אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה באו"ם: "העולם יהיה בטוח בזכות ההסכם עם איראן" צילום: אי פי איי

אובמה באו"ם: "העולם יהיה בטוח בזכות ההסכם עם איראן"

מנהיגי העולם התכנסו בניו יורק לפתיחת המושב ה-70 של העצרת הכללית. אובמה ופוטין ייפגשו לראשונה זה שנה. באן קי-מון קרא ללחוץ על ישראל והרשות לשוב למו"מ. על סוריה: "כסף זר מלבה את האש". אובמה: "ארה"ב לא תפתור לבדה את בעיות העולם"

28.09.2015, 17:57 | יצחק בן חורין, ynet

המושב ה-70 של העצרת הכללית של האו"ם נפתח היום (ב') בניו יורק. נשיא ארצות הברית ברק אובמה נואם בפני העצרת הכללית ומאוחר יותר צפוי להיפגש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שינאם גם הוא בהמשך הערב.  

קראו עוד בכלכליסט

עוד ינאמו היום נשיא איראן חסן רוחאני, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, מלך ירדן עבדאללה השני, ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. אובמה אמר בנאומו כי "ארה"ב לא תוכל לפתור לבדה את בעיות העולם". בפתח העצרת קרא מזכ"ל האו"ם למדינות העולם לסייע בסכסוך הישראלי-פלסטיני וללחוץ על הצדדים לשוב לשולחן הדיונים.

בניין האו"ם בניו יורק, צילום: בלומברג בניין האו"ם בניו יורק | צילום: בלומברג בניין האו"ם בניו יורק, צילום: בלומברג

הנשיא האמריקני ברק אובמה אמר בפני נציגי 193 מדינות העולם כי "70 שנים לאחר ייסוד האו"ם, שווה להרהר בדברים שעזר הגוף הזה להשיג. אחרי מלחמת העולם השנייה, כוחו של העידן האטומי, נוסד האו"ם כדי למנוע מלחמת עולם שלישית באמצעות כינון ברית בין מדינות. זהו האידיאל שאחריו רדף הגוף הזה. לצערנו, לא תמיד הצלחנו להשיג זאת. המשכנו קדימה, לאט, בזהירות, כדי ליצור מערכת של חוקים ונורמות בינלאומיות שיהיו טובים יותר, חזקים ועקביים יותר".

הוא הוסיף: "אלו הכללים הבינלאומיים הללו שהצליחו למנוע ממדינות גדולות לכפות את רצונן על מדינות קטנות יותר. היום אנו חוזים בנפילתם של אנשים חזקים והתפוררות של מדינות המניסות את תושביהן. יש כאלה שבטוחים שהאידיאלים שעל בסיסם הוקם האו"ם אינם תקפים עוד. הם מבקשים לחזור לחוקים קדומים, שמשחק סכום-אפס, שמותר למדינות גדולות לכפות רצונן על מדינות קטנות. על בסיס זה אנחנו רואים מעצמות נוהגות באופן החותר תחת החוק הבינאלומי. נאמר לנו שזו הדרך היחידה לעצור טרור והתערבות חיצונית, ולכאורה לפי תיאוריה זו עלינו לתמוך בנשיא בשאר אסד הטובח בילדים כי האלטרנטיבה בטוח גרועה יותר". "אף מדינה באסיפה הזו לא יכולה לבודד עצמה מסכנות הטרור", הזהיר. "האי-סדר שאנו רואים אינו מוּנע אך ורק מתחרות בין מדינות או כל אידיאולוגיה בודדת, ואם לא נוכל לעבוד ביחד ביתר יעילות כולנו נסבול את התוצאות. לא משנה כמה חזק צבאנו, כמה חזקה כלכלתנו – אנו מבינים שארה"ב לא יכולה לפתור את בעיות העולם לבדה. בעיראק, ארה"ב למדה את הלקח הקשה שאפילו מאות אלפי כוחות ומיליונים מהאוצר שלנו לא יציל את הארץ הזו לבדה – אלא אם נשתף פעולה עם מדינות אחרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות