אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"דירה להשכיר" קוראת לחברות מחו"ל להציע מודלים לדיור בליסיניג צילום: אוראל כהן

"דירה להשכיר" קוראת לחברות מחו"ל להציע מודלים לדיור בליסיניג

החברה פרסמה בקשה לקבלת מידע בנוגע לבנייה בשיטות מתקדמות ובחינת מימושו של מודל השכירות; בשלב ראשון מתוכנן פיילוט של כ-1,000 יחידות דיור

09.09.2015, 15:15 | דותן לוי

חברת דירה להשכיר פנתה במסגרת אתר החברה לקבלת מידע (RFI) לחברות מהארץ ומחו"ל בנוגע לבנייה בשיטות בנייה מתקדמות ובחינת מימושו של מודל השכירות שהיא מתכננת לבנות בדרך של ליסיניג (שכירות רוכשת).

הפנייה גם לגופים בחו"ל הוא הליך חדש שנעשה במטרה ללמוד על שיטות בנייה מתקדמות שיאפשרו את קיצור משך הבנייה ויוזילו עלויות ובהמשך יאפשרו את הוזלת גובה התשלומים של משתמשי הקצה – השוכרים/רוכשים. חברת דירה להשכיר פרסמה את הפנייה באתר החברה בעברית ובאנגלית וכן מתכננת לפרסם את הבקשה בעיתונות המקומית והזרה. הסיבה לפניה לחו"ל ולא רק לקבלנים המקומיים נובעת, לפי עוזי לוי מנכ"ל דירה להשכיר, מהשמרנות של הענף בישראל.

בנייה בלונדון (ארכיון), צילום: בלומברג בנייה בלונדון (ארכיון) | צילום: בלומברג בנייה בלונדון (ארכיון), צילום: בלומברג

בשלב ראשון מדובר על פיילוט של כ-1,000 יחידות דיור בשני מתחמים שונים אשר טרם נקבעו במדויק, אחד שימוקם בלב אזורי הביקוש והשני בפריפריה הקרובה. אך בהמשך מדובר על הקמתן של שכונות מגורים בהיקף של כ-10 אלף יחידות דיור. קבלת ההצעות נקבעה עד לחודש דצמבר ובהמשך, לאחר שבחברה ילמדו את המשמעות של כל הצעה והצעה, צפוי להתפרסם מכרז. בשלב זה אין הערכה לגבי מועד פרסומו.

בדירה להשכיר הבהירו היום כי לא מדובר בתחליף לדיור להשכרה, אלא בתמהיל נוסף שמתאים לזוגות שמבקשים לרכוש דירה ומוכנים להתחייב לטווח ארוך. מודלים דומים קיימים בארה"ב, קנדה ואנגליה, אך בארץ טרם הוחלט על המתווה.

ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר ל"כלכליסט" על הנסיון לייבא חברות בנייה מחו"ל לטובת פרויקט הדיור בליסיניג: "מקבלי ההחלטות לא מבינים שהפתרונות נמצאים מתחת לפנס כאן בארץ. יש כמות אדירה של קבלנים בארץ שבונים כיום 42 אלף יח"ד לשנה, הבעיה העיקרית היא הנושא של העובדים הזרים שהמדינה לא פותרת ולכן הם מחפשים לעקוף זאת על ידי הבאת חברות זרות ובסוף הם יקבלו מחירים זהים ברמה נמוכה יותר. בניה קלה למשל כרוכה בהורדת התקנים. האם חברה זרה תוכל להוציא היתר בניה יותר מהר מקבלן ישראלי ולהתנהל מול רשות מקרקעי ישראל? איפה היתרון שלהם. מבחינת תפוקות בבניינים גבוהים אנחנו ברמה הטכנולוגית הגבוהה בעולם, זו עובדה. גם ביחס לענפי בניה אחרים בעולם אנחנו מעל הממוצע, להגיד דברים זה בסדר אבל אלה לא העובדות, אני מכיר שיטות בניה ואנחנו משתמשים במגדלים בשיטות בניה מתקדמות בעולם. לגבי הבניה הנמוכה יש בעיה כי הרגלוציה לא מאפשרת לנו להגדיל את התיעוש בבניה הזו. עליית המחירים נובעת מכך שהמדינה שולטת בקרקעות ואם הם יאפשרו להוזיל את הקרקע ויביאו עובדים נוכל להתחרות גם בקצב הבניה וגם במחירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
שקוף לגמרי שכחלון בא רק לשבת על הכיסא הבכיר באוצר ולמנות ועדות ועוד ועדות ..
"ארגז הכלים" של כחלון הפך לאימפריה. סוג של דיקטטורה נעדרת איזונים ובלמים. ראש מטה הדיור השולט מטעם שר האוצר משה כחלון הוא אביגדור יצחקי השולט באימפריית התכנון-שיווק-מיסוי נדל"ן, ואם לא די בכך, הוא גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה. כחלון חושב שבלי הריכוזיות הזאת אין שום סיכוי לפתרון לבעיות הדיור... משבר הדיור בישראל פרץ בגלל שקצב ייצור הדירות לא מדביק את קצב הדרישה והביקוש הטבעיים. מחירי הדירות עלו גם בגלל שהביקוש גדל באופן משמעותי ומה הפתרון של כחלון ומי האשמים בעיני כחלון ? אצל כחלון רק הציבור אשם ? אנשים קונים דירות להשקעה כדי להבטיח חיסכון ופנסיה, אז בואו נעניש אותם. הכישלון הוא של הממשלה, אבל כחלון לא בא להצהיר בשקיפות על כישלונות הממשלה רק מחפש אשמים מהציבור כי הגידול בביקוש נבע בעיקר מריבית נמוכה ואלטרנטיבה חלשה של השקעות אזרחים שהם לגיטימיות. אז הנגידה אשמה? הריבית אפסית בכל העולם כבר כמה שנים. ממשלה טובה היא גם גמישה, משווקת ויוזמת יותר בנייה. אבל כלום לא קרה. דרישה להאצת ביצוע בנייה תלויה בגורמי ייצור, ויש עוד כמה סיבות תחבורה היא חסם די רציני ? אבל... היחיד שטוען שיש לו הוכחות בשטח זה שר התחבורה ישראל כ"ץ. יעד השיווק הממשלתי הוא 35 אלף יחידות דירות לשנה חצי במחיר למשתכן וחצי במחיר להשכרה ? יש להבדיל בין שיווקים לעסקאות מאושרות. אלה שני דברים שונים. לפעמים משווק בשנה אחת והעסקאות בכלל נעשות בשנה שאחרי זה. לכן ההקבלה הזאת בין שיווקים לעסקאות באותה שנה איננה נכונה. ב-2014 היו 50 אלף שיווקים ונעשו בערך 30 אלף עסקאות. המדינה וכחלון עדיין מעניקים הנחה ממוצעת ממחיר הקרקע רק בערך 100 אלף שקל במודל דירה למשתכן , והיעד הוא בין 65 ל-80 אלף דירות, שכולן יהיו במסגרת מחיר למשתכן מהו היעד לשיווק דירות להשכרה? כחלון מכריז שעד סוף 2016 נגיע ל-60 עד 80 אלף דירות נוספות להשכרה במעורבות של המוסדיים. כלומר, מהיום עד סוף 2016 כחלון מתחייב כי ישווקו בסך הכול, במכרזי מחיר למשתכן ובמכרזי שכירות, 120 אלף יחידות דיור? כדי להדביק את הביקוש אנחנו צריכים 60-70 אלף במינימום, וזה נכון לשנים הקרובות, והדרישה תלך ותגדל. בעוד 25 שנה הדרישה תהיה ל-75-80 אלף דירות. ואם לא נדאג היום ליכולת ייצור מסיבית, נהיה בבעיה גם בשנים הבאות אבל למי אכפת שדור שלם עשוק ועבד כאן ללא יכולת לרכוש דירה-מוצר בסיסי ??? שקוף לגמרי שגם כחלון בא עבור הכיסא הבכיר ובכדי למנות מקורבים לעוד ועדות ומשרדים ויועצים בקיצור כאן מדינת 120 נבחרי ציבור שעובדים עלינו . לאור כל ההבטחות וההצהרות של כחלון מה שהכי בטוח הוא שהממשלה תתפרק הרבה לפני סוף 2016
שאולי  |  11.09.15
12.
הציבור בישראל מעדיף לבנות מדינה עוקפת ממשלת שרלטנים -מדינה שאז הייתה פורחת יותר.
א. הקשר בין מחירי הדיור ובין מספר העובדים הוא קטן בהרבה, קטן בהרבה הרבה, בין רוויחי הממשלה (לדוגמה) ובין מחירי הדיור. ב. אם הציבור בישראל היו יכולים לבנות מדינה עוקפת ממשלה, ולא חשוב איזה ממשלה, המדינה הייתה פורחת יותר. ג. לפני כשנתיים, כבר נכתב שהנבחרים שלנו הם לוביסטים בכל הקשור להעלאות אלפי מהגרי עבודה מכל העולם (ובכלל הם לוביסטים), במקום להכשיר עובדי בנין יהודים. הממשלה מעדיפה לשלם מיליונים כל חודש, מיליארדים כל שנה לסינים במקום להכשיר כאן עובדי בנין. ד. ושוב, שלא יבלבלו לנו את המוח. למעט אלו שללא דירות, שאין להם כח פוליטי , כחלון וכולם רוצים ואף חייבים מחירי דיור גבוהים שעולים לאורך השנה. הפנסיות של הגנבים שאנו מממנים, תלוי ב"צמיחה" הזאת.... ה. לסיכום - כל המצוטטים את כחלון ומשנתו כאילו המשבר יתפתר עם עוד 80 אלף סינים ועם קבלת מידע (RFI) לחברות מהארץ ומחו"ל בנוגע לבנייה בשיטות בנייה מתקדמות משקרים לנו במצח נחושה, וסביר להניח שבמודל "דירה להשכיר " דופקים עלינו קופה שמנה וחסרת תקדים כפי שמתגלה בין השורות ..
יניב כרמי  |  11.09.15
11.
מדינה מחלקת קרקע בחינם להפקת רווחים אישים באצטלה של חוק למען מחוסרי דיור -ביזיון
הרבה יותר נוח לשר כחלון לפנות בצורה פופוליסטית לנפש היהודית הרחומה של המשקיעים, ולומר להם לא להיות חזירים ולא לרכוש דירות להשקעה על חשבונם של הזוגות הצעירים, וכך לגרור את מחירי הדיור כלפי מעלה. כחלון מנסה לתייג את המשקיעים בדירה שנייה כ"גזלנים התורנים" של ישראל, ואת עצמו כרובין-הוד של הזוגות הצעירים. כפועל יוצא מן הזינוב במשקיעים, דווקא 600 אלף משקי-הבית המוחלשים ביותר, הגרים בשכירות ומתקשים לשלם שכר דירה ומתקשים למצוא דירה להשכרה בתנאים ראויים, עשויים למצוא עצמם עומדים בפני המשך עליית מחירי שכר הדירה והידללות איכות הדירות להשכרה. יוקר המחיה בישראל לא היה מעולם מרוכז בסל הקניות בסופרמרקט. איפה כחלון ???? בונה דירות לשכירות להיטקיסטים עלאאק מר עוזי בראיון לתקשורת -הפרויקט ברעננה יאוכלס החודש ...בערים בהן האוכלוסיה חזקה ???? דירה להשכיר לבעלי דירות המעוניינים להרוויח מפערי השכירות ???? שכחלון יתחיל להביט בעיני צעירים מחוסרי דיור שנילחמים לסיים את החודש , עובדים וןמשלמים מיסים ומנסים לשרוד עם שכר מינימום גם - אנחנו שבתוך אוכלוסיית הנזקקים במצב סוציואקונומי נמוך בייחס להיטקיסטים ובעלי דירות ממש לא פונקציה לדאגה של כחלון כלפינו ??? איפה אתה מבקר מדינה ? למה יוזמה מבורכת של לפיד שנועדה במקור לתת פתרון למחוסרי דיור ובניה של דיור ציבורי הופך להיות "בור שומן " לטייקונים בחסות שינויים והחלטות בתחום הדיור הציבורי תוך ניצול חוקי ההסדר שכחלון ביצע באמצעותו כמו גנב באמצע הלילה שינויים ? מדינה מחלקת קרקע בחינם תמורת הטבות ניצול ציני של משאבי מדינה לטובת הפקת רווחים אישים באצטלה של חוק למען מחוסרי דיור בתקופה זו .
נעמה ודני  |  10.09.15
9.
כחלון עוד נוכל עסקן ליכודניקי שועל תחמן שמכר חלומות תמורות מנדטים.
לקח מנדטים מהמרכז-בזה סיים את תפקידו. ״כולנו״ הפיקטיבית היא ליכוד מורחב שתעלם מהמפה בבחירות הבאות. וכחלון עוד נוכל עסקן ליכודניקי שמכר חלומות תמורות מנדטים. כחלון עוד נוכל עסקן ליכודניקי שועל תחמן שמכר חלומות תמורות מנדטים. כחלון מצליח לתחמן גם את ביבי ולא רק את בוחריו .... שועל וותיק שהצטרף לגועליזציה רק בשביל הכיסא והון פוליטי אלמלא רצה כחלון לעשות שוניים לטובת שוק הדיור ושיוניות בחברה- לא היה מצטרף לגועליזציה ולממשלת ביבי שאותה נטש בעבר ...
קובי  |  09.09.15
לכל התגובות