אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיוס הוא הכרח אסטרטגי צילום: שאול גולן

פיוס הוא הכרח אסטרטגי

החברה הישראלית עמוסה קיטובים ודעות קדומות ושלילת האחר, אבל דווקא בשל כך עלינו להכיל את האחר ולחפש נתיבות של שותפות והסכמה

09.09.2015, 06:32 | ארז ביטון
אני עדיין שרוי בהתרוממות רוח לאחר שביום העצמאות האחרון הוענק לי פרס ישראל לספרות ולשירה לשנת תשע"ה. מה שמעצים את תחושת המשמעות של זכייתי הן התגובות החיוביות הבאות אלי מכל עבר ומכל שדרות הציבור המעידות שלפרס יש משמעות שהיא מעבר לאישי. סיפר לי נהג מונית מזרחי שכאשר שמע על קבלת הפרס, פתח את הקשר במונית והכריז:" הנה אנחנו המזרחיים מוערכים סוף סוף!".

החברה הישראלית עמוסה קיטובים ודעות קדומות ושלילת האחר אבל דווקא בשל כך עלינו להכיל את האחר ולחפש נתיבות של שותפות והסכמה. והרי כל גילוי של התנשאות גורר אחריו התקפה שכנגד. נכון, בעיות היסוד של המדינה אולי אפילו מתעצמות, נראה כאילו מצב כרוני של קיטוב בין עדתי, טריטוריאלי בין מרכז לפריפריה, גילויים מחפירים של חוסר אנושיות לנוכח השונה והחריג. עדיין ערי פיתוח בשולי הארץ, עדיין הרבה נחשלות הרבה קיפוח אולי אפילו ייאוש האנשים בערי פיתוח מצויים בדילמה. מצד אחד הם חשים קיפוח לעומת מרכז הארץ אבל מאידך הם רוצים להציב את עצמם במרכז העשייה הישראלית.

ירוחם (ארכיון). לקום ולהגיע לפריפריה, צילום: חיים הורנשטיין ירוחם (ארכיון). לקום ולהגיע לפריפריה | צילום: חיים הורנשטיין ירוחם (ארכיון). לקום ולהגיע לפריפריה, צילום: חיים הורנשטיין

מה שחסר לנו זאת הנכונות להכיר את הזולת, להזיז את עצמנו מהרביצה הטובענית, לקום ולהגיע אל הפריפריה וגם אם יסתבר שיש הבדלים מנטליים כאלה ואחרים, הנה בכל זאת יש יותר משותף מן המפריד .

אני עצמי רואה בפיוס הכרח אסטרטגי. רווח פוליטי קצר מועד כתוצאה מקיטובים תקשורתיים יכול להביא לקרעים ארוכי טווח. סולידריות איננה מלת גנאי, דווקא על רקע השוני במוצא ובהשכלה. אני יודע שבפרפריה הולכות ונרקמת הוויה ישראלית חדשה ובאמת ניצנים לא מעטים של פריצות דרך תרבותיות באות דווקא מהפריפריה. דווקא שם, בערי פיתוח בדרום ובצפון מתעצמת העשייה התרבותית, קולנוע מרהיב, שירה פורצת דרך, מוסיקה חדשנית. ערי הפיתוח היום הם לא רק שם נרדף לעוני למצוקה לנחשלות. יותר ויתר אנחנו שומעים קולות מתוך המקומות הכאילו נידחים הללו המובילים הצעה מנהיגותית חדשה.

הכותב הוא משורר, זוכה פרס ישראל לספרות לשנת 2015

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות