אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להגדיל את המינוס: אופציית הורדת הריבית באירופה חוזרת לשולחן צילום:בלומברג

להגדיל את המינוס: אופציית הורדת הריבית באירופה חוזרת לשולחן

על פי דיווחים בתקשורת, כמה מחברי הוועדה המוניטרית של הבנק האירופי תומכים בהורדת הריבית על הפיקדונות עד למינוס 0.3%. הנהלת הבנק תתכנס להכרעה ב-3 בדצמבר

10.11.2015, 14:29 | אמיר רוזנבאום

בזמן שבארה"ב מתלבטים מהו המועד הנכון לעלאת הריבית, באירופה נשמעים קולות התומכים בהורדה נוספת של ריבית הפיקדונות עמוק לתחום השלילי. על פי דיווחים בתקשורת, 4 מתוך 25 חברי הוועדה המוניטרית של הבנק האירופי (ECB) טוענים שמהלך כזה עשוי לתרום להחלשת היורו - ולסייע בכך להרמת שיעור האינפלציה.

הריבית בגוש היורו עומדת על 0.05%, והריבית על הפיקדונות נמצאת ברמה שלילית של מינוס 0.2%. על פי הדיווחים האמורים, הרעיון שעומד על הפרק בוועדה המוניטרית הוא להוריד את הריבית על הפיקדונות בשיעור של 0.1%, למינוס 0.3%.

קראו עוד בכלכליסט

בישיבת הריבית האחרונה של הבנק האירופי, אישר נשיא הבנק מריו דראגי כי בישיבה של דצמבר יעסוק הבנק באפשרות של הרחבת תוכנית ההקלה הכמותית ושימוש באמצעים נוספים, ככל שיידרש, על מנת לדחוף את כלכלת אירופה. 

 

נכון להיום עומדת התוכנית על רכישות אג"ח ממשלתיות בהיקף של 60 מיליארד יורו בחודש (69 מיליארד דולר) עד ספטמבר 2016. סכום הרכישות הכולל של התוכנית עומד על 1.26 טריליון דולר, 1.1 טריליון יורו. 

 

בעקבות מחירי הסחורות הנמוכים וצמיחה חלשה, אירופה לא מצליחה להתרומם מעל רמת אינפלציה אפסית. המהלכים המרחיבים של הבנק האירופי, בראשות הנשיא מריו דראגי, נועדו לתרום לדחיפה קדימה של כלכלת גוש היורו, כשנכון לעכשיו יעדי התוכנית רחוקים מלהתממש.

מריו דראגי, צילום: אי פי אי מריו דראגי | צילום: אי פי אי מריו דראגי, צילום: אי פי אי

בחודש שעבר אמר דראגי "הבנק מוכן לחתוך את הריבית על ההפקדות עוד יותר לטריטוריה השלילית אם יהיה צורך להילחם בדיפלציה ואף ציין כי אין קשר ישיר בין צעדיו של הבנק המרכזי של אירופה לפעולות הפד.

 

הנהלת ה-ECB תתכנס  ב-3 בדצמבר ושם תחליט בפעם האחרונה לשנת 2015 על הריבית ועל תכנית ההרחבה.

תגיות