אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השחיתות של המונדיאל בקטאר תפיל גם את מישל פלאטיני? צילום: אי פי איי

השחיתות של המונדיאל בקטאר תפיל גם את מישל פלאטיני?

פלאטיני לא פחות גרוע מספ בלאטר בכל מה שקשור לניהול "לקוי" והסכמים מוזרים שהלכו נגד האינטרס של הגוף שהוא מנהל, אופ"א

25.09.2015, 21:21 | אוריאל דסקל

היום התביעה הכללית בשוויץ הודיעה על פתיחה בהליכים פליליים נגד ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, בחשד לשחיתות. בלאטר מואשם בניהול לקוי מכוון של התאחדות הכדורגל העולמית. זה לא מפתיע שבלאטר מואשם בניהול כושל ולקוי של גוף ניהול הספורט המושחת בעולם. וזה היה רק עניין של זמן שיגיעו אליו לאחר המעצרים הרבים בתחילת מאי של שותפי פיפ"א וחברי הוועד הפועל של הארגון.

קראו עוד בכלכליסט

אבל הסיפור הוא לא באמת בלאטר, שהודיע על עזיבת הארגון, שבפברואר יבחר נשיא חדש. הסיפור הגדול הוא על מישל פלאטיני, שיתושאל בשבועות הקרובים על 2 מיליון פרנקים שהועברו לו עבור "עבודות שביציע עבור פיפ"א בין 1999 ל-2002". את הכסף קיבל פלאטיני ב-2011.

ב-2011 פלאטיני תכנן להתמודד על נשיאות פיפ"א מול בלאטר. למרות שלפי "מקורביו" היתה לו ביקורת רבה על בלאטר, החליט פלאטיני לא לרוץ לנשיאות. האם התשלום המוזר קשור לוויתור של פלאטיני על הנשיאות?

מימין: פלאטיני ובלאטר, צילום: איי אף פי מימין: פלאטיני ובלאטר | צילום: איי אף פי מימין: פלאטיני ובלאטר, צילום: איי אף פי

זה לא יהיה מפתיע. באותן בחירות בלאטר הצליח לגרום ליריב ישיר ומסוכן אחר לוותר על המירוץ לנשיאות. ב-2011, כשמוחמד בין-חמאם התמודד לנשיאות פיפ"א, בלאטר הגיע לסיכום עם אמיר קטאר, תמים בן חמד אאל ת'אני, שבין חמאם הקטארי, שהיה משמעותי מאוד בהבאת המונדיאל לקטאר, לא ירוץ לנשיאות והמונדיאל ישאר בקטאר. על פי הספר The Ugly Game: The Qatari Plot to Buy the World Cup, בין חמאם נדרש על ידי בלאטר והאמיר לא לרוץ לנשיאות ובתמורה "יעלמו" חשדות שחיתות נגדו. בין חמאם, שהיה יכול לזכות בקולות רבים באסיה, אפריקה ומרכז אמריקה, הסכים ובלאטר זכה בנשיאות פעם נוספת. בין חמאם, לאחר מכן, גם הודח והושעה מפיפ"א בעקבות פרשת השחיתות (קניית קולות לנשיאות באיים הקריביים).

זה לא יפתיע אם יתברר שגם שפלאטיני הסכים "לוותר" על הנשיאות בתמורה לנשיאות בעתיד ועוד כמה דולרים מהצד.

פלאטיני, אחרי הכל, הצביע לקטאר לאחר פגישה שדווח עליה רבות בינו לבין האמיר של קטאר וניקולא סרקוזי, לשעבר נשיא צרפת. בעקבות הפגישה, קטאר רכשה את פריז סן ז'רמן (קבוצה שאותה אוהד סרקוזי), אל ג'זירה הקטארית רכשה את זכויות השידור של ליגת האלופות בצרפת במחיר מופקע (100% יותר מההסכם הקודם) ובנו של מישל, לורן, קיבל עבודה כיועץ משפטי ב-QSI, חברת השקעות הספורט של קטאר. גם נחתמו הסכמי תשתיות רבות בין קטאר וחברות קטאריות לחברות (ממשלתיות ופרטיות) צרפתיות. "סרקוזי לא ביקש ממני להצביע לקטאר", אמר פלאטיני. "אבל ידעתי מה אני צריך לעשות".

למד הרבה מבלאטר

כמו כן, פלאטיני זכה לנותנת חסות חדשה בצורת גזפרום, חברת הגז הרוסית, לאחר זכייתה של רוסיה במונדיאל 2018. על פ ה-MI6, שירות הביון הבריטי, פלאטיני גם זכה לתמונה של פאבלו פיקאסו מידיו של ולדימיר פוטין בתמורה לקולו עבור אירוח המונדיאל.

ואת הפייר פליי הפיננסי, שפלאטיני יזם וקידם כנשיא אופ"א כדי "לצמצם את ההוצאות של הקבוצות האירופיות", הנשיא בעצמו הרג עם הקלות שהוציאו את העוקץ מהרגולציה. בכך איפשר פלאטיני לקבוצות כגון פריז סן ז'רמן וזניט סנט פטרסבורג (השייכת לגזפרום) להמשיך ולבזבז כספים אדירים.

פלאטיני למד הרבה מבלאטר. הוא עלה לגדולה באופ"א בגלל שצ'יפר את ההתאחדויות הקטנות והבינוניות במיליונים, בדיוק כפי שבלאטר עלה לגדולה בפיפ"א. אולי הדרך המאוד דומה שלהם למעלה תסתיים באותה צורה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות