אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תפצה את רוכש תעש על תביעות סביבתיות ב-30 השנים הבאות צילום: עמית שעל

המדינה תפצה את רוכש תעש על תביעות סביבתיות ב-30 השנים הבאות

ועדת השרים להפרטה אישרה את הסדר חלוקת האחריות בנושא איכות הסביבה הכרוך בהפרטת תעש שנמצאת כיום בישורת האחרונה

23.11.2015, 09:12 | הדס גליקו

ועדת השרים להפרטה בראשות שר האוצר משה כחלון אישרה אתמול (א') את הסדר חלוקת האחריות בנושא איכות הסביבה הכרוך בהפרטת תעש.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההסדר, לאחר העברת הפעילות העסקית מתעש לתעש מערכות – החברה המופרטת, ולתומר - החברה הביטחונית שתישאר בידי המדינה, תוקם חברה בשם "נצר השרון" שתפקידה לטפל בכל נושאי הטיהור וחקירת הקרקע במתחמי תעש.

ההחלטות הבולטות שהתקבלו הן שיפוי של המדינה את תעש מערכות למשך 30-20 שנה על בתביעות סביבתיות. וזאת לצד החלטה לממן קידוחי ניטור בהיקף של 33 מיליון שקל על מנת לבחון את רמת הפגיעה במי התהום.

תהליך הפרטת תעש נמצא כיום בישורת האחרונה. תעש מערכות צפויה לפעול כחברה ביטחונית בבעלות פרטית בשנת 2016, ובשנת 2019 תחל את פינוי מתחם רמת השרון, אשר מתוכנן להסתיים בשנת 2022. החברה מיועדת לעבור למתחם תעש ברמת בקע שבנגב.

מתחם מפעלי תעש ברמת השרון (ארכיון), צילום: שאול גולן מתחם מפעלי תעש ברמת השרון (ארכיון) | צילום: שאול גולן מתחם מפעלי תעש ברמת השרון (ארכיון), צילום: שאול גולן

תעש מערכות תהיה אחראית כלפי המדינה בשל פעילותה בקרקע החל מהמועד שייקבע. במקרה של מפגע סביבתי מתמשך, יטפל כל צד בדרישה הסביבתית כפי חלקו היחסי באחריות. במקרה של מחלוקת ייקבע היקף האחריות על ידי מעריך מקצועי.

יחידות המקרקעין עליהן חל ההסדר שאושר כוללת את מתחמי תעש נצרת עילית, טירת הכרמל, רמת השרון, גבעון, שטח אש 209, קשת וחלק משטח רמת בקע.

בחודש הקרוב, וכתנאי להשתתפות בשלב הצעות המחיר, ידרשו המתמודדים במכרז לרכישת תעש לחתום על חוזה רכישת אחזקות המדינה בתעש מערכות ולהגישו לרשות החברות, בצירוף ערבות בנקאית על סך 35 מיליון שקל.

על פי פרסומי החברה חמש קבוצות נותרו בהתמודדות על רכישת תעש מערכות: אלביט מערכות אינויקטוס אחזקות, רנקו, מבטח שמיר במשותף עם נסקא תעשיות וקרן פימי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות