אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צדיק בינו מבקש למנות את שאול צמח לדח"צ בפז צילום: עמית שעל

צדיק בינו מבקש למנות את שאול צמח לדח"צ בפז

המינוי יידון בסוף נובמבר, ואם יאושר יזכה צמח ל־120 אלף שקל בשנה ו־4,000 שקל על כל ישיבה. בתקופת כהונתו במשרד האנרגיה נבדק משבר הדלק המזוהם שהשבית את נתב"ג, ואף שפז היתה ספקית הדלק אז, לא נמצא דופי בתפקודה

22.10.2015, 07:58 | ליאור גוטמן

שנתיים לאחר שפרש מתפקידו כמנכ"ל משרד האנרגיה הודיעה אתמול פז על רצונה למנות את שאול צמח לדירקטור חיצוני בחברה. צמח (47) כיהן כמנכ"ל בתקופת השר לשעבר עוזי לנדאו, וקודם לכן כיהן כמנכ"ל משרד התיירות וכסגן ראש אגף התקציבים באוצר — תפקיד שבמסגרתו היה אחראי לנושא התשתיות.

אסיפת פז צפויה לדון במינוי ב־26 בנובמבר, וצמח אמור להיות "חבר בוועדת ביקורת וכספים ובוועדת התגמול של החברה, בכפוף לאישור מינויו בידי האסיפה". אם הכהונה תאושר, צמח יזכה לגמול של כ־120 אלף שקל בשנה ועוד כ־4,000 שקל בעבור כל השתתפות בישיבה.

כאחת מחברות האנרגיה הגדולות במשק פז מפוקחת על ידי משרד האנרגיה והתשתיות במספר תחומים, לרבות תחום הדלקים וזיקוקם (פז מחזיקה באחד משני בתי הזיקוק בישראל), תחנות הכוח (לפז שתי תחנות והשלישית בבנייה) ושיווק גז טבעי.

צדיק בינו צדיק בינו צדיק בינו

עמד בראש ועדת צמח בנושא יצוא הגז מישראל

במאי 2011, בתקופת כהונתו של צמח, ניהל משרד האנרגיה בדיקה לגבי משבר הדלקים שהשבית את כל הטיסות בנתב"ג לאחר שהתגלה שדלק המטוסים שנופק לשם היה, לכאורה, מזוהם. מי שניפקה את הדלק באותה תקופה היתה חברת פז, אולם ועדת הבדיקה סיימה את עבודתה מבלי להטיל בה אשמה או דופי. למעשה, באופן תמוה עד היום לא נמצא אשם באותו משבר, וועדת הבדיקה הסתיימה ללא תוצאות מעשיות, פרט להבטחה להדק את הפיקוח על דלק המטוסים שמגיע לנתב"ג. צמח לא היה חבר באותה ועדה ולא השתתף בחקירה. בתקופתו של צמח חתך משרד האנרגיה 25% מרווחי חברות הדלק ממכירת בנזין.

צמח זכור בעיקר מעבודתו כיו"ר ועדת צמח, שפעלה כוועדה בין־משרדית באמצע 2012, ועיקר עבודתה היה חישוב שיעורי יצוא הגז מישראל. צמח הגיש את מסקנות הוועדה בספטמבר 2012 לרה"מ נתניהו, אולם ממשלת ישראל אישרה אותן רק ביולי 2013 — לא לפני שהורידה את מכסת הייצוא מ־53% ל־40% מכלל המאגרים. דו"ח ועדת צמח ספג ביולי האחרון ביקורת נוקבת מצד מבקר המדינה יוסף שפירא. המבקר חשף כי אף שהממשלה אישרה את מסקנות ועדת צמח, שנתיים לאחר מכן עדיין לא עשתה דבר וחצי דבר כדי ליישמן, מה שהוביל לגיבוש מתווה גז ממשלתי שנוהל בבהילות, בחוסר שקיפות ותחת לחציהן של חברות הגז.

הוארכה כהונת הבת של בינו

בנוסף לכך הודיעה אתמול חברת פז כי דירקטוריון החברה אישר תשלום "גמול דירקטורים לגב' הדר בינו־שמואלי", בתו של צדיק בינו, אחד מבעלי השליטה בפז. בינו־שמואלי מכהנת כדירקטורית בקבוצה, והמהלך נועד לאשרר מחדש את כהונתה בדירקטוריון למשך שלוש שנים נוספות. בפז טוענים שהמהלך אושר בידי ועדת התגמול, ובמהלך שלוש השנים הבאות תקבל בינו־שמואלי 105 אלף שקל לשנה, עם תוספת של 3,500 שקל לכל ישיבה שבה תשתתף. פז מרגישה צורך לחדד בהודעתה כי "צוין כי בהתאם לתקנות הגמול, דירקטורים בחברה שהינם בעלי מומחיות חשבונאית ופיננסית זכאים לגמול גבוה יותר בהתאם לתקנות הגמול", מה גם שהגמול "תואם את הכשרתה וניסיונה המקצועי של הדירקטורית, היקף עסקיה של החברה, מורכבות פעילות החברה, תחום עיסוקה של החברה והנדרש מהדירקטורים המכהנים בה".

צמח סירב להתייחס למינוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות