אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק מותגי הפרימיום של הסודה עומד לתסוס

בלעדי לכלכליסט

שוק מותגי הפרימיום של הסודה עומד לתסוס

טמפו מתמודדת על שיווק Perrier, קוקה־קולה ישראל תתחיל בקרוב לייבא את Ferrarelle, והמשמעות היא ששתי מובילות השוק צפויות לנהל קרב סוער על שוק המים המוגזים במסעדות שהולך וגדל

04.11.2015, 07:03 | גלי וולוצקי ואורנה יפת

שוק הסודה והמים המוגזים מבעבע עקב חילופי זיכיונות שמבצעות בימים האלה החברות הבינלאומיות בקרב המפיצים הישראלים. ל"כלכליסט" נודע כי שני מותגים צפויים לעבור ידיים בשבועות הקרובים. המותג הראשון הוא מותג הפרימיום פרייה (Perrier), שמאז שנת 2011 הופץ על ידי יקבי בנימינה שנמצאת בבעלות רשת השיווק חצי חינם. המפיץ החדש של פרייה עדיין לא נקבע, ועל המותג מתחרים טמפו ויבואניות האלכוהול הכרם ואקרמן. יקבי בנימינה מצדה טוענת כי נערכים מגעים בינה לחברה הבינלאומית להארכת חוזה ההפצה. ההפצה של פרייה כוללת גם את הפצת מותג המים המינרליים ויטל.

מותג שני שמחליף ידיים וצפוי לעורר סערה לא קטנה הוא המים המבעבעים פררל (Ferrarelle) שתתחיל לייבא בקרוב החברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה ישראל). זהו מותג איטלקי שמאז שנת 2011 מייבאת חברת שקד, אך ל"כלכליסט" נודע כי זה כמה שבועות פונים סוכני המכירות של החברה המרכזית למשקאות למסעדנים ומיידעים אותם כי מנובמבר תהיה החברה היבואנית הרשמית ומפיצת המותג בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר החברה המרכזית למשקאות מוזי ורטהיים יו"ר החברה המרכזית למשקאות מוזי ורטהיים יו"ר החברה המרכזית למשקאות מוזי ורטהיים

סוגרים סדרות

 

פרייה וויטל שייכים לענקית המזון הצרפתית נסטלה. פרייה הוא מותג פרימיום שנחשב לחזק ומוכר ברמה בינלאומית, אך בישראל הוא מותג נישתי. לכאורה בין פרייה לפררל אין שום קשר, אך למעשה פררל הוחדר לישראל על ידי חברת שקד מיד אחרי שהיא הפסידה את ההפצה של פרייה לטובת יקבי בנימינה.

פררל ופרייה, כמו ויטל וסן פלגרינו, נכנסים לקטגוריה של מותגי המים הגבוהים ונחשבים למותגים חזקים יחסית בשוק המסעדנות, אך בכלל קטגוריית המים המינרליים הם מותגי נישה. פרייה מופץ ברשתות שיווק מעטות ובעיקר ברשת חצי חינם, היבואנית הנוכחית, וכן בטיב טעם ובעדן טבע מרקט.

יו"ר ומנכ"ל טמפו ז יו"ר ומנכ"ל טמפו ז'ק בר. המים היקרים לא יהיו שובר שוויון יו"ר ומנכ"ל טמפו ז

בשוק המשקאות מעריכים כי טמפו היא שתקבל את הזיכיון להפצת פרייה וויטל בארץ, מאחר שפרייה, ויטל וסן פלגרינו כולם בבעלות קונצרן נסטלה, וכיום טמפו מפיצה את סן פלגרינו. אם אכן תקבל טמפו את הפצת פרייה וויטל, המשמעות היא שטמפו וקוקה־קולה יחזקו את אחיזתן בשוק הקר (שכולל מסעדות, ברים ובתי קפה) גם בתחום המים המינרליים, וכל אחת מהן תוכל להציע סל מוצרים הכולל דרגי ביניים ומותגי פרימיום בתחום המים המינרליים המוגזים והלא מוגזים.

כיום קוקה־קולה מפיצה בשוק הקר את מותג המים המינרליים נביעות ואת סודה קינלי, ויתווסף לה מותג המים המוגזים פררל נוסף על מותגי המשקאות המוגזים הממותקים. טמפו כאמור מגיעה למסעדות ובתי הקפה עם סודה טמפו, שנחשב למותג העממי, לצד מותגי מים גבוהים כגון סן בנדטו, סן פלגרינו, אקווה פנה וכן משקאות קלים.

מותגי הסודה פררל (מימין) ופרייה מותגי הסודה פררל (מימין) ופרייה מותגי הסודה פררל (מימין) ופרייה

בזכות מגמת הבריאות

 

כאמור, אם תקבל טמפו את ההפצה של פרייה, יחזק אותה הדבר מאוד בשוק הקר, וכמו שנהגה קוקה־קולה עם קבלת מותגים אחרים שלה, סביר להניח שאף לא אחת משתי החברות המובילות את שוק הבירה בקרב המסעדנים כיום לא תשקוט על השמרים ולא תחסוך בתקציבים ומהלכים שיווקיים לקידום המותגים.

על פי נתוני סטורנקסט, קטגוריית הסודה והמים המוגזים נמצאת במגמת עלייה בשלוש השנים האחרונות, ובשנת 2014 גלגלה 109 מיליון שקל. אך סטורנקסט בודק את השוק המבורקד, וכאמור מרבית המכירות של מים מינרליים מוגזים הן במסעדות ובבתי קפה. על פי הערכות, בשקלול עם השוק הקר, המכירות השנתיות של סודה ומים מוגזים עומדות במונחים קמעונאיים על 120–150 מיליון שקל. קטגוריית הסודה היא הצומחת ביותר בשנים האחרונות בתוך ענף המשקאות בזכות מגמת הבריאות שהולכת ומתחזקת ובגלל המחיר הזול יחסית של סודה בהשוואה למשקאות אחרים.

למרות ההתפתחויות שמרעידות את ענף המשקאות, גם אם תקבל טמפו את הזיכיון על פרייה, נראה שלא המים היוקרתיים הללו יהיו שובר שוויון מבחינתה. מאזן הכוחות בין קוקה־קולה לטמפו יישאר לטובת קוקה־קולה, וגם פרייה אינו יכול לשנות מאזנים. טמפו לא תנצח את קוקה־קולה במשקאות המוגזים בזכות פרייה, אבל זה עוד מותג שיחזק אותה מול המסעדנים ובקרב בתי הקפה. קוקה־קולה הענקית לעומת זאת תידרש לחינוך שוק מסיבי כדי להפוך את פררל לשם ידוע בקרב הצרכנים הישראלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות