אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת רונאל פישר: קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה נידון ל-8 שנות מאסר צילום: אורן פדידה, גיל יוחנן

פרשת רונאל פישר: קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה נידון ל-8 שנות מאסר

מלכה הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בשורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש חקירה; בגזר הדין השווה אותו השופט ל"חפרפרת שכרסמה מבפנים ומתחת ליסודות מערך החקירה הארצי"; הוא ייצא ל"חופשה" בת שבועיים - כדי להתארגן למאסר

20.09.2015, 08:49 | זוהר שחר לוי

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (א') 8 שנות מאסר על קצין המשטרה ערן מלכה שהורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון עם הפרקליטות, בשורה של עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש חקירה.

קראו עוד בכלכליסט

השופט יעקב צבן קבע את מתחם הענישה בין 6-10 שנות מאסר בפועל התיחס לאירועים השונים בהם הורשע.

לפי גזר הדין, "הנאשם, קצין משטרה בכיר בתפקיד בכיר ורגיש ביצע שורה של עבירות לאורך ימים כחלק מתוכנית עבריינית שיטתית וכמעט ממוסדת, כשהוא מנצל את רום תפקידו ומעמדו, יוזם פעילות, מקבל שוחד וממשיך פעם אחר פעם. הנאשם פגע בעבודת המשטרה הן במקרים ספציפיים והן בתדמיתה ובאמון הציבור. הנאשם לא היה רק שומר סף של שלטון החוק, תפקידו היה מהותי עוד יותר, כמי שאמון להחזיק ולחזק את יסודות הבניין של שלטון החוק, אך הוא מעל, לא החזיק ולא חיזק אלא כרסם שוב ושוב ביסודות אלה. לאמון הציבור בהליך החקירתי והמשפטי חשיבות עצומה בחברה מתוקנת ובריאה. מודעות הנאשם למעשיו, הבנת הפסול והנזק החמור שגרם, מטה הכף לכיוון הרף העליון של מתחם הענישה, הן כעונש מרתיע ובעיקר כעונש הולם. עם זאת, יש ליתן משקל של ממש להודאת הנאשם, הכאתו על חטא, החרטה העמוקה שהביע, שיתוף הפעולה המלא שלו, כמו גם לתנאי מאסרו (בידוד)".

 

ערן מלכה, צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה | צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה, צילום: אוהד צויגנברג

לאחר הקראת גזר הדין ישתחרר מלכה ממעצרו ל"חופשה" בת כשבועיים, עליה סוכם מול נציגי מח"ש, וזאת לצורך התארגנותו למאסר ופרידה ממשפחתו.

בתחילת החודש, בדיון שהתקיים בפני השופט יעקב צבן, דרשו נציגי הפרקליטות, עוה"ד קרן אלטמן וליאורה נהון לגזור על מלכה 10 שנות מאסר בפועל לאור חומרת מעשיו. "הנאשם פגע בקודש הקודשים של מערכת אכיפת החוק", ציינו בדיון.

מנגד, ביקשו סנגוריו של מלכה, עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן, להסתפק בשנתיים עד חמש שנות מאסר בלבד. לדברי הסנגורים, יש להתחשב בכך שמלכה הודה במיוחס לו וקיבל אחריות למעשיו.

מלכה עצמו ביקש מבית המשפט להתחשב בו. "אני כל כך מצטער על מה שעשיתי", אמר במהלך הדיון, "הלוואי ויכולתי להחזיר את הגלגל לאחור. התדרדרתי לתהומות שלא חלמתי עליהם".

ביהמ"ש: מעשיו של מלכה – סיוט לציבור

"המעשים העבריינים", כתב השופט צבן על מלכה, "נעשו בתוככי המשטרה, בתוכנית עבריינית שיטתית, פעילה, לאורך חודשים ארוכים, חוזרת ונשנית. הסיבות הללו מהוות סיוט לציבור, שכן במקום שנועד להילחם בשחיתות, היא פשטה".

השופט צבן מציין כדוגמא את המקרה של קובי כחלון, המופיע כאחד מסעיפי האישום בפרשה. "כחלון", כך לפי גזר הדין, "שבא אל מלכה כאחראי על החקירה וסיפר לו כי מנסים להסיטו ולהסיתו וזאת למרבית האירוניה המרה והמפחידה, בגין מידע אותו העביר הנאשם – הקצין החוקר - קודם לכן לפישר".

לדברי השופט צבן, "פעילותו השיטתית המתמשכת של מלכה הזרימה לעו"ד רונאל פישר הזדמנויות חוזרות ונשנות לחולל התרחשויות שיזרימו כסף לשניים. הנאשם חבר לפישר ובלא מעט מקרים היה היזם של העברת המידע והיועץ. הנאשם היה מודע לאורך כל הדרך לפסול במעשיו, המשיך בהם ובכך יש נסיבה מחמירה. שהרי לפנינו קצין משטרה בכיר במקום חשוב ורגיש בעל השכלה משפטית וכישרונות מוכחים".

רונאל פישר. מתוך גזר הדין: "פעילותו השיטתית המתמשכת של מלכה הזרימה לעו"ד רונאל פישר הזדמנויות חוזרות ונשנות לחולל התרחשויות שיזרימו כסף לשניים", צילום: אלכס קולומויסקי רונאל פישר. מתוך גזר הדין: "פעילותו השיטתית המתמשכת של מלכה הזרימה לעו"ד רונאל פישר הזדמנויות חוזרות ונשנות לחולל התרחשויות שיזרימו כסף לשניים" | צילום: אלכס קולומויסקי רונאל פישר. מתוך גזר הדין: "פעילותו השיטתית המתמשכת של מלכה הזרימה לעו"ד רונאל פישר הזדמנויות חוזרות ונשנות לחולל התרחשויות שיזרימו כסף לשניים", צילום: אלכס קולומויסקי

השופט צבן מבהיר כי נסיבה מחמירה נוספת היא התנהלותו של מלכה כחפרפרת. "חפרפרת זו", נכתב, "כרסמה מבפנים ומתחת ליסודות יחידה חוקרת במערך החקירה הארצי. הנזק שגרם הנאשם הוא כפול: הן נזק ישיר לחקירות ספציפיות אשר חלקן שובש והתעכב, אך בעיקר, באמון הציבור, בטוהר החקירה וההליך החקירתי. הנזק הינו נזק מידי ונזק עתידי".

מלכה נמצא במעצר מחודש אפריל במסגרת חשדות שעלו נגדו במסגרת פרשת רונאל פישר. מלכה נחשד במעורבות בפרשה כבר בתחילתה, ביולי אשתקד, אולם שמו היה תחת צו איסור פרסום במשך תקופה ארוכה.

קצין המשטרה לשעבר, שבמסגרת תפקידו היה קשור לחקירות הרגישות של להב 433 נחשד כי העביר מידע רגיש מהחקירות לעו"ד רונאל פישר בתמורה לשוחד ולטובות הנאה.לאחר שהוגש כתב האישום נגדו ונגד מעורבים נוספים בפרשה, הגיע מלכה להסכם עם הפרקליטות שבמסגרתו הודה והורשע במיוחס לו. במסגרת ההסדר מסר מלכה למח"ש מידע שחיזק חשדות נגד המעורבים האחרים בפרשה ובתמורה הוסכם כי לא יפגע כלכלית.

עוה"ד קרן אלטמן וליאורה נהון מטעם מח"ש מסרו: "בית המשפט מעביר מסר ברור וחד ממשעי שיש לראות בחומרה מצב שבו שוטר הופך משומר חוק למפר חוק תוך שהוא פוגע קשות באמון הציבור. בית המשפט קובע שדינו של מי שקיבל שוחד דינו מאסר ממושך".

עוה"ד עופר ברטל ודב גלעד כהן המייצגים את מלכה: "ביהמש החליט לגזור עליו כפי שהחליט. טרם למדנו את גזר הדין, נלמד אותו ונחליט מה נעשה. מספר השנים הוא בהחלט מספר שביקשנו לצמצם ואנחנן מאוכזבים. ראיתם לאורך ההליך כמה זה מרסק משפחה, כמה שזה קשה למשפחה. ציער אותי כאזרח לראות שמח"ש הערימה קשיים על תנאי יציאתו לחופשה. מח"ש בהחלט צריכים לחשוב על כך שמלכה אמור להעיד כעד תביעה מרכזי. כשהוא יקרא למסור עדות הוא יאמר אמת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות