אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיעים במי עדן נגד נפתלי: הצעת רכש הוגנת או דיבידנד צילום: עמית שעל

משקיעים במי עדן נגד נפתלי: הצעת רכש הוגנת או דיבידנד

בעלי מניות המיעוט רוצים נתח מקופת המזומנים בת 74 מיליון השקלים של השלד הבורסאי תמדא, שבעבר החזיק את הפעילות של מי עדן. המלחמה מתנהלת סביב ניסיון של בעלי 0.7% מהמניות למנות דירקטור חיצוני מטעמם לחברה

07.09.2015, 08:09 | רעות שפיגלמן

רוני נפתלי, בעל השליטה בשלד הבורסאי תמדא, שבעבר כלל את פעילות מי עדן, מנסה למחוק את השלד מהמסחר אך נתקל בהתנגדות בעלי מניות המיעוט. פעילותה של מי עדן נמכרה לקרן רואן האירופית ב־2013, ונפתלי שביקש להגדיל את חלקו בחברה, כדי להפוך אותה לפרטית ולמחוק אותה מהבורסה, הגיש כמה הצעות רכש. הנכס המרכזי של השלד הוא מזומנים של 74 מיליון שקל. 

קראו עוד בכלכליסט

הגדיל אחזקותיו בפברואר אחרי שרכש מניות של אחיו

המחיר שנקב נפתלי, 610 אגורות למניה, שיקף את שווי יתרות המזומנים בקופת השלד, אך ההצעות לא נענו, למעט הצעת רכש בלתי מותנית שבה העלה נפתלי את אחזקתו מ־56.3% ל־73.7%. בפברואר האחרון רכש גם את המניות של אחיו גיורא נפתלי (14.47%) מהבנק שעיקל אותן, אחרי שהאח נקלע לקשיים בעסקיו הפרטיים. לאחר רכישה זו הגיע נפתלי לאחזקה של 88.16% בשלד.

בעלי מניות המיעוט חוששים ממצב שבו נפתלי יגיע לשיעור אחזקה של 95%, דבר שיגזול מהם את האפשרות ליהנות מחלוקת דיבידנד.

כבר יותר משנה שנפתלי לא בא בהצעת רכש נוספת, שכן המחיר שהוא מציע ייתקל, ככל הנראה, בהתנגדות של אותו מיעוט. מנגד אין בחברה חלוקת דיבידנד, אין בה פעילות, ובעלי מניות המיעוט טוענים להתנהלות עסקית שאיננה אתית מצד נפתלי. כיוון שהוא נתון כרגע במצב של קיפאון, בחברה בודקים לאחרונה גם את האפשרות להגדיל את חלקו של הציבור מבלי ששווי האחזקות ייפגע.

בועז צליח, מנכ"ל בית ההשקעות טופ אלפא, המנהל את תיקי הלקוחות המחזיקים בכ־0.7% ממניות השלד, אומר: "אנחנו לא באים ואומרים שלא נסכים לכל הצעת רכש. כבר יותר משנה נפתלי לא הגיש הצעת רכש, ואם היתה כזו במחיר שמקובל עלינו, היינו שוקלים אותה. אין פעילות, המזומנים שוכבים בקופה, ואנחנו גם לא מקבלים ייצוג הולם בדירקטוריון".

התחייבויותיו של השלד מסתכמות בכמה אלפי שקלים בודדים, ובקופה שוכבים 74 מיליון שקל, כך שבעלי המניות לא רואים בעיה בחלוקת יתרת המזומנים.

הצעות הרכש של נפתלי, לטענתם, שיקפו למניה מחיר לא הוגן של 610 אגורות, בעוד המחיר שדורש המיעוט הוא 680 אגורות למניה: 660 אגורות עבור שווי המניה ו־20 אגורות נוספות עבור השווי הכלכלי של השלד עצמו.

רוני נפתלי , צילום: עמית שעל רוני נפתלי | צילום: עמית שעל רוני נפתלי , צילום: עמית שעל

 

בעלי מניות המיעוט טוענים לקיפוח בייצוג בדירקטוריון

נפתלי ניסה בחודשים האחרונים למנות שתי דח"ציות מטעמו, אך מינוין לא אושר. בעלי מניות המיעוט פנו לנפתלי בשבוע שעבר בבקשה להציע מועמד מטעמם כדח"צ — יקי ירושלמי שמכהן כיום כדח"צ במועצת המנהלים של אסם. המכתב שהופנה גם לרשות ני"ע מביע את תחושת הקיפוח שלהם על כך שאין להם ייצוג הולם בידרקטוריון. טרם התקבלה תשובה בנוגע להצעתם למינוי הדח"צ, והמשרה הזו אינה מאוישת זה כמה חודשים.

תגיות