אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר בוועדת הכספים - דיווח על מס תמורת גיוס? צילום: עמית שאבי

משבר בוועדת הכספים - דיווח על מס תמורת גיוס?

יו"ר ועדת הכספים התנגד להצעת החוק תכנוני מס ומשך את הזמן בוועדה. בסופו של דבר הודיע שיתמוך בחוק לאחר שאנשי האוצר הזהירו שחוק הגיוס לא יעבור הערב

23.11.2015, 15:33 | רוני זינגר ועמרי מילמן

דיון שמתקיים בוועדת הכספים על חובת דיווח בעת שימוש בחוות הדעת של גורם מקצועי לצורכי חישוב מס, איים להפוך בצהריים למשבר קואליציוני, לאחר שיו"ר ועדת הכספים משה גפני התנגד להצעת החוק, משך את הזמן ואמר גם בדיון שהוא "חושב להתנגד" כי מדובר בחוק רע אבל הוסיף כי התחייב שהוא מעביר את הצעת החוק עד מחרתיים.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה היתה בעבר בתוך חוק ההסדרים ופוצלה. גפני היה נגד החוק הזה למן התחילה, וגם כאשר החלו לדון בחוק בוועדה, התברר כי אין רוב לוועדה.

בשלב מסוים כאשר הדיון נמשך ולא התקדם לקראת הצבעות אמר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) לח"כ רחל עזריה (כולנו): "אני יודע שמכרתם את החוק הזה בשביל השיוויון בנטל במליאה" והוסיף שהמשבר שמתקיים מאחורי הקלעים הוא איומים שמשמיעים אנשיו של שר האוצר משה כחלון על יו"ר הוועדה גפני אם לא יעביר את החוק הזה. גורם פוליטי נוסף שמע את נציגי משרד האוצר משמיעים באוזניו של גפני את האמירה ולפיה אם גפני ימשיך למרוח את הזמן "לא יהיה גיוס בערב". בעקבות זאת הופסק הדיון וגפני, אנשי אגף התקציבים באוצר ונציגי שר האוצר יצאו ולאחר מכן חזר גפני והודיע כי יקדם את החוק.

חרדים מגיעים ללשכת הגיוס בתל השומר (ארכיון), צילום: יובל חן חרדים מגיעים ללשכת הגיוס בתל השומר (ארכיון) | צילום: יובל חן חרדים מגיעים ללשכת הגיוס בתל השומר (ארכיון), צילום: יובל חן

הערב יעלה חוק הגיוס להצבעה שנייה ושלישית - חוק שהקואליציה כולה התחייבה לתמוך בו לדרישתן של המפלגות החרדתיות. ההתעקשות של יו"ר ועדת הכספים הלחיצה את אנשי כחלון, שכועסים מלכתחילה על כך שגפני הביא לפיצולו מחוק ההסדרים, והם לוחצים בשעה זו להעלותו להצבעה.

הצעת החוק קובעת כי תכנוני מס וחוות דעת יהיו חייבים בדיווח לרשות המסים. הצעת החוק המקורית, שהייתה חלק מחוק ההסדרים, יצאה ברגע האחרון מהחוק וכעת נידונה הצעה מרוככת. בהצעת החוק המקורית נקבע כי כל תכנון מס יחויב בדיווח אך בעקבות התנגדות עזה של לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ויועצי המס, ובעקבות טענת חברי וועדת הכספים טענו כי מדובר בהצעה לא בשלה הוצא החוק מחוק ההסדרים ברגע האחרון וכעת עלה לדיון נפרד. על פי החוק החדש, מי ממגיש דוחות לרשות המסים יהיה חייב לדווח על תכנוני מס ממספר סוגים ועל פוזיציות מסוימות של המייצגים (עורכי הדין, רואי החשבון ויועצי המס).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות