אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן זקן בביהמ"ש: "מהרגע שהחקירה התפרסמה - אני עובר את השנים הקשות בחיי" צילום: עמית שעל

בן זקן בביהמ"ש: "מהרגע שהחקירה התפרסמה - אני עובר את השנים הקשות בחיי"

סנגוריו של בעל השליטה לשעבר במנופים פיננסים שהורשע בהרצת מניות יחד עם איתן אלדר, ביקשו להשית עליו עונש קל של עד 14 חודשי מאסר. מוקדם יותר הפרקליטות דרשה לגזור על השניים 5-3 שנים: "הנאשמים יצרו עיוות במדד ת"א 100 וגרמו לגלי פגיעה ישירים ומשניים"

20.10.2015, 18:29 | זוהר שחר לוי

איש העסקים ובעל השליטה לשעבר במנופים פיננסים, ג'קי בן זקן, ביקש היום (ג') מבית המשפט התחשבות בו במתן העונש על הרשעתו בהרצת מניות. סנגוריו ביקשו להשית עליו עונש קל של בין 14-9חודשי מאסר בלבד. זאת במהלך דיון הטיעונים לעונש שהתקיים היום (ג') במחוזי בתל אביב. גזר הדין יינתן ב-8.11

קראו עוד בכלכליסט

בן זקן אמר "לפני שנה בערך היינו בגישור אצל השופט גלעד נויטל, הוא בצורה מטאפורית ניסה להסביר לי לאן אני הולך להגיע אם נגיע למשפט, ואז הוא אמר 'אתם יושבים פה באולם ואתם חושבים שאתם יושבים בסי אנד סאן, רגל על רגל, ואתם חושבים שאתם רואים את השמיים הבהירים ואתם הים הכחול'. אז אמרתי לו שאדוני טועה, אני מזמן לא רואה שום שמיים בהירים ושום ים כחול. מהרגע שהחקירה התפרסמה, אני עובר את השנים הקשות בחיי, ואני לא בא להאשים אף אחד. אני מניח שהיו הרבה אנשים שעמדו על הדוכן וסיפרו כמה קשה להם. אני 4.5 שנים שותק ולא מדבר לתקשורת, ואני קורא אינספור דברים עלי".

ג ג'קי בן זקן ואיתן אלדר | צילום: אוראל כהן ג

בן זקן סיפר עוד כי לפני כשנה וחצי, בזמן נסיעה לחו"ל, הוא קיבל טלפון מחברת כרטיסי האשראי ונאמר לו כי "לאור הפרסומים האחרונים בתקשורת" מבטלים לו את מסגרת כרטיס האשראי. "ביטלו לי את כרטיס האשראי ואני בחו"ל", שחזר בן זקן. "אני, כאיש עסקים, שהייתי בהיקפים כאלה גדולים של אשראים ובעיצומה של פעילות עסקית, מה קרה לי באותו בוקר? למחרת כל המערכת הבנקאית, ואני מבין אותם, אין לי טענות, לא נתנו לי אשראים. אני 4.5 שנים רק מממש נכסים שצברתי במהלך השנים כדי להחזיר את החובות לבנקים, כי הבנקים כולם לא יכולים להאריך לי את האשראים. בעסקים שלי אני 'מופע של איש אחד', האשראים שניתנו לי - ניתנו לי בגלל מי שאני, ועל אותו משקל, כמו שזה היה טוב בימים הטובים, ככה זה היה הכי גרוע שיכול להיות ואין ספק שאני באופן אישי עברתי תקופה מאוד קשה".

בן זקן הוסיף: "אני משתדל לעשות דברים ופחות לדבר על הדברים. אני רוצה להגיד דבר אחד – אני מצטער שהגעתי למעמד שאני נמצא בו, כי הנזק והסבל שאני גרמתי, לאנשים שסובבים אותי הוא סבל עצום".  באי כוחו של בן זקן, עוה"ד נבות תל צור וירון ליפשיס ביקשו כאמור להסתפק בעונש של 9-14 חודשי מאסר.

"ההרשעה של ג'קי בן זקן בתיק הזה", אמר עו"ד תל צור, "עבורו, עבור משפחתו, עבור מעגל רחב מאוד של אנשים שתלויים בו מהווה מכה אנושה כשלעצמה. אני רוצה לומר לבית המשפט שההרשעה של האיש הזה בעבירות תרמית גוררת תוצאות מיידיות כלפיו במישורים אחרים".

הסנגור דיבר, בין היתר, על כך שהרשעתו של בן זקן מובילה לכך שלפי החוק הוא לא יכול לנהל או לשמש כבעל הקבוצה של מ.ס אשדוד וכן כי יאבד את הרישיון לשידורי הרדיו שהוא מחזיק.

ג ג'קי בן זקן ועורך דינו נבות תל צור היום בבית המשפט | צילום: עמית שעל ג

 

הפרקליטות: לגזור על ג'קי בן זקן ואיתן אלדר 5-3 שנות מאסר

הפרקליטות ביקשה מוקדם יותר בדיון הבוקר להטיל על בן זקן ופעיל שוק ההון איתן אלדר עונש מאסר של בין 3-5 שנים על הרצת מניות. עו"ד אמיר טבנקין, מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ביקש עוד להטיל על השניים קנסות משמעותיים של מיליוני שקלים וקנס של מאות אלפי שקלים על חברת מנופים פיננסים.

לפי הפרקליטות, בשל "החומרה היתרה בפרשה" יש להטיל על המעורבים עונשים משמעותיים. "החומרה היא", הוסיף עו"ד טבנקין, "שלמעשים של בן זקן ואלדר יש השלכת רוחב על המסחר בבורסה ועל המשקיעים בשוק ההון", הבהיר התובע. לדברי טבנקין, "הנאשמים יצרו עיוות באחד המדדים החשובים בבורסה – מדד ת"א 100. פעולות הנאשמים גרמו לגלי פגיעה ישירים ומשניים".

עוד צוין, כי לכל אחד מהנאשמים היה חלק משמעותי במעשים ולכן יש להטיל על כל אחד מהם עונש מאסר זהה ומשמעותי. "בן זקן", כך לפי טבנקין, "היה אמון על מימונה של התרמית אבל מעבר לכך בעל אינטרס מרכזי בהצלחתה וביהמ"ש קבע כי היה דומיננטי בהכוונת התוכנית. לעובדה שמדובר בבעל שליטה בחברה ציבורית שבה מבוצעת מניפולציה צריכה להישקל לחומרתו".

באשר לאלדר, לפי הפרקליטות, הוא היה שותף מלא ומרכזי בתוכנית. "הוא היה בעל הידע במסחר ובעל היכולת להביא למימוש התוכנית התרמיתית בצורה אפקטיבית ביצע אותה בפועל וקיבל את ההחלטות בזמן אמת", לשון התובע.

לפי הפרקליטות, טובות ההנאה שצמחו לבן זקן ואלדר כתוצאה ממעשיהם האסורים מחייבות הטלת קנסות כבדים. לדברי התובע, "עליית שער מניית מנופים בתקופת הפעילות התרמיתית מעלה כי בן זקן השיג עליית ערך של 6 מיליון שקל ואלדר השיג עליית ערך של כ-8 מיליון שקל בזכות אחזקותיהם במניה".

קודם לכן הגיעו לאולמו של השופט דוד רוזן בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כמה מתושבי אשדוד כדי להעיד לטובתו של בן זקן. אחת העדות, עובדת בעיריית אשדוד ומתנדבת במועדון ספורט אשדוד שבבעלותו של בן-זקן, בריג'יט דוקהן סיפרה על תרומתו של בן זקן לחברה בעיר: "ג'קי לימד אותנו לעשות כדורגל אחר, כדורגל לכל המשפחה יש לנו כ-1,200 שחקנים. המערכת יצאה לקהילה. ג'קי בנה לנו בית שאין כדוגמתו בישראל. החזון שלו היה לייצר כיתות לימוד לילדים ולנערים. לפי החזון של ג'קי אין ילד שישחק כדורגל במועדון ספורט אשדוד ולא יהיה תלמיד. כל השחקנים הם תלמידי בתי ספר וכולם הולכים לצה"ל".

בספטמבר האחרון הרשיע השופט רוזן את בעל השליטה לשעבר במנופים פיננסים בן זקן ואת פעיל שוק ההון אלדר בהרצת מניות מנופים פיננסים. סוחר המניות צביקה קולנברנר שהואשם במסגרת הפרשה – זוכה.

במסגרת הפרשה הואשמו בן זקן, אלדר וקולנברנר, בהרצת מניות מנופים במהלך נובמבר 2010, וזאת כדי שתיכנס למדד ת"א 100. הפרקליטות ייחסה לשלושה בכתב האישום עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, 8 עבירות של השפעה בדרכי תרמית על תנודות שער ני" וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. העונש המקסימלי על הרצת מניות הוא 5 שנות מאסר, ועל קשירת קשר לביצוע פשע 7 שנות מאסר.

השופט רוזן כתב בהכרעת הדין כי "שקריו הבולטים של בן זקן בחקירתו ברשות ני"ע, מתיישבים עם כלל הכרתו ומודעותו לשותפותו הפלילית של אלדר - להשפיע בדרכי תרמית על שער מניית מנופים".

בן-זקן מיוצג בידי עוה"ד נבות תל צור וירון ליפשס. אלדר מיוצג בידי עו"ד מיכל רוזן-עוזר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
אם אתה אשם זה העונש הראוי, מה עם עונש ראוי ותביעה פלילית כנגד מנהלי לאומי
ג'קי אם אתה אשם אזי עליך לשלם, התקופה בה אנשי צווארח לבן מרשים לעצמם לעשות ככל העולה על רוחם עומדת להסתיים, אין מה לעשות היום המדיה חזקה מתמיד. יחד עם זאת, מה קורה עם מנהלי לאומי שעשו נזק אדיר לבנק ולמדינה, מדוע הם יוצאים עם כופר כספי, עיצום כספי או קומבינה כדברי רפי גינת, על המדינה לשאוף לחקירה פלילית שאין ספק שקיימת פה ולשלוח את מנהלי לאומי לתקופות דומות לכלא, רק עונשים כאלה יתחילו להרתיע את הציבור , ועוד טיפ קטן, רשות ניירות ערך תבדקו טוב מה קורה בחברות הבאמת גדולות במשק ותגלו נפלאות, שטראוס, מלסירון, עזריאלי, פז, פועלים, בינלאומי ועוד, בטוחני אם תעשו עבודתכם נאמנה , תמצאו שם מטמון של אירועים הראויים בדיקה מעמיקה
ברוך , ירושלים  |  21.10.15
לכל התגובות