אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יום עגום בבורסה: מדד ת"א 25 ננעל בירידה חדה של 2.6%

לאחר הפיגוע בצרפת והירידות בניו יורק: מדד ת"א 100 נפל ב-2.7%; פער ארביטראז' שלילי הפיל את פריגו ב-8.4% במחזור ענק. טבע ירדה ב-2.5%, אופקו צללה ב-7.9%, מיילן קפצה ב-10.4%. האג"ח ל-10 שנים עלה ב-0.4%, התשואה ירדה ב-4 נ"ב ל-2.09%

15.11.2015, 16:28 | מיקי גרינפלד

דיווח שוטף מהמסחר בבורסה של תל אביב: כל העדכונים החשובים של החברות בשוק של ת"א, המניות הבולטות, המחזורים והניתוחים של האנליסטים המובילים בשוק ההון הישראלי

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים תקשורת נפט וגז יתר 50 ביומד

מדדי אג"ח

תל בונד 20  תל בונד 40  תל בונד 60

אג"ח ל-10 שנים אג"ח ל-5 שנים אג"ח לכ-30 שנה 

16:30 - ירידות חדות בנעילה בת"א

 

בורסת ת"א סוגרת את יום המסחר בירידות חדות: לאחר הפיגוע בצרפת והירידות בניו יורק רשם מדד ת"א 25 ירידה של 2.6%, מדד ת"א 100 איבד 2.7%, ת"א בנקים ירד ב-1.4% - פועלים ירד ב-1.1% לאחר הדוחות, לאומי איבד 1.4%. מניית פריגו סיימה את היום בנפילה של 8.4% ובמחזור ענק של 225 מיליון שקל - פי 4 מהממוצע היומי. מחזור המסחר הכללי הסתכם ב-1.01 מיליארד שקל.

 

הכסף שיצא משוק המניות עבר לשוק האג"ח שרשם עליות חזקות בסדרות הארוכות. האג"ח השקלית ל-10 שנים עלתה ב-0.39%, התשואה ירדה ב-4 נ"ב ל-2.09%.  

 

15:40 - יציבות בקונצרניות המובילות

 

מדד תל בונד 60 נסחר בעלייה קלה של 0.1%. את המדד מובילה אג"ח גזית גלוב י"בעם עלייה של 0.45%, בתחתית המדד איירפורט ה' שנחלשת ב-0.15%.

15:00 - מחזור ענק בפריגו. אופנהיימר: המנייה אטרקטיבית

 

מניית פריגושנופלת ב-8% מרכזת מחזור ענק של 194 מיליון שקל, הגבוה בבורסה - מול מחזור ממוצע יומי של 62 מיליון שקל. זאת כשהנפילה במניה מציבה אותה בתחתית המניות הנסחרות בבורסת תל אביב עם הנפילה החזקה ביותר.

 

בהמשך לכישלון הצעת הרכש של מיילן מפרסם היום האנליסט ניר חצב מאופנהיימר המלצה על מניית פריגו: 

 

"פריגונמצאת כעת ללא ה"משקולת" של הצעת הרכש של מיילן מעליה ובעלי המניות שלה צפויים ליהנות מתוכנית הצפת הערך עליה ההודיעה במקביל לפרסום דו"חות הרבעון השלישי (שהיו לא רעים כשלעצמם). גורמים תומכים נוספים במניית פריגו הם תוכנית רכישת המניות העצמית של החברה (כ-2 מיליארד דולר ב-24-36 החודשים הקרובים, כולל 500 מיליון דולר מה-13 לנובמבר ועד לסוף 2015 – 18.6% מהון המניות של החברה בשנה), התמחור האטרקטיבי יחסית של המניה (מאז הגשת ההצעה של מיילן באפריל ועד ליום שישי האחרון התכווצה הפרמייה של מניית פריגו ביחס לתת סקטור הפארמה ב-S&P500 בכ-460 נ"ב וכעת היא עומדת על כ-170 נ"ב בלבד) והאפשרות שחברה אחרת תתעניין ברכישת החברה.(סיכוי לא גבוה להערכתנו בטווח הקצר אבל בהחלט אפשרי בטווח הארוך יותר). מסיבות אלו, אנחנו מעריכים כי מניית פריגו היא אטרקטיבית להשקעה ברמות המחירים הנוכחיות".

14:50 - גיוס בבונוס

חברת בונוס ביוגרופ הודיעה מוקדם יותר היום על גיוס הון של 5.7 מיליון שקל בדרך של הקצאה פרטית לשני משקיעים זרים. התמורה משקפת מחיר של 60.2 אגורות למניה, 23% מעל לשער הסגירה ביום חמישי. השקעה זו, משלימה גיוס סכום של 13.84 מיליון שקל מדצמבר שנה שעברה ועד היום.

14:45 - אקסלנס על דוחות פועלים

 

מיכה גולדברג, אנליסט אקסלנס, מגיב לדוחות בנק הפועלים(ראו עדכון מוקדם): "פועלים ממשיך להציג תוצאות חזקות עם תשואה להון של כ-10%, למרות רמת הריבית הנמוכה, האינפלציה השלילית והגידול בהון. הגידול המשמעותי באשראי, החזרה לצמיחה בעמלות ותהליכי ההתייעלות צפויים להיות המנועים העיקריים בשנים הקרובות. יחד עם זאת, אנו ממשיכים לחשוש מההשפעות הפוטנציאליות של החקירה בארה"ב. אנו חוזרים על המלצת הקנייה ומחיר היעד שלנו, של 26 שקל למניה".

 

14:20 - מדד ת"א תקשורת נסחר ביציבות

חברות התקשורות נסחרות במגמה מעורבת כאשר בזק עולה בכ-1% ברקע לעדכון התחזית של הרווח הנקי. בי-קום מתחזקת ב-1.5%. סלקום מאבדת 1% מערכה ופרטנר בתחתית המדד עם ירידה של 2.5%.

12:40 - המשך ירידות בת"א

 

מדד ת"א 25 יורד ב-2.3%, ת"א 100 מאבד 2.5%. האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.5%.

 

מדד ת"א ביומד מוביל את הירידות בבורסה עם ירידה של 3.7% : אופקו מאבדת 7.2% מערכה, מנקיינד יורדת ב-6.8%.

11:40 - שוק האג"ח מטפס

במקביל לירידות החדות בשוק המניות המשקיעים מפנים כספים לאג"ח הממשלתיות. בהתאם, האג"ח השקלית ל-10 שנים מטפסת ב-0.45%, התשואת העל האיגרת נופלת ב-5 נ"ב עד ל-2.08%.

11:30 - פסגות על הצפי מהפד וה-EBC

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות, סוקר את הסיכויים להעלאת ריבית בארה"ב ולהגדלת תוכנית ההקלה הכמותית באירופה.   

ארה"ב: "לפי החוזים העתידיים, ההסתברות להעלאת ריבית בדצמבר עומדת הבוקר על 66%. לפי סקר האנליסטים בבלומברג, ההסתברות להעלאת ריבית בעוד חודש עומדת כיום על 88%. להערכתנו הסקר אינו טועה. מעבר לכך שבסך הכל הנתונים בארה"ב חיוביים, נראה כי משהו השתנה בקרב חברי הוועדה המוניטארית ואלו פתוחים יותר לרעיון הנורמליזציה של הריבית. אמנם, המצב הכלכלי בארה"ב עדיין לא מצויין (וכנראה גם לא יהיה בזמן הקרוב) אבל הפער בינו לבין רמת הריבית שרחוקה שנות אור מ"נורמליות" גדול מדי". 

אירופה: "דראגי ממשיך לעשות מה שדראגי יודע לעשות, כנראה הכי טוב בעולם, וזה לפזר למשקיעים פירורים של תקווה שהנה מיד מגיעה עוד הרחבה כמותית. עם זאת, להערכתנו הסבירות להכרזה על הרחבה כמותית נוספת כבר בישיבה בדצמבר אינה גבוהה. נתוני הצמיחה שפורסמו בשבוע שעבר, כמו גם האינדיקאטורים השוטפים, מלמדים שהשיפור הכלכלי באירופה נמשך. כך שאין לדראגי סיבה של ממש להוציא כבר עכשיו לפועל עוד הרחבה. גם האינפלציה צפויה לחזור לרמות סבירות בתחילת השנה והציפיות האינפלציוניות עלו בחודשיים האחרונים באופן ניכר. לכן סביר יותר להניח כי דראגי יבחר להפעיל כלי פחות כבד בדצמבר (הפחתת ריבית למשל) ולשמור את ההרחבה הכמותית למועד מאוחר יותר ב-2016".

11:20 - עסקת נדל"ן בבוני התיכון

חברתבוני התיכוןהתקשרה במערכת הסכמים עם צד ג' לפיהם תמכור החברה לרוכשת את מלוא זכויותיה בקרקע בפתח תקוה וכן אופציה אופציה שבבעלות החברה ביחס לחלקים האחרים בקרקע, כשהתמורה תעמוד על 42.8 שקלים. העסקה כפופה

11:00 - ת"א 75 באדום

למעט מניית ביקוםשעולה ב-0.9%, כל מניות מדד ת"א 75 יורדות בשעה זו. אלה היורדות הגדולות: ביוטיים3.9%-, סיליקום3.8%-, נובה3.7%-, טאוארו פלוריסטם 3.2%-. 

10:25 - מכירה ועסקת שכירות בברן

חברת ברןמדווחת כי החברה הבת ברן אפקו (שבעלותה המלאה) התקשרה בהסכם למכירת מבנה המשרדים 'בית ברן' באזור התעשיה בעומר לצד ג', תמורת 30 מיליון שקל. המבנה כולל כ-5,300 מ"ר בנויים במגרש של 6,420 מ"ר. במקביל, החברה הבת חתמה עם הרוכשת על הסכם לפיש תשכור את הנכס לתקופה של 5 שנים תמורת דמי שכירות חודשיים של 180 אלף שקל.

10:10 - כל המניות בת"א 25 יורדות

היורדות החזקות במדד: פריגובמינוס 9%, אופקויורדת ב-6.8%, אורמת טכנולוגיותמאבדת 3.6%, אלביט מערכותיורדת ב-2.7% והחברה לישראל ב-2.5%.

9:50 - פתיחה יורדת חזקה ליום המסחר

הבורסה נפתחת בירידות חדות (ובעיכוב קל בשל הפעלת מנגנון ממתן תנודות על ידי הבורסה): מדד ת"א 25 יורד ב-2.4%, ת"א 100 מאבד 2.6%. האג"ח הממשלתית ל-10 שנים עולה ב-0.3%, התשואה יורדת ב-3 נ"ב ל-2.09%.

9:35 - לאומי על האירועים בפריז וכלכלת אירופה  

מערך ייעוץ בהשקעות בבנק לאומי מוציא סקירה לקראת פתיחת שבוע המסחר: "לאחר אירועי סוף השבוע בפריז, השאלה המעניינת מבחינת השווקים היא כיצד יגיבו הבורסות באירופה ביום שני בבוקר. נראה שרמת החרדה באירופה היא גבוהה כעת, והסיקור התקשורתי הנרחב עשוי להביא לתגובות אימפולסיביות, הן של משקיעים אירופים והן של משקיעים זרים. כך שצפויה תגובה נקודתית שלילית בדגש על פירמות צרפתיות שפונות לשוק המקומי שם, עלייה בתנודתיות הגלומה באופציות, ויתכן שפיחות נקודתי ביורו מול הדולר. בנוסף, סביר שנראה עליות שערים בטווח הקצר במניות של חברות בטחוניות/תעשיות נשק, ויתכן שאף במחיר הנפט ונגזרותיו (פירמות בענפי האנרגיה, מטבעות יצואניות האנרגיה). זאת לנוכח האפשרות שספקולנטים יהמרו על כך שלחימה אינטנסיבית יותר במזרח התיכון תביא לקיטון בהיצע הנפט", אומרים בלאומי.

במבט לטווח ארוך יותר, בשלב זה אין סיבה להעריך שההתאוששות הכלכלית באירופה תיפגע מהאירועים, למעט אולי השפעה מוגבלת על הצריכה הפרטית בצרפת. אנו ממליצים למשקיעים שלא לבצע פעולות מהירות בתיק ההשקעות כתוצאה מאירועי סוף השבוע. זאת, בשל העובדה שפעולות מעין אלו, מביאות כמעט תמיד לפגיעה בתשואת תיק ההשקעות בטווח הארוך", מוסיפים בלאומי.

הבורסה בפריז , צילום: בלומברג הבורסה בפריז | צילום: בלומברג הבורסה בפריז , צילום: בלומברג

 

9:20 - דוחות וואן טכנולוגיות

הכנסות וואן טכנולגויות ברבעון השלישי עלו בכ-4.5% והסתכמו בכ-297.7 מיליון שקל, בהשוואה לכ-284.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-21 מיליון שקל, בהשוואה לכ-21.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי הסתכם בכ-15.4 מיליון שקל, בהשוואה לכ-16.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

9:15 - בזק מפרסמת תחזית רווח

 

חברת בזקמעדכנת את תחזית הרווח שפרסמה לשנת 2015 (פורסמה בדוח השנתי של 2014), כשעל פי התחזית המעודכנת הרווח הנקי השנתי יעמוד על 1.7 מיליארד שקל.

9:00 - דוחות פועלים

בנק הפועליםמפרסם לפני שעה קלה את דוחותיו המלאים לרבעון השלישי - שלושה ימים לאחר שנאלץ לפרסם את נתוני התוצאות העיקריים, לאחר שהפיץ אותם בטעות (ראו עדכון מוקדם). כפי שדיווח הבנק, עמד הרווח הנקי של בנק הפועלים ברבעון השלישי של השנה על 802 מיליון שקל לעומת 718 מיליון שקל ברבעון הקודם.

במקביל מדווח פועלים על תוכנית רכישת מניות עבור מנהליום הבכירים, במסגרתה ירכוש הבנק עבור מנהליו מניות בשווי כולל של 900.416 שקלים - המניות יירכשו בבורסה ויועברו לבעלות ישירה של המנהלים האמורים.

 

8:30 - לקראת שביתה באלקטרה צריכה

ביום חמשי בערב, לאחר יציאתה של הבורסה לחופשת סוף השבוע, דיווחה אלקטרה צריכה על הודעה מטעם ההסתדרות הלאומית על יציאה לשביתת עובדים ב-29 בנובמבר, לנוכח המחלוקות עם ההנהלה. החברה מסרה כי ההנהלה מתכוונת "לבוא בדין ובדברים עם ההסתדרות בניסיון ליישב את המחלוקות".

8:15 - סאגת אי.די.בי

בעלי האג"ח באי.די.בי פתוח חוששים כי המהלך שרקם בעל השליטה עם נאמני ההסדר באי.די.בי, להנפיק אג"ח במקום מניות לטובת זכאי ההסדר, יגדיל את החוב של החברה ויביא להפרת אמות המידה הפיננסיות כבר בתחילת 2016. המחזיקים שיגרו מכתב איום חריף לאי.די.בי ואלשטיין ובו הם מזהירים אותו שלא לבצע את התוכנית להנפקת אג"ח לבעלי המניות באי.די.בי פתוח.

7:40 - דיווחי חברות מסוף השבוע

שותפות דלק קידוחיםשבשליטת קבוצת דלק(לצד שותפות אבנר) הודיעה אתמול עלרכישת זכויותיה של נובל אנרג'י האמריקאית במאגרי הגז כריש ותנין (47%) בעבור כ-67 מיליון דולר. המטרה העיקרית של הרכישה היא לנהל מו"מ למכירתם לצד ג', כפי שמתחייב ממתווה הגז הממשלתי. 

יצחק תשובה, צילום: אוראל כהן יצחק תשובה | צילום: אוראל כהן יצחק תשובה, צילום: אוראל כהן

האחים צבי ויוסף ויליגר, בעלי השליטה לשעבר והמייסדים של יבואנית מוצרי המזון ויליפוד(שידעו בחודשים האחרונים לא מעט סכסוכים ומאבקי שליטה עם בעל הבית החדש), יסיימו את תפקידם בחברה. כך הודיעה בשישי ויליפוד אינטרנשיונאל בהודעה שפרסמה לבורסה בניו יורק. ויליפוד אינטרנשיונאל היא חברה בת של ויליפוד.

7:30 - פותחים שבוע מסחר בבורסת ת"א

הבורסה בתל אביב תיכנס הבוקר לשבוע מסחר חדש תחת הצל הכבד של התקפת הטרור בפריז. אף שקשה לדעת עד כמה ואם בכלל תהיה לאירועים השפעה על השווקים בעולם, מצב הרוח הקשה באירופה עשוי בהחלט לחזק את הסנטימנט השלילי בימים אלה. השפעת פערי הארביטראז' של הדואליות בת"א 25 עומדת על מינוס 1.5% - כך שהמדד צפוי לרשום ירידה חזקה בפתיחת היום. 

 

 

הצעת הרכש העוינת שהגישה פריגול מיילן נכשלה – לאחר שאסיפת בעלי המניות בפריגו דחתה את ההצעה באסיפה הכללית.  מניית מיילן הגיבה בזינוק של 12.9% בניו יורק והיא חוזרת לת"א בפער ארביטראז' חיובי של 8.7%. מניית פריגו בניו יורק הגיבה בירידה של 6.2% והיא חוזרת לבורסה המקומית בפער שלילי של 9.6%.

חברת מנקיינד שהיתה בעין הסערה בשבוע החולף תפתח את היום עם פער ארביטראז' שלילי של מינוס 9.7%.

למעט מיילן, כילו נייס הן המניות ה"גדולות" היחידות עם פער ארביטראז' חיובי, של 0.9% ו-0.6% בהתאמה. אלה הפערים השליליים שעומדים ליתר החברות המובילות בבורסה: טבע1.7%-, אופקו6.3%-, אלביט מערכות1.5%-, גזית גלוב0.7%-, אורמת טכנולוגיות1.7%-, טאואר0.5%-.

גם מניית איזיצ'יפבפער שלילי, של 1.2%, בהמשך להודעה על דחיית הכרעת האסיפה הכללית על עסקת המכירה למלאנוקס.

מנכ"ל איזיצ מנכ"ל איזיצ'יפ אלי פרוכטר ומנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן | צילום: ערן יופי כהן, תומי הרפז מנכ"ל איזיצ

מדדים שליליים בעולם, ירידת תשואות באג"ח

האג"ח הממשלתית ל-10 שנים (0825) פותחת את השבוע בתשואה של 2.13%, כשברקע ירידת תשואות בארה"ב - האווירה השלילית בניו יורק, לצד נתוני מאקרו חלשים, הפנו השקעות לשוק איגרות החוב הממשלתיות. תשואת האג"ח האמריקאית ל-10 שנים ירדה בשישי ב-5 נקודות בסיס עד ל-2.27%, בעקבות נתוני מאקרו חלשים. תשואת האג"ח הגרמנית איבדה גם היא 5 נ"ב עד ל-0.55%.

המדדים המובילים בניו יורק נעלו בשישי שבוע של ירידות חזקות - הגרוע ביותר של דאו ג'ונס ו-S&P 500 מאז ספטמבר. דאו ג'ונס איבד 1.2%, נאסד"ק נחלש ב-1.5% ומדד S&P 500 השיל מערכו 1.1%. בסיכום שבועי, דאו ג'ונס שבר רצף של שישה שבועות חיוביים כשנחלש ב-3.7%, S&P 500 איבד 3.6% ונאסד"ק השיל 4.3%. באירופה ירדו מדדי קאק ופוטסי ב-1%, ודאקס איבד 0.7%; מדד יורו סטוקס 600 השיל 0.8% , וסגר ירידה שבועית של 2.7% - החדה ביותר מאז השבוע הראשון של ספטמבר.

עונת הדו"חות

הבורסה נכנסת למחצית השנייה של נובמבר - כשבמהלך השבועיים הקרובים צפויה זרימה גוברת והולכת של דו"חות הרבעון השלישי. דו"חות הבנקים יתפרסמו השבוע, - בנק הפועלים נאלץ לפרסם את טיוטת הדו"ח כבר ביום חמישי בערב , לאחר שעיקריה הועברו בטעות לידי אנליסטים.

על פי הנתונים הכלולים בטיוטה, עמד הרווח הנקי של בנק הפועלים ברבעון השלישי של השנה על 802 מיליון שקל לעומת 718 מיליון שקל ברבעון הקודם. התשואה להון היתה 10.4% לעומת 9.8% ברבעון המקביל, ויחס הלימות ההון עמד על 9.5%. הבנק יחלק דיבידנד של 160 מיליון שקל, שהם 20% מרווחי הרבעון השלישי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות