אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתי צה"ל יוותר על הגילוח? צילום: איי אף פי

מתי צה"ל יוותר על הגילוח?

ואיך צו אופנה הפך לסמל החיילוּת

27.08.2015, 09:06 | שיזף רפאלי
ב־1 בספטמבר יעלה הכורת על זקניהם של אלפי חיילים. בתאריך זה, אם לא תגיע חנינה של הרגע האחרון, תיכנס לתוקפה המלא פקודת מטכ"ל החדשה בנושא זקנים, שעיקרה הוא ההוראה לאלפי חיילים מזוקנים להתגלח לאלתר.

לרוב החיילים לא הועילו טופסי הבקשה והתורים אצל רופאי העור וקציני הדת. עמוד המחאה הרשמי בפייסבוק והתגית #רצוןחופשי לא תפסו תאוצה, וגם לא סיסמאות כמו "אפילו התיש יכול ואני לא". ידיהם של הרס"רים ואלופי המשנה המופקדים על ביטחון המדינה התמלאו באחריות הנוספת, הכבדה, לאכיפת גזירת הסנטר. כפי שתמונתי באתר "כלכליסט" רומזת, גם לי יש עניין מסוים בזקנים. גם זקני הועלם במחי פקודה בעת שירותי הצבאי. במקרה שלי זה היה קשור לכוננות חבישת מסכות אב"כ. משהכוננות ירדה הזקן חזר, ולא נפרדנו מאז.

חיילים, צילום: אפי שריר חיילים | צילום: אפי שריר חיילים, צילום: אפי שריר

הזקן בולט. הוא דוקר, לפי תלונות שקיבלתי, הוא מסתיר, והוא עניין של טעם. לעתים זקן מייצג רשלנות, פראיות או מרדנות. בהקשרים אחרים הוא יכול לייצג סמכות ומומחיות. בתרבויות מסוימות הוא נחשב סמל לגבריות וכוח, חוכמה, מיניות, אדיקות או מעמד חברתי. דתות שונות מסדירות את ענייני הגילוח, לעתים קרובות באמצעות איסורו. בסיפורי פולקלור ובמקרא גילוח מוזכר כאמצעי ביזוי. באזורים מסוימים בהודו נהגו לגלח פושעים. בספרטה זה היה עונשם של מוגי לב.

ועכשיו מקצצים אותו אצלנו. ועוד בצה"ל.

כיצד בכלל נקשר הגילוח לתדמית החייל? הצחצוח, בן זוגו של הגילוח, הדהד במחנות הצבא מאז ומתמיד. נשק נקי, הכל יודעים, מיטיב לירות. אבל האם חייל מגולח יילחם טוב יותר?

תולדות הגילוח הצבאי החלו בצבאו של אלכסנדר מוקדון, שם פחדו שחיילי אויב ילפתו את הלוחמים המוקדונים בציצית זקנם כדי לשפדם בחרב. הרומאים ירשו את התפיסה הזאת, ומאז ימי רומא צבאות רבים מגלחים את חייליהם.

הסוציולוג דווייט רובינסון מצא דרך מקורית לחקור את תופעת הזקנים, הפאות והשפמים בתרבות הבריטית: במקום לראיין בעלי זקן הוא התיישב ב־1976 ועבר על 130 שנות עיתונים לונדוניים, עמוד אחר עמוד, גזיר אחרי גזיר, כדי לחשב את שיעור הפנים המזוקנות מכלל הפנים שהופיעו בתצלומים בעיתונים.

מנתוני המחקר, אנו למדים שקרנם של הזקנים נפלה מאז סוף המאה ה־19. הם שבים לאופנה רק בעשורים האחרונים. באופן מעניין, המנהג של ג'נטלמנים בריטים לטפח זקן מפואר הלך והתפוגג במקביל להמצאתם ושיווקם של תכשירי גילוח חדשים וסכיני גילוח חד־פעמיים. עוד גילה המחקר שלפאות ארוכות, שפמים וכן לצירוף של שניהם היו הבלחות פופולריות שבאו והלכו, לעתים על חשבון הזקנים, לעתים לצדם.

האם לזקנים יש תפקיד תרבותי? האם יש להם משמעות? אותם סוציולוגים שתיעדו את צמיחת הזקן וקיצוצו לאורך השנים הראו גם קשר חזק בין אורכי זקנים מצויים לבין רוחבן של חצאיות. אז אולי הכל עניין של טעם משתנה, כולל החיבור בין זקנים וחיילים? צפו בסדרות הפרסומות החדשות למכשירי גילוח, כולל כאן בישראל, תחת הכותרת "הפנים החדשות של מוק" ו"הפנים החדשות של רביד", ותחליטו בעצמכם. ומעניין מה יחשבו הרס"רים כשייווכחו כמה גדול החלק בעבודתם שעוסק, כמעט אך ורק, באכיפת צווי האופנה.

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מצחיק אבל יש לי מה להגיד בנושא
לא חשבתי על זה לעומק עד שפגשתי מקרה במקרה: נכנסתי למרכז שירות של סלקום וצפיתי בכל נציגי השירות (סניף בנתניה) - כולם צעירים מזוקנים שנראים כמו כפילים. זה גורם למראה זקן יותר והרבה פחות מטופח. לדעתי, לא מתאים לצעירים. החשש הגדול יותר מפני מי שלא מתכוון באמת לגדל זקן אלא רוצה להתגלח פעם בכמה ימים. התוצאה היא מראה מרושל ועייף של זקן ראשוני.
ליברלית  |  29.08.15
לכל התגובות