אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לעמידר: משרד השיכון שכר רשת תיווך לרכישת דיור ציבורי צילום: דור מנואל

מכה לעמידר: משרד השיכון שכר רשת תיווך לרכישת דיור ציבורי

בניגוד לפעילות של עמידר שנעשתה בחינם, המדינה תשלם למטרופוליס עמלה בגובה 40 אלף שקל לכל דירה שתרכוש; יעד המדינה הוא ל-1,000 יח"ד עד ליוני 2016

09.11.2015, 19:55 | דותן לוי

חברת עמידר איבדה את הבלעדיות שהחזיקה בה לרכישת דירות עבור משרד השיכון לטובת הדיור הציבורי. במשרד השיכון הודיעו על בחירת חברת התיווך "מטרופוליס" כחברה שתספק שירותים לרכישת דירות למלאי הדיור הציבורי וזאת לצד המשך פעילותה של חברת עמידר.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה לשכירת חברה נוספת לפעילות רכישת הדירות נבעה מאי שביעות רצון של אנשי משרד השיכון מקצב רכישת הדירות של עמידר. "מסוף 2014, מועד תחילת הפעילות ועד עכשיו עמידר הגיעה לקצב מסוים של רכישת דירות שלא ענה על הדרישות שלנו, ברוב החודשים הם רכשו עד 5 דירות בשבוע ולאחרונה הגיעו לתקרת זכוכית שהם התקשו לפרוץ עם רכישה של 10 דירות בשבוע בשיא. זה קצב יפה אבל זה לא הקצב ששמנו לעצמנו ליעד שזה מינימום של 15 בשבוע. הגענו למסקנה שמי ששולט בשוק הם ממילא המתווכים ושווה לפנות אליהם ישירות כי לעמידר אין את היתרון על המתווכים", אמר רו"ח אורי בר-חיים מנהל אגף בכיר לנכסים וחברות במשרד השיכון.

בחירת רשת התיווך שתסייע ברכישת הדירות בוצעה באמצעות מכרז שפרסם משרד השיכון שבו דרשו נסיון בעסקאות לאיתור נכסים בהיקף של 2 מיליון שקל בשנה (סכום עמלות), "זה היקף עסקאות גדול מאוד כי רצינו להגיע למתווכים הגדולים ולא לקטנים", אמר בר-חיים. השירותים בהם תחויב הרשת שתיבחר יכללו בדיקה הנדסית של הדירה, בדיקת הבעלות בה על ידי עו"ד ועד לשלב העברת הבעלות מבעל הדירה לרשות המדינה. למכרז ניגשו כמה מתווכים אך רק מטרופוליס עברה את תנאי הסף.

העמלה שמטרופוליס תזכה לקבל עבור כל דירה תעמוד על 40 אלף שקל, כ-4% מדירה ששוויה מיליון שקל (לעומת כ-2% בדמי תיווך רגילים), אך כזכור החברה תחויב בשירותים נוספים ותידרש לשלם למהנדס ולעורך דין על כל דירה ולכן הסכום גבוה יותר. כמו כן חלק מהדירות שנרכשות מחירן גבוה יותר והוא מגיע עד לרף של 1.7 מיליון שקל לדירה.

טרם שלב הרכישה, כל דירה שתיבחן תידרש לעבור את אישור משרד השיכון אשר הורה לאחרונה לרכוש גם דירות חדשות במקביל לרכישת דירות מיד שנייה. מחיר הדירה נקבע לפי מחירון שנשען על נתוני אתר מדלן (השואב את המידע ממערכת רשות המסים, ד"ל) ובהתאם למחיר הממוצע לפי שנת בנייה ומספר חדרים. קבלת הדירה עומדת על פרק זמן של עד 12 חודשים דירה כאשר מדובר בדירה מיד שנייה (הממוצע הוא של כ-9 חודשים מרגע הרכישה) ואם מדובר בדירה חדשה הכניסה אליה תתבצע תוך 18 חודשים לכל היותר.

עד כה נרכשו עבור הדיור הציבורי 190 דירות כאשר בקופה של משרד השיכון נותרו כ-700 מיליון שקל והיעד הוא לכ-1,000 דירות נוספות עד לחודש יוני 2016. למשרד השיכון יש כ-2,416 ממתינים לדיור הציבורי ב-92 יישובים. למרות זאת, מרבית הממתינים מתרכזים בכ-10 יישובים ובראשם העיר ירושלים עם 345 ממתינים, ולאחריה נתניה, ת"א, בני ברק, אשדוד, חולון, חיפה, בת ים, פתח תקווה, עכו ורחובות. נתון מעניין נוסף הוא שבבני ברק לא הצליח המשרד לרכוש אפילו דירה אחת מיד שנייה, לאור זאת שחלק גדול מהעסקאות בעיר נעשה ב"שחור", ולאחרונה החלו לרכוש שם דירות חדשות.

בניין דיור ציבורי, צילום: עמית שעל בניין דיור ציבורי | צילום: עמית שעל בניין דיור ציבורי, צילום: עמית שעל

סגן שר הבינוי והשיכון, ח"כ ז׳קי לוי, אשר אחראי על התחום במשרד השיכון, אמר: "המשרד ממשיך לספק תוצאות ולהוביל בעשייה. בחרנו בחברה נוספת על מנת שזאת תגביר את רכישת הדירות באופן מיידי, תגביר את התחרות ותוביל לירידת מחירים".

בחברת עמידר סירבו להגיב על הדברים אך גורם המקורב לחברה אמר ל"כלכליסט" כי בעמידר "לקחו את רכישת הדירות כמשימה לאומית, הם לא מרוויחים 40 אלף שקל לכל דירה וזה אומר הכל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
אולי יש פה תקדים הוגן !.
כולות להיות הפתעות "לטובה" ! אפילו בימי סתוו שכאלו: התפרסמה ידיעה שרשת תיווך מטרופוליס זכתה במכרז, ותעזור למדינה לגייס דירות לדיור-הציבורי. "בתשלום"-!. ייתכן ויש פה "תקדים-מעניין-ומועיל" ! לציבור-המתווכים. שבמשך הרבה שנים ניסה להתקומם ולצערי ללא-הצלחה בפירסומים של משרדי הממשלה-שאנחנו לא משלמים תיווך ולמרות שהמתווכים עובדים עם רישיון ותשלומי אגרות,ומיסים, ומקבלים את שכרנו "רק" כשעשינו עיסקה שהתאימה לכולם.. חבל שאין לנו אירגון מתווכים "פעיל"-ו/או/גם-"מועיל". "אבל": אשמח לקבל תגובות ודיעות מעוה"ד שנמצאים פה בקבוצה, אם אין פה איזה תקדים שיכול להיות תמריץ לתשלום בעתיד של משרדי הממשלה שמתחמקים כבר הרבה שנים מתשלום..
עפר מרגולין , תל אביב  |  13.11.15
9.
במקום שהמדינה תבנה על קרקעות הציבור - המדינה רוכשת דירות מהציבור ?אשכרה בדיחה.
אריאל שרון בנה 160.000 דירות תוך שנה !!! המדינה בונה להגדיל את היצע כמות הדירות על גב בעלי הדירות ורצונם למכור ? מי זה בעל הדירה שימכור היום דירה למדינה ??? מי זה בעלי הדירות שיהפכו לפראיירים של כחלון וגלנט וימכרו נכס ע תשואה מובטחת ועלייה בערך הנכס נומינלית כ- 12% מדי שנה ?
ניסים  |  11.11.15
לכל התגובות