אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נובל אנרג'י מעריכה: נשקיע בישראל תוך שנה מיום אישור מתווה הגז צילום: אלעד גרשגורן

נובל אנרג'י מעריכה: נשקיע בישראל תוך שנה מיום אישור מתווה הגז

לפי דיווח של סוכנות רויטרס, בחברה ימתינו לחתימה על חוזה עוגן במצרים לפני שיפתחו את הארנק וישקיעו בישראל. בנובל מביעים אופטימיות לגבי אישור מתווה הגז וציינו את מחויבותו של נתניהו לנושא

02.11.2015, 23:45 | ליאור גוטמן

ההשקעה בפיתוח שדות הגז בישראל תבוצע תוך פרק זמן של  עד שנה מיום אישור מתווה הגז הממשלתי - כך העריכה היום (ב') נובל אנרג'י האמריקאית. בדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס מצוטטים בכירים בחברה כאופטימים לגבי אישור מתווה הגז תוך ציון מחויבותו של ראש הממשלה נתניהו לנושא.  

קראו עוד בכלכליסט

במידה וההצהרות נכונות, אזי נובל תחכה לאישור המתווה בסוף השנה, ואז תמתין לחתימה על חוזה עוגן אחד (מצרים) או שניים בינוניים (ירדן וישראל) לפני שהיא "פותחת את הארנק" ומפתחת את שדה לוויתן. השורה התחתונה: בהינתן מועד פיתוח של 48 חודשים (הזמן שנקבע על פי מתווה הגז), לוויתן עשוי לזרום לחוף רק במהלך שנת 2020.

מנכ"ל נובל אנרג מנכ"ל נובל אנרג'י העולמית צ'רלס דיווידסון | צילום: בלומברג מנכ"ל נובל אנרג

בתוך כך, נובל פרסמה היום את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015. מהדו"חות ולה כי החברה סיימה את הרבעון השלישי בהפסד של 283 מיליון דולר, זאת לעומת רווח נקי של 419 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. בדומה לשאר חברות האנרגיה בעולם. נובל סבלה קשות מצניחת מחירי הנפט וסך הכנסותיה ברבעון האחרון עמדו על 819 מיליון דולר, זאת לעומת 1.27 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2014.

נקודת אור מסוימת נרשמה לאחר פרסום חלק מהנתונים שמיוחסים לישראל. נובל אינה מפרסמת את פירוט ההכנסות, אבל מחיר האנרגיה בארה"ב צנח ל-2.01 דולר למיליון רגל מעוקב של גז טבעי, זאת לעומת מחיר של 3.4 דולר ברבעון המקביל אשתקד.

ובישראל? המחיר ירד לכ-5.39 דולר ליחידת אנרגיה ללא שינוי דרמטי מהמחיר ברבעון המקביל אשתקד, שעמד על 5.59 דולר. הסיבה לכך היא החוזה של נובל עם חברת החשמל שמבטיח כי שבע השנים הראשונות לתחולתו לא רק תבוצע הצמדה אוטומטית של המחיר למדד המחירים לצרכן האמריקאי, אלא גם תחול תוספת אינטגרלית של אחוז למחיר בכל שנה בנפרד.

ומה לגבי הפקת הגז? זו הגיע לשיא בישראל במהלך החודש האחרון, בנובל דיווחו על תפוקה גבוהה בכ-15% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, פועל יוצא של מזג האוויר החם והביקוש הגובר לחשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות