אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האטה בצמיחה העולמית: סין מושכת מטה את העולם

זווית אחרת

האטה בצמיחה העולמית: סין מושכת מטה את העולם

הצמיחה בכלכלה העולמית צפויה לרדת השנה לעומת 2014; הכלכלנים מעריכים כי הכלכלות לא יצליחו להתאושש בזמן הקרוב

29.10.2015, 11:04 | גרייס חנאוי

השבוע בפרויקט המשותף של כלכליסט ו-IBI: כחודשיים לפני סוף שנת 2015, אפשר כבר להתחיל לסכם את השנה ולומר כי הכלכלה העולמית תצמח ככל הנראה ב-3.2%. מדובר בצמיחה איטית יותר מ-2014 וגם מתחת לתחזית שניתנה בדצמבר 2014. הסיבה העיקרית להאטה מגיעה מהמשקים המתעוררים שממשיכה עם ההידרדרות ההדרגתית.

קראו עוד בכלכליסט

בתקופה האחרונה היינו עדים למספר כלכלות במדינות המתפתחות שחוות האטה כמו רוסיה, ברזיל, טורקיה ודרום אפריקה אך לא ממש משכו תשומת לב. אבל כאשר גם סין מצטרפת לרשימה, ובהתחשב בחשיבותה ובהשפעתה המשמעותית על הכלכלה הגלובלית, רף הדאגה בקרב הכלכלנים עלה והם מעריכים כי הסיכון שהכלכלות לא תצליח להתאושש בזמן הקרוב הוא גבוה.

בלי קשר לסין, רוסיה וברזיל סובלות מבעיות אחרות ובעיקר פוליטיות. שתיהן רושמות ירידה בולטת בפעילות והצטברות של בעיות פוליטיות שמחמיר בחודשים האחרונים. במקרה הרוסי, הבעיות הגיאופוליטיות הגביר את המיתון והצניחה במטבע הרובל ב-40% בשנה האחרונה הקפיץ את האינפלציה ל- 15.8%.

בברזיל, הבעיות מגיעות מכל הכיוונים. מצד אחד, מיתון שהולך ומחמיר ומצד שני, אינפלציה שטיפסה ל-9.5%, מצד שלישי ריבית שעלתה מ-11% ל- 14.25%, גירעון שעלה ל-4.3% מהתמ"ג וחוסר שקט פוליטי שהביא להורדה בדירוג האשראי לראשונה מאז 2008 ולא מותיר מקום לאופטימיות לשנה הבאה.

הכותבת הינה עובדת בית ההשקעות IBI.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות