותר אובייקטיבית לראיות, אשר התמונה המלאה לגביהן תוצג בסיכומי ההגנה שיוגשו ב-25 באוקטובר, על פיהם יתברר היטב כי נוחי דנקנר לא עבר עבירה כלשהי, פעל בתום לב ובהתאם לחוק.

"ההנפקה היתה הנפקה מיוחדת, שכונתה 'הנפקת חברים', ואשר לא הייתה מכוונת במהותה לציבור הרחב. כמעט כל המשתתפים בה היו נוחי עצמו, בני משפחתו, שותפיו העסקיים, חברים וידידים שנענו לפניית נוחי ואנשי אידיבי והשקיעו בהנפקה סכומים כספיים נומינליים ׳עגולים׳ מבלי שנתנו משקל ממשי לסוגיית מחיר המניה.

"נוחי לא יזם את פעילותו של איתי שטרום, לא היה שותף לה, לא ניהל אותה, לא ניווט אותה, לא הינחה את שטרום ולא היה אחראי לפעילותו ולתוצאותיה. לנוחי ולאיתי לא הייתה שום תוכנית להשפעה על שערי המניות.

"נוחי כלל לא הכיר את עד המדינה עדי שלג, לא שוחח עמו מעולם ולא ידע כלל על פעילותו של שלג במסחר בבורסה.

"העובדות האובייקטיביות והחד משמעיות, שתציג ההגנה בסיכומיה ב-25 באוקטובר, שומטות את הקרקע מטענות התביעה ומוכיחות כי דינם של כל האישומים נגד נוחי דנקנר להידחות מכל וכל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מקומו של דנקנר - רק במקום אחד = כ ל א
גלגלי הצדק טוחנים לאט אבל טוחנים. וכמו שדנקנר טחן את הציבור במחירי צרכן גבוהים בשופרסל ובסלקום, הגיע הזמן שהצדק יעשה. לא יעלה על הדעת שאדם שהריץ מניות ופגע בכספי הפנסיה של הציבור, באופן כה גדול, יחמוק מעונש. טוב יעשה בית המשפט אם יחסוך לדנקנר וישלח אותו לכלא, כבר כעת, שהרי יוכל לחסוך לנסיך גם את הקושי הכרוך בפינוי הוילה שלו בהרצליה.
יובל  |  24.08.15
5.
נוחי דנקנר - לכלא ומיד
דנקנר יקר וחביב עבר הקיץ וגם האביב ואתה עדיין נושם אוויר פרחים והאירסול במקום את טעם הכלא וריח הליזול מספיק עם הדחיות והעיכובים הדרך למאסר תלווה בהמון צלצולים צלצול של צדק ועשיית דין גם למי שחשב כל העת שהוא עשוי ללא חיל ככה יעשה לאיש שחשב שהוא לפחות מלך או ברון אבל הוא בסך הכל נוכל, רמאי ואולי עוד בלון.
רפי  |  23.08.15
4.
מניות זה כלל לא העיקר ( כנסו)
ישנו נושא אחד ,ששם היה כדאי מאוד לגייס עד מדינה ( סמנכ"ל הכספים של סלקום ) נוחי צריך להישפט על הונאת סלקום "חיובי היתר בגלישה " או "טעות בחשבונות" להלן ההסבר : היות וסלקום היתה גישה חופשית לחשבון הבנק של הלקוחות ( דרך כרטיסי האשראי) ציבור לקוחות סלקום במשך שני עשורים היו למעשה בנק הלוואות של נוחי דנקנר ( כולם עד היום חושבים שהטעות נעשתה שרירותית) ממש לא !!! חיובי היתר נעשו במתכוון ועל-ידי מחשב שהיה בוחר באופן רנדומלי מספרי חשבון 30,000 לקוחות בלבד תכפילו ב 400ש"ח והרי לכם הלוואה ללא ריבית של 12,000,000 ש"ח ברור שחלק מהלקוחות ביקשו החזר אך מי קיבל את ההחזר מייד ( אני לדוגמא כבלתי 1200ש"ח רק אחרי 3חודשים למרות שמיד הודו בטעות ( החיוב היה עבור שיחה מחו"ל לסלקום חיוג חינם אך " בטעות" שכחו שהמספר חינם לחיוג מחו"ל וחיבו מייד !!!! סלקום תמיד תישאר בעיניי חברה נוראית סמל של ברבריות ורמאות ישראלית שהרסה כל חלקה טובה ,ואת העובדה המצערת שהיא ממשיכה להתקיים כחברה בישראל !!! על זה צריך נוחי דנקנר ובחירי סלקום להישפט !!!!! שימו לב שמיד לאחר קריסת סלקום ,,,קרסה כל הפרמידה שהיתה בנויה על כספי לקוחות סלקום הרצת מניות ,?,, שטויות גם כך לא יקבל דבר ,,עבודות שרות או חודש ,,, זה הכל !!!
דנה  |  17.08.15
לכל התגובות