אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפאל תאסור על מבוגרים ועל חסרי נסיון לטפס על האוורסט צילום: Jimmy Chin

נפאל תאסור על מבוגרים ועל חסרי נסיון לטפס על האוורסט

האיסור החדש בא בעקבות מותם של 18 מטפסים בעקבות רעידת האדמה שפקדה באפריל את נפאל. בנוסף, האתר המפורסם סובל מצפיפות יתר של מטפסים

30.09.2015, 13:56 | שירות כלכליסט
הממשלה בנפאל מתכננת לאסור על מטפסים מתחילים לנסות ולטפס על האוורסט, בשל בעיות בטיחות וצפיפות יתר בהר המפורסם.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית המוצעת, שתאסור גם על מבוגרים ובעלי מוגבלויות לטפס על ההר, הועלתה לאחר שבאפריל נהרגו 18 אנשים ב'בייס קאמפ' (המחנה ממנו יוצאות משלחות הטיפוס בדרכן לפסגה), בעקבות מפולת שנגרמה בשל רעידת האדמה הקטלנית בנפאל.

ב-AFP דווח כי מדובר באיסור על אנשים שלא טיפסו לפני כן על הר בגובה של לפחות 6,500 מטרים. הצעה נוספת שנשקלת היא להגביל את הטיפוס לפסגות הגבוהות ביותר של ההימלאיה למטפסים בגילאי 18-75. כיום מגבלת הגיל המינימאלית עומדת על 16 ואין מגבלה מקסימלית.

מטפסים על האוורסט מטפסים על האוורסט מטפסים על האוורסט

עם זאת, התוכנית תיתקל ככל הנראה בביקורת חריפה על שהיא מפלה, ועלולה להיות בעלת השפעה שלילית על מקור הכנסה משמעותית במדינה הענייה, שמרוויחה מיליוני דולרים ממכירת אישורי טיפוס.

הטיפוס לפסגה בגובה 8,850 מטרים הוא יעד נחשק עבור המטפסים, אך בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המטפסים המתחילים שמסתמכים על המדריכים.

מלבד הבעיות הבטיחותיות, התעוררו לאחרונה טענות הנוגעות לצפיפות הרבה. בשבוע שעבר סיפרה המטפסת היפנית ג'ונקו טבאי, שהייתה האישה הראשונה שטיפסה על האוורסט, כי צפיפות היתר בהר גורמת לבעיות סביבתיות. "ככל שיש יותר מטפסים, כך גדולה כמות הפסולת האנושית והזבל שנותרים על ההר. זה יוצר בעיות", התלוננה.

בכל מקרה, ההר נותר אטרקציית כמעט מיתית לרבים, ביניהם מטפסים ותיקים ומתחילים. הסרט "אוורסט", בכיכובו של ג'ייק ג'ילנהל, המתאר את התמודדותה של קבוצת מטפסים עם סופה קשה, הוא אחד הסרטים המצליחים כיום בארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות