אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: תקופת הזכאות לשעת הנקה תוארך מ-4 חודשים לשנה צילום: שאטרסטוק

הצעת חוק: תקופת הזכאות לשעת הנקה תוארך מ-4 חודשים לשנה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר בהצעת החוק, שאמורה לסייע לנשים ששבות מחופשת הלידה למקום העבודה

31.10.2015, 16:47 | רוני זינגר

הצעת חוק להארכת התקופה בה ניתנת שעת הנקה לחוק עבודת נשים תעלה מחר (א') בבוקר לדיון בוועדת שרים לענייני חקיקה. על ההצעה, שיזמה ח"כ יעל גרמן וקוראת להאריך את תקופת הזכאות מארבעה חודשים לשנה, חתומים חברי כנסת רבים מהקואליציה ומהאופוזיציה.

כיום, אשה ששבה לעבודה לאחר חופשת הלידה, שאורכה עומד על 14 שבועות, זכאית להיעדר ממקום עבודתה במשך שעה אחת ביום - וזאת עבור הנקת התינוק. בדרך כלל מנצלות נשים עובדות את השעה הזו עבור שאיבת חלב לתינוקם ולא יוצאת בפועל מהעבודה בכדי לחזור ולהניק את התינוק. ואולם שעת ההנקה אפשרית כאמור רק למשך ארבעה חודשים מתום חופשת הלידה. בשירות המדינה כבר הוחלט להאריך תקופה זו לתקופה של שנה מיום הלידה. כעת, הצעת החוק מבקשת לקבוע כי תקופת הזכאות לשעת הנקה תוארך לתקופה של שנה מיום הלידה עבור כלל העובדות במשק.

יעל גרמן, צילום: אוראל כהן יעל גרמן | צילום: אוראל כהן יעל גרמן, צילום: אוראל כהן

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי "במדינת ישראל רואים את נושא הילודה כנושא חשוב מבחינה חברתית ולאומית. יש לעשות הכול כדי לעודד ולהקל על נשים בתקופת הלידה ובתקופה שלאחריה. עם זאת, ובמקביל, אחת המשימות הלאומיות היא לשלב יותר ויותר נשים בשוק העבודה. השילוב בין לידה ועבודה מעמיד את הנשים בפני קונפליקטים ובעיות ייחודיות. הצעת חוק זו נועדה להקל על עובדות שילדו ולאפשר להן לחזור לעולם העבודה תוך מציאת איזון עם עובדת היותן אימהות לתינוקות".

אף שבאופן עקרוני מסתמן כי מרבית השרים אינם מתנגדים להצעה, נראה כי המדינה תבקש דחייה בעניין ואפשר שההצבעה בנושא לא תתקיים מחר, זאת בכדי לנסות ולגבש נוסח מוסכם מטעם המדינה ושיהיה מקובל על כלל הצדדים, בהם גם בעלי העסקים, שכן הצעת החוק לא מציעה תקצוב לעניין מהמדינה, אלא דורשת למעשה מהמעסיקים לספוג את שעת ההנקה הזו למשך שנה, על חשבונם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
הקיצר הוספתם 30 ימי חופש ליולדת על חשבון המעסיק - החישוב בפנים
במידה והעובדת יוצאת שעה ביום יותר מוקדם (ומקבלת שכר על השעה) אז יש בשנה 52 שבועות כפול 5 ימי עבודה = 260 ימי עבודה שזה 260 שעות הנקה על חשבון המעביד לחלק ל 8.5 שעות עבודה ביום = 30 !!! ימי חופש נוספים (שלושים ימי חופש תחשבו על זה רגע) על חשבון עסק קטן שבקושי שורד. תמשיכו להרוג עסקים קטנים - רוצים לתת 30 ימי חופש נוספים ליולדת? שביטוח לאומי ישלם - למה המעסיק שגם ככה חיכה חצי שנה שתחזור והפסיד ים כסף בתקופה זאת צריך לספוג מכיסו עוד 30 ימי חופש בשנה?
q  |  31.10.15