אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לפד יש את כל הקלפים להעלות את הריבית בדצמבר, חג ההודיה השנה יהיה שמח" צילום: בלומברג

"לפד יש את כל הקלפים להעלות את הריבית בדצמבר, חג ההודיה השנה יהיה שמח"

אנליסטים מעריכים כי דו"ח התעסוקה החזק לחודש אוקטובר יאפשר לג'נט ילן להעלות את הריבית. מרק המריק, אנליסט בכיר ב-Bankrate: "זה דו"ח שאמריקאים רבים צריכים להגיד עליו תודה בחג ההודיה, קשה למצוא בו דברים רעים". נשיא הפד של שיקגו: "הדו"ח תומך בתחזית לצמיחה של 2.5% בשנה הבאה"

06.11.2015, 18:14 | שירות כלכליסט

"קשה למצוא בדו"ח התעסוקה דברים רבים. הוא מלא בחדשות טובות וצריך לעודד את הציבור בארה"ב לומר תודה בחג ההודיה", כך הגיב מרק המריק, אנליסט בכיר ב-Bankrate.com, לדו"ח התעסוקה לחודש אוקטובר שפורסם בשעה 15:30 היום.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדו"ח שפרסם משרד העבודה, למשק האמריקאי נוספו 271 אלף משרות באוקטובר, ושיעור האבטלה ירד ל-5% - שפל של 7 שנים. ציפיות האנליסטים היו לתוספת של 180 אלף משרות ולשיעור אבטלה של 5.1%. בספטמבר נוספו למשק האמריקאי 142 אלף משרות.

זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח אמר נשיא הפד בשיקגו צ'רלס אבנס ל-CNBC כי נתוני התעסוקה שטובים בהרבה מהציפיות המוקדמת הם "חדשות טובות מאוד" ותומכים בתחזית לצמיחה של 2.5% בשנה הבאה. הפדרל רזרב בוחן כל העת את המספרים באופן צמוד כדי לחפש רמזים הנוגעים להתחזקות שוק העבודה וללחצים אינפלציוניים. בכירי הבנק המרכזי של ארה"ב מדברים כבר חודשים ארוכים על הצורך להעלות את הריבית, אך טרם נקטו בצעד הדרמטי, לנוכח נתונים חלשים שהגיעו בעיקר מכיוונה של סין.

צ צ'רלס אוונס נשיא הפדרל ריזרב בשיקגו. "הדו"ח תומך בתחזית לצמיחה של 2.5% ב-2016" | צילום: בלומברג צ

בימים האחרונים בכירים בפד התעקשו שחודש דצמבר הוא נקודת זמן אפשרית ביותר להעלאת ריבית בפעם הראשונה זה 9 שנים. דו"ח התעסוקה שפורסם היום מוסיף למומנטום זה. אם לפני הדו"ח החוזים העתידיים הצביעו על סיכוי של 58% להעלאת ריבית בדצמבר - לאחריו קפץ הסיכוי ל-74%.

"זה נראה כאילו השוק אומר לך שלפד יש את כל הקלפים הנכונים לבצע העלאת ריבית", אמר ג'יי ג'יי קינהן, אסטרטג ראשי ב-TD Ameritrade. "דבר אחד שאנחנו יודעים על העלאות ריבית הוא שברגע שהן קורות - הן זזות בקצב מהיר מאוד".

המריק הוסיף כי "יש סנטימנט שהולך וגדל של 'בוא נעשה את זה כבר, בוא נעלה את הריבית. אם נבחן את דו"ח התעסוקה היום, יש לנו אוסף גדול של נתונים שמאפשרים העלאת ריבית".

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אני מהמר שהריבית לא תעלה. הגידול במשרות הוא רק בקבוצת הגיל של 60 ומעלה...
מה שקרה זה שאנשים בני 60 ומעלה הבינו שהם לא יוכלו לשמור את רמת החיים שלהם בפנסיה ולכן הם חייבים להמשיך לעבוד עוד כמה שנים. הבעיה היא שבמקומם לא יועסקו עובדים חדשים, כך שהדוחות הבאים יהיו גרועים בהרבה.
אלון  |  06.11.15
לכל התגובות