אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספ בלאטר מצא אשמים בצרות של פיפ"א: הספונסרים האמריקאים צילום: רויטרס

ספ בלאטר מצא אשמים בצרות של פיפ"א: הספונסרים האמריקאים

בלאטר נאלץ להתפטר בעקבות התקפה מתואמת מצד קבוצה של ספונסרים, ביניהם קוקה-קולה, מקדונלד'ס, ויזה ואנהאוזר בוש

02.11.2015, 13:17 | שירות כלכליסט

בסדרה האחרונה של ראיונות שנבחרו בקפידה, ספ בלאטר,השתלח בספונסרים האמריקאיים על כך שערערו על הנהגתו ועל הארגון עם ההערות שלהם נגד שערוריית השחיתות בפיפ"א.

קראו עוד בכלכליסט

פוטין ובלאטר. כוחות פוליטיים, צילום: איי פי פוטין ובלאטר. כוחות פוליטיים | צילום: איי פי פוטין ובלאטר. כוחות פוליטיים, צילום: איי פי

נשיא הארגון, שפורש ב-26 בפברואר, הוא אחד החשודים בחקירה שמנהל משרד המשפטים האמריקאי סביב ההאשמות של שוחד, הלבנת הון והונאה שהתקיימו בגוף המנהל את הכדורגל העולמי.

בלאטר נאלץ להתפטר בעקבות התקפה מתואמת מצד קבוצה של ספונסרים שקראו לעזיבתו. "זה החברות האמריקאיות", אמר בראיון ל"פיננשל טיימס" בהתייחסו לחברות כמו קוקה-קולה, מקדונלד'ס, ויזה ואנהאוזר בוש. "שאר החברות לא אמרו דבר. כך שאתם מספיק חכמים לעשות את החיבור בין החברות האמריקאיות והחקירה האמריקאית. איני צריך לפרט".

בראיון שהעניק מוקדם יותר בשבוע ל- Tass, בלאטר חשף כי הייתה עסקה מוכנה מראש לבחור ברוסיה ובארה"ב לאירוח טורנירי המונדיאל ב-2018 ו-2022, בהתאמה, זאת על אף שבסופו של דבר נבחרה קטאר לאירוח ב-2022.

ל"פיננשל טיימס" אמר בלאטר כי ההחלטה לא התקבלה באופן רשמי על ידי כל חברי הוועד הפועל של פיפ"א, אלא מדובר בהסכם שהתקבל "מאחורי הקלעים". "זה אורגן בצורה דיפלומטית", הוא הוסיף.

אולם בלאטר טוען כי התכנית לא יצאה בסופו של דבר לפועל, מכיוון שנשיא אופ"א מישל פלאטיני שינה את דעתו בשל לחץ מצידו של נשיא צרפת דאז ניקולא סרקוזי, והעדיף לתמוך בקטאר. "אם מסתכלים על הפרצוף שלי בזמן שפתחתי את המעטפה עם שם הזוכה, רואים שלא הייתי מאושר במיוחד מהזכייה של קטאר".

בלאטר חזר על טענתו שחקירת השחיתות בארה"ב קשורה ישירות לכך שהיא לא נבחרה לאירוח המונדיאל ב-2022. "זה קיבל מימד פוליטי. אני מסתכל עכשיו לראות מהן הסיבות הפוליטיות. ההסבר הפשוט ביותר יהיה לומר שהם לא יודעים להפסיד בכבוד".

בתוך כך, הטענות לשחיתות סביב בחירתה של גרמניה לאירוח המונדיאל ב-2006 ממשיכות לעורר מחלוקת. כעת נטען כי פרנץ בקנבאואר, שהוביל את ההצעה של גרמניה, תמך באופן אישי בתמריץ פיננסי שהוענק למלטה שבועות ספורים לפני ההצבעה.

ב-Inside World of Football מדווחים שבקנבאואר, אחד השחקנים המפורסמים ביותר בגרמניה, נחשד שפעל להשפיע על ההצבעה של מלטה ושל חברות אחרות בפיפ"א.

בקנבאואר מכחיש שידע על הקרן לכאורה בגובה 6.7 מיליון יורו שנועדה לרכוש את זכויות האירוח לטורניר של 2006, אך הוא לקח על עצמו אחריות על ה"שגיאה" של התאחדות הכדורגל הגרמנית שהעבירה תשלום של 6.7 מיליון יורו לפיפ"א כדי להבטיח מענק לעלויות הארגון.

מוקדם יותר החודש חשף המגזין דר שפיגל פרטים על התשלום שהועבר לפיפ"א ב-2005, שבמגזין טוענים שנועד להבטיח את הקולות בעדה של גרמניה בהצבעה שנערכה חמש שנים קודם לכן. ההתאחדות הגרמנית אישרה כי התשלום בוצע, ופצחה בחקירה פנימית בנושא.

כעת מסתמן שבקנבאואר היה שותף לחוזה שידור סודי עבור באיירן מינכן, שבה כיהן כנשיא באותה תקופה, לשחק במלטה, ובתמורה זכתה גרמניה לארח את הטורניר.

החוזה בגובה 250 אלף דולר עם נשיא ההתאחדות של מלטה באותה תקופה, ג'ו מיספוד, נחתם חודש אחד בלבד לפני ההצבעה שהתקיימה ב-6 ביולי, 2000, שבה גברה גרמניה על דרום אפריקה בתוצאה של 12 קולות בעדה לעומת 11 לדרום אפריקה. המשחק של באיירן נערך בינואר לאחר מכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות