אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם תכולי עין רואים טוב יותר בחושך? איור: ערן מנדל

האם תכולי עין רואים טוב יותר בחושך?

האם נכון שאנשים עם עיניים בהירות רגישים יותר לשמש? ואם כן, האם הם גם רואים טוב יותר בחושך? אורי

12.11.2015, 08:04 | בלדד השוחי

אורי היקר

רגישות היא מילה מתעתעת. עיניים בהירות אכן רגישות יותר לשמש, אך לא כמו מצלמה רגישה שמסוגלת להרגיש בפרטים שמצלמה אחרת תפספס, אלא כמו שהתשתיות בישראל רגישות לגשם. הן לא טובות במיוחד, רק רגישות יותר לקלקולים.

בהתאם, עיניים בהירות הן תופעה נדירה אצל יונקים, ובמקרים רבים קשורות לפגמים תורשתיים. לדוגמה, חתולים בעלי עיניים כחולות נוטים לבעיות במערכת העצבים, סיאמים בהירי עיניים נוטים לפזילה וחתולים לבנים ובהירי עיניים מפגינים נטייה עזה לחירשות. אבל אצל בני אדם הסיפור קצת שונה.

פעם לכל האנשים היו עיניים כהות ועור ושיער כהים. הגוף שלהם ייצר כמויות גדולות של מלנין, החומר הכהה שמגן עלינו מפגיעתן הרעה של קרני השמש ומכהה את עורנו כשאנחנו משתזפים. את רוב האור שפוגע בו, החומר הזה בולע והופך לחום בלתי־מזיק. זה גם מה שהופך אותו לכהה – האור שנבלע ולא חוזר. אבל בקרב אוכלוסיות מסוימות חלה במרוצת הדורות ירידה בכמות המלנין בגוף, כנראה בשל מעבר לאזורים מעוטי שמש ולתזונה דלה בוויטמין די. כמות מלנין קטנה יותר פירושה עור בהיר יותר, שמאפשר

לאור השמש לחדור דרכו ולהפוך את הכולסטרול בגוף לוויטמין הנחשק. ויחד עם העור התבהרו גם השיער והעיניים.

עיניים בהירות, צילום: shutterstock עיניים בהירות | צילום: shutterstock עיניים בהירות, צילום: shutterstock

אז עיניים בהירות חוסמות פחות אור שמש. לכן הן מסתנוורות יותר בקלות, ופגיעות יותר לניוון מקולארי (מצב רפואי שגורם לאיבוד הראייה בגיל מתקדם) ולמלנומה שגורמת לגרורות סרטניות בכבד ולצרות צרורות. וזה שהן חוסמות פחות אור לא אומר שהן רואות טוב יותר בחושך. החלק הבהיר הוא בכלל לא החלק שאמור לקלוט אור. האור אמור להיכנס דרך האישון, החור שבמרכז העין, והוא, כדרכם של חורים, תמיד שחור. הצבע נמצא רק בקשתית, השריר הצבעוני שמקיף את האישון (ליתר דיוק בשכבה החיצונית של הקשתית - השכבה הפנימית כהה אצל כולם, למעט לבקנים).

האור העודף שחודר דרך הקשתית יכול בעיקר לקלקל את התמונה, ממש כפי שהדלקת אורות מקלקלת את התמונה באולם הקולנוע. בשני המקרים התמונה לא מיטשטשת, אבל הצבעים נעשים פחות ברורים וקשה יותר להבדיל בין רמות שונות של כֵּהוּת. בשפה טכנית, לעיניים בהירות יש פחות ניגודיות ("קוֹנְטראסְט" בלעז). פחות הבדל בין גוונים קרובים של אפור. וזה אומר שגם בחושך הן רואות טיפ־טיפה פחות טוב. ואם זה לא מספיק לך, יש גם מחקרים ראשוניים שמראים שבעלי עיניים בהירות פחות מוצלחים בפעולות שדורשות תגובה מהירה לנתונים חזותיים, כמו אִגרוּף או חבטה בכדור.

אנו אוהבים לחשוב שדברים מתאזנים. שהסדר, אם לא הצדק, תמיד מנצח. שתכונה חלשה תמיד באה יחד עם פיצוי נאות. מהבחינה המעשית של תפקוד העין, עיניים כחולות הן חיסרון כמעט נקי. קרחת מכאן וגם מכאן. אני מקווה שלפחות את היתרונות אתה משכיל לנצל.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות