אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכן השחקנים החזק בעולם: סקוט בוראס צילום: איי פי

סוכן השחקנים החזק בעולם: סקוט בוראס

על פי מגזין פורבס, בוראס, סוכן שמתמחה בבייסבול, עומד מאחורי חוזים בשווי 2.3 מיליארד דולר שהכניסו לו 117 מיליון דולר. במקום השני: ז'ורג' מנדס, סוכנו של רונלדו, שהרוויח העונה יותר מכל כדורגלן

29.09.2015, 17:53 | שירות כלכליסט

סקוט בוראס שולט בעסקי סוכני הספורט. הוא עמד מאחורי חוזים בשווי 2.3 מיליארד דולר של שחקני בייסבול, שהכניסו לו מעל 117 מיליון דולר בעמלות. בזכות כך, בוראס עומד שוב בראש דירוג הסוכנים החשובים ביותר של מגזין פורבס.

בוראס, החל את הקריירה כעורך דין המתמחה בחברות תרופות. הוא הפך לסוכן ב-1983 וניהל את המשא ומתן על אחד החוזים היקרים ביותר בהיסטוריה של הבייסבול, חוזה בשווי 7.5 מיליון דולר עבור הפיצ'ר ביל קאודיל. מאז, עמד בוראס מאחורי החוזים הראשונים בבייסבול שהיו גבוהים מ-50 מיליון דולר (גרג מדוקס – חוזה לחמש שנים בשווי 57.5 מיליון דולר שנחתם ב-1997), מ-100 מיליון דולר (קווין בראון, חוזה לשבע שנים בשווי 105 מיליון דולר שנחתם ב-1998) ומ-200 מיליון דולר (אלכס רודריגז, חוזה לעשר שנים בשווי 252 מיליון דולר שנחתם ב-2000).

סקוט בוראס, סוכן על , צילום: איי פי סקוט בוראס, סוכן על | צילום: איי פי סקוט בוראס, סוכן על , צילום: איי פי

בוראס אמנם לא מייצג יותר את רודריגז (אף שהוא עדיין מרוויח עמלה על החוזה שלו), אך רשימת הלקוחות שלו לא סובלת ממחסור בכוכבים, ביניהם סטיבן שטרסבורג ומקס שרזר מוושינגטון נשיונלס, ג'קובי אלסבורי מהניו יורק יאנקיז, פרינס פידלר מטקסס ריינג'רס ומאט הולידיי מסנט לואיס קרדינלס. החברה שלו, בוראס קורפוריישן, מדורגת גם שנייה בדירוג של פורבס של סוכנויות הספורט השוות ביותר ל-2015.

במקום השני ברשימת הסוכנים מדורג ג'ורג' מנדס, שסוכנות הכדורגל הפורטוגלית שלו, Gestifute מייצגת כמה מהשמות המוכרים ביותר בכדורגל. השוק האירופי, האובססיבי לכדורגל בשילוב עם היעדר מגבלה על גובה העמלות והעלייה המהירה בדמי ההעברה בין הליגות, אפשר למנדס לארגן לשחקנים הפעילים חוזים בשווי של למעלה מ-950 מיליון דולר, שהכניסו לו העונה 95 מיליון דולר בעמלות, יותר מכל כדורגלן בימנו. בין הלקוחות של מנדס נמנים כריסטיאנו רונלדו וחמאס רודריגז מריאל מדריד, אנחל די מריה מפריס סן ז'רמן והחלוצים של צ'לסי דייגו קוסטה ורדמאל פלאקו. מנדס זוכה להערכה כל כך גבוהה מצידו של רונלדו, שהשחקן קנה עבורו בקיץ אי יווני כמתנת חתונה.כ-

במקום השלישי מדורג טום קונדון, שעומד בראש חטיבת הפוטבול של קריאטיב ארטיסט'ס אג'נסי (CAA). שחקן פוטבול לשעבר, קונדון עומד מאחורי חוזים קיימים בשווי של 1.5 מיליארד דולר, שהכניסו לו קרוב ל-60 מיליון דולר בעמלות. לצידו של קונדון עובדים הסוכנים המוערכים ג'ימי סקסטון (מקום 17 בדירוג) וטוד פרנס (מקום 33), שהחליף את בן דוגרה שעזב לאחרונה. שלושתם עומדים מאחורי חוזים בשווי 2.6 מיליארד דולר ב-NFL, ששווים יותר מ-93 מיליון דולר בעמלות. בין הלקוחות שלהם: הקווטרבקים טוני רומו מהדאלאס קאבויס, איליי מאנינג מהניו יורק ג'איינטס, פייטון מאנינג מהדנבר ברונקוס ודרו בריס מאורלנדו סיינטס, וכן השחקנים ג'י.ג'י. וואט, דמריוס תומאס, דז בריאנט ואי.ג'י.גרין מיוסטון טקסנס.

הדירוג השנה הורחב כך שהוא כולל 50 סוכנים מובילים ב-6 ענפי ספורט שונים, כולל בייסבול (13 סוכנים), פוטבול (10 סוכנים), כדורסל (10 סוכנים), הוקי (8 סוכנים), כדורגל (7 סוכנים) וגולף (2 סוכנים). בעוד שיש התאמה נמוכה בלבד בין אחוז העמלה המקסימאלי המותר בכל ספורט ומספר הסוכנים שנכנסו לרשימה (עמלה גבוהה ביותר לא מבטיחה בהכרח יותר סוכנים), יש התאמה חזקה בהרבה בין אחוז העמלה ומיקום הסוכנים בדירוג (עמלה גבוהה יותר פירושה מקום גבוה יותר). לדוגמה, שני ענפי הספורט שמאפשרים לסוכנים לגבות את העמלה הגבוהה ביותר – בייסבול (5%) וכדורגל (10%) – מייצגים 12 מ-15 המקומות הראשונים. ישנו רק סוכן אחד מתחום הפוטבול ב-15 הראשונים – טום קונדון המדורג שלישי, ושני סוכני הוקי (ג'י.פי.בארי שמדורג שביעי ודון מיהאן במקום ה-11). סוכן הכדורסל הראשון מגיע רק במקום ה-18, דן פגאן מרלטיבי טי ספורטס.

נקודה נוספת לציון היא שמרבית הסוכנים ברשימה מייצגים רק שחקנים בספורט המרכזי שלהם, נקודה שמוכיחה שבתעשייה הקשוחה ביותר בעולם, התמחות גוברת על גיוון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות