אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה סבסדה את האג"ח המיועדות ב-3.8 מיליארד שקל צילום: מיקי אלון

המדינה סבסדה את האג"ח המיועדות ב-3.8 מיליארד שקל

משרד האוצר חשף לראשונה כי סבסוד האג"ח שמבטיחות תשואה בביטוחי מנהלים היה 1.1 מיליארד שקל ב־2014

26.08.2015, 15:28 | רעות שפיגלמן

סבסוד האג"ח המיועדות המבטיחות תשואה בביטוחי המנהלים ובקרנות הפנסיה ל־2014 עמד על 3.8 מיליארד שקל. נתון זה נחשף לראשונה היום (ד') על ידי החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו. היקף הסבסוד לקרנות הפנסיה עמד על כ־2.7 מיליארד שקלף כך לפי הד"וח הכספי של המדינה ל־2014 שפורסם ביולי, וכעת עבאדי־ביואנג'ו פרסמה כי גובה הסבסוד לביטוחי המנהלים עומד על 1.1 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הריבית הנמוכה בשוק כיום הופכת את הבטחת התשואה המובטחת של האג"ח המיודעת ליקרות מאוד למדינה, זאת ביחס לתשואה שהמדינה משלמת לציבור באג"ח הממשלתיות הרגילות. האג"ח המיועדות מבטיחות תשואה שנעה בין 4%-6.2% צמוד למדד, והיא גבוהה יותר מזו שנותנות היום אג"ח ממשלתיות לתקופה שבין 10 עד 25 שנה. הסבסוד הוא בעצם הפער בתשואות בפועל בין האג"ח המיועדות לבין האג"ח ממשלתית סחירה דומה, כפול סך הנפקות האג"ח מדי שנה. לפני כמה שנים, כאשר הריבית בשוק עמדה על 6%, למדינה היה מאוד כדאי להנפיק אג"ח מיועדות שנתנו אומנם תשואה מובטחת אך נמוכה יותר מהריבית (4.6% בממוצע).

הנפקה של אג"ח לחברות ביטוח (חיים צמוד) היא מכוח חוק המלווה (חברות ביטוח). קיימים עשרה סוגים של מלוות לתקופה לפדיון של בין 10 ל־25 שנים. האג"ח המיועדות אלו הן אג"ח שמונפקות במיוחד על ידי הממשלה עבור קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, הן לא סחירות בבורסה ומשקיעים פרטיים לא יכולים לרכוש אותן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות