אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה את מחיקת "סעיף ההשתקה" של עיתונאי רשות השידור צילום: עמית שעל

ועדת השרים אישרה את מחיקת "סעיף ההשתקה" של עיתונאי רשות השידור

ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו הצליח לכפות את עמדתו כי הסעיף הנוגע לכללי האתיקה העיתונאים ימחק במלואו, לאחר שבשבוע שעבר התנגדו לכך חלק מהשרים

19.10.2015, 13:10 | אופיר דור

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ב') פה אחד את תזכיר החוק שמקדם ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו למחיקת "סעיף ההשתקה" שהוכנס לחוק השידור הציבורי.

קראו עוד בכלכליסט

זאת לאחר שבשבוע שעבר לא עלתה להצבעה בוועדת שרים, ההצעה למחוק את כל הסעיף המעגן בחוק את כללי אתיקה שיחולו על עיתונאי רשות השידור, בשל התנגדות חלק מהשרים אליו. כעת צריך התיקון לעבור בשלוש קריאות במליאת הכנסת כדי שהסעיף השנוי במחלוקת ימחק סופית.

 , צילום: עמית שאבי צילום: עמית שאבי  , צילום: עמית שאבי

הסעיף שהוכנס לחוק השידור הציבורי בתחילת ספטמבר ביוזמת ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) ובתמיכת השר אופיר אקוניס מעגן בחקיקה חלק מתוך מסמך נקדי, הקוד האתי הישן של רשות השידור שנכתב עוד בשנות ה-70. הסעיף הוכנס לחוק בדקה ה-90, במהלך ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית שנערכה בשעות הלילה המאוחרות.

בשל תמיכת אקוניס, אז השר הממונה על רשות השידור, בהצעת אייכלר, הצביעו גם כל חברי הקואליציה בעדה כיוון שחשבו שמדובר בתיקון שיוזמת הממשלה. בעקבות החלטתו של נתניהו למחוק את הסעיף הודיע אקוניס על התפטרותו מתפקיד השר הממונה על רשות השידור.

על פי הסעיף, "בשידורי הרשות יש להימנע מחד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, ממתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות או מהטמעתן באורח סלקטיבי שלא לפי ערכן החדשותי".

בעקבות הסערה התקשורתית והציבורית שהתעוררה עקב אישור הסעיף, הודיע נתניהו כי הוא תומך במחיקה מוחלטת שלו מכיוון שלתפיסתו כללי אתיקה עיתונאית אינם צריכים להיקבע בחקיקה ראשית. אולם חלק מהשרים כמו השר אורי אריאל התנגדו להצעת נתניהו בדיון בשבוע שעבר. השר יובל שטייניץ הציע פשרה לפיה רק החלק הנוגע לאיסור הבעת דעה אישית ימחק ושאר הסעיף יישאר.

אלא שבסופו של דבר נתניהו הצליח לכפות את דעתו בנושא זה בוועדת שרים כאשר כל השרים תמכו כאמור במחיקה המלאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות